Sivu 1/1

Invertteri autoon?

Lähetetty: 31 Touko 2006, 16:06
Kirjoittaja omena-95
Lomat alkaa lähestyä ja tarkoitus olisi lähteä mökkeilemään melko pohjoiseen. Ajomatkaa varten ajattelin ottaa jälkikasvulle muutaman leffan, joita voisivat tiirailla läppäristä.

No pelkällä akulla ei kauhean pitkälle pötkitä joten virtaa tarvitaan ottaa autosta. Kannettaviin näyttää löytyvän noita adaptereita, joilla saa virtaa tupakansytyttimestä, mutta silmiin osui myös tollanen invertteri-härveli. Sillähän siis saa muunnettua autosta tulevan 12voltin tasavirran 230v vaihtovirtaan.

Onko kellään kokemuksia näistä ihmevekottimista?

Lähetetty: 31 Touko 2006, 17:28
Kirjoittaja Speitan
No kyllähän se sillä toimii ihan ok.

Lähetetty: 31 Touko 2006, 23:48
Kirjoittaja Vinski
Ihan hyvä peli semmonen invertteri on. Itellä on semmoset kanssa käytössä ja täysin tyytyväinen olen kyllä.
Kannattaa vaan sitten testata ensin että kannettavan virtalähde toimii invertterin kanssa, kun niistä ei tule siniaaltoa vaan modifioitua kanttiaaltoa :wink:

Lähetetty: 01 Kesä 2006, 00:22
Kirjoittaja jeree
itel vecussa 300w kiinni ja käytössä aika usein.
Ei oo ollu mitn murheita..

Lähetetty: 01 Kesä 2006, 09:55
Kirjoittaja Ville
Tuli kans hommattua moinen että voipi latailla tietsikkaa ja kameran akkuja reissussa. Hyvä pelihän sellainen on.