Sivu 1/1

Roskapostia?

Lähetetty: 31 Touko 2006, 22:19
Kirjoittaja jeppe jääkarhu
Vai miksikä näitä viestejä kutsutaan?

http://www.opelclubfinland.fi/forum/vie ... p?t=103449

Tuorein esimerkki oli tuossa ja vanhempia en jaksanut etsiä vaikka niitä on / oli. Viime aikoina tullut yllättävän monta vastaavaa viestiä... Mssä vika?

E: typoja

Lähetetty: 01 Kesä 2006, 08:31
Kirjoittaja Lurttinen
Spämmibotit kehittyy. Nykyään ne pääsee ohi jo tuosta visuaalisesta varmennuksestakin.
Asiaa ei tietenkään auta sekään, että joillakin aluella sallitaan vierailijoiden kirjoittaa rekisteröitymättä.

Kolmantena vaihtoehtona, joka on lisääntynyt viimeaikoina.
Noilla spämmereillä on ihan oikeat ihmiset rekisteröitymässä paikkoihin, joihin robotit on jääneet kiinni.

Hankalahan tuota on estää tällä nykyisellä foorumilla. Osan (suurimman osan) pystyy suodattamaan pois, mutta ei kaikkea.
Yks ratkaisu, jota on kehitelty jo jonkun aikaa on ton CAPTCHA kuvan tekeminen vaikeammaksi, että OCR ohjelmat eivät sitä pystyisi lukemaan.
(Sen lukeminen on helppoa tällähetkellä)
Mutta se menee äkkiä sitten niin vaikeaksi, että sitä ei pysty ihmisetkään lukemaan ja se taas estää tehokkaasti porukkaa reisteröitymästä.

Olympusta odottaessa....

Lähetetty: 01 Kesä 2006, 11:51
Kirjoittaja jeppe jääkarhu
Selkeempi setti. Aattelinpa kysyä... Tuntuu, että noita on alkanu ilmestyä lähinnä tämän vuoden puoliskolla :-?

Lähetetty: 13 Kesä 2006, 16:29
Kirjoittaja unique
Mikähän idea tossa spämmäämisessä oikeen on? :o

Lähetetty: 13 Kesä 2006, 16:39
Kirjoittaja Lurttinen
Saavat korkeamman arvon googlen page rankissa ja oma sivusto pompsahtaa mahdollisesti ensimmäisenä hakutuloksissa esiin.

"Page rank" toimii siten, että google arvostaa niitä sivuja hakutuloksissaan enemmän, mitä useammasta paikasta siihen löytyy linkki.
Tavallaan luulee, että se on suosittu sivu, kun käyttäjät ympäri maailmaa mainostaa sitä ja kertoo siitä toisilleen.

Toinen vaihtoehto on kerätä maksavia asiakkaita mainostamalla jotain palveluita tai tuotteita. (\/iagraa, kopioita, jne...)

Jotkut jopa levittävät viiruksia tai yrittävät kaapata käyttäjän koneen tuolla tavalla, että postaavat foorumille ja odottavat jonkun klikkaavan linkiä.
Kun ei se matti peruskäyttäjä ole koskaan kuullutkaan viirusturvasta, saati ikinä päivittänyt ohjelmistojaan...

Lähetetty: 13 Kesä 2006, 19:44
Kirjoittaja unique
Aijaa, aika ovelia ne spämmääjät sitten :roll:

Lähetetty: 13 Kesä 2006, 23:34
Kirjoittaja Lurttinen
Seuraavassa phpBB3 versiossahan nuo kuvat on "hieman" hankalempia, mutta itse säädettävissä. (CVS versiosta otetut)
Tuosta tuskin pääsee mikään botti hetkessä ohitse.
Saati sitten oikea ihminen...

Kuva

Lähetetty: 07 Joulu 2006, 17:23
Kirjoittaja nuhapumppu