Sivu 1/2

B-vectra TDI 2.0 häiriövalo palaa taaas.

Lähetetty: 29 Heinä 2006, 12:10
Kirjoittaja Mauno
Johan sitä häiriötöntä kautta kestikin puolitoista vuotta, mutta taas valo syttyy palamaan uusin oirein. Eli valo syttyy palamaan tasaisella kaasulla. Aikaisempien viestien perusteella epäilen EGR-venttiiliä, mutta missä se sijaitseekaan mun moottorissa? Saisko hieman apua! Löytyykö kenties netistä jostain kuvaa?

Edellisillä kerroilla valo syttyi tyhjäkäynnin aikana, joilloin syyksi löytyi alipaineletkuston kumiset liittimet. Sen jälkeen valo syttyi kiihdyttäessä. Ilmamassaanturin vaihto auttoi siihen. Sen jälkeen olikin puolentoistavuoden tauko ko. ongelmista, mutta nyt taas. Kaikki alipaineliitokset oon käynyt läpi.

Kiitoksia jo etukäteen.

Lähetetty: 29 Heinä 2006, 12:36
Kirjoittaja Juho M-P
Syttyykö vikavalo vain lämpimähköllä/lämpimällä moottorilla, ajettaessa tasakaasulla 1000-2600kierroksen tienoilla? Entä sammuuko vikavalo jos laitat kaasun pohjaan?

Jos sammuu, niin tod.näk. kyseessä haljennut EGR:n kalvo tai vuotava ohjausletku.

Tuossa kuva. EGR on tuo kiiltävä kello imusarjan päällä.(kuvassa keskellä ylhäällä) Piilossa sen Ecotec muovin alla.

Kuva

Sen kalvon voi testata siten, että otat sen kellolle menevän alipaineletkun irti solenoidilta ja imet siitä letkusta. Ilma ei saa kulkea vapaastii(sihisee) vaan pitää tuntua vastus kun kalvo liikkuu. Eli seuraat sitä letkua, joka lähtee siitä imusarjan kellolta, katsot mihin solenoidiin se päättyy ja ota irti ja imaset.

Lähetetty: 29 Heinä 2006, 14:14
Kirjoittaja Mauno
Näillä lämpimillä keleillä valo on syttynyt 10 minsan ajon jälkeen ja tosiaankin tasakaasulla. Valo sammuu kaasua painaessa. Aiemmin, kun alipaineletkut ovat vuotaneet, niin valo on syttynyt vain tyhjäkäynnin aikana auton seisoessa. Oireiden takia ajattelinkin sen liittyvän keskusteluissa mainittuun EGR:ään. Saako sen kalvon vaihdettua, vai pitääkö ostaa uusi venttiili? Käynkin heti tarkastamassa sen toiminnan.

Lähetetty: 29 Heinä 2006, 14:55
Kirjoittaja Juho M-P
Kalvoa ei voi vaihtaa. Pitää osta koko kello, jonka mukana tule myös se imusarjan kotelo. Hintaa Opelilla n.425€ ja Osatoimituksella n.325€. :evil:

Mutta kun tinaat ilmamassamittarin 1-johdon väliin 15kOhm vastuksen, pääset eroon koko EGR:stä ja sen aiheuttamista monista vioista.

Lähetetty: 29 Heinä 2006, 16:33
Kirjoittaja Mauno
Kävin imuttamassa EGR:än, mutta kyllä se on ihan tiivis: kieli jäi kiinni imutuksen jälkeen. En kuitenkaan tuntenut mitenkään kalvon liikkumista. Voisikohan se olla jotenkin jumissa?

Eikö EGR:än ohittamisesta tule mitään ongelmia? Jos ei, niin onhan se halpa ratkaisu.

Lähetetty: 29 Heinä 2006, 16:49
Kirjoittaja Juho M-P
No problem. Mä olen ajellu jo 6kk vastus ilmamassamittarissa. Mulla vain on 12kOhm vastus ja joskus moottorijarrutuksessa syttyy vikavalo, mutta tehot ei lähde. Tuolla isommalla vastuksella ei varmaan syty ollenkaan.

Niin sitä letkua saa imeä tosissaan että liikkuu. Siellä kellon sisällä on hirveä jousi, ei helpolla liikukkaan. Voisko se alipaineletku vuotaa? Sanoit kyllä
että kaikki pillit on uusittu tms. Tai sitten se solenoidi on rikki. Sellasen uuden saat nimimeriltä "rysleri".

Lähetetty: 30 Heinä 2006, 11:07
Kirjoittaja Mauno
Minkä pinnien (1 ja ?)väliin se 15k vastus juotetaan ilmamassamittarin liittimessä? Ja mitenkä nastajärjestys menee 5-napaisessa liittimessä, kun en nähnyt numerointia siellä? Vai laitetaanko se vastus 1-pinnin johtimeen sarjaan? Aika hintsusti siellä näyttää olevan tilaa.

Lähetetty: 30 Heinä 2006, 11:47
Kirjoittaja Juho M-P
Mä käyn ottaan kuvaa. Kun purat siittä liittimestä suojan, näät numeroinnin. Tais olla ruskea/valkoinen. Mutta käyn näppäämässä kuva.

Niin ja vastus tulee sarjaan, eli johto poikki ja vastus väliin.

Lähetetty: 30 Heinä 2006, 12:16
Kirjoittaja Juho M-P
Tuossa kuva. Liittimestä on avattu se suojus.

Kuva


Johto on tuo nr.1 eli ruskea valkoinen.

Lähetetty: 30 Heinä 2006, 12:30
Kirjoittaja Mauno
OK, kiitos avusta! Palaan aiheeseen, kun oon huomenna hakenut töistä vastuksen ja kolvannut sen kiinni.

Lähetetty: 02 Elo 2006, 15:34
Kirjoittaja Mauno
No niin, vastus kolvattu kiinni ja auto kulkee niin kuin pitääkin. Kiitos taas Opelklubilaiset!

Lähetetty: 02 Elo 2006, 20:15
Kirjoittaja Juho M-P
Hieno homma!

Re: B-vectra TDI 2.0 häiriövalo palaa taaas.

Lähetetty: 25 Elo 2010, 11:39
Kirjoittaja dti01
tuosta vastuksesta kysyisin, että jos laitan tuon 15kilo ohmin vastuksen tuohon johdon väliin, niin riittäkö se pelkästään ettei egr enää toimi, vaan pitääkö se egr ohjaava alipaineletku tukkia myös.

ja jos pitää niin riittääkö että laittaa popniitin siihen letkun päähän vai pitääkö myös egr venttiilin reikä tukkia ja jos pitää niin millä se kannattas tukkia.

Re: B-vectra TDI 2.0 häiriövalo palaa taaas.

Lähetetty: 25 Elo 2010, 12:29
Kirjoittaja Juho M-P
Pelkkä tulppa letkun päähän.

Re: B-vectra TDI 2.0 häiriövalo palaa taaas.

Lähetetty: 26 Elo 2010, 20:57
Kirjoittaja dti01
no niin, nyt on letku tulpattu ja vastus juotettu. eikä sytyvikavalo, en kyllä koittanu syttyskö ilman vastusta, mut ei ainakaan vastuksen kanssa syty.

egr:n putken paikan jätin tukkimatta ja suojaamatta, varmaan se siellä pärjäilee tuolleenkii.

nyt ei ainakaan lisää mene töhkää imusarjaan, mut liekköhän sitä poistuu yhtään itsestään jos ei jaksa puhdistaa.
ja jos tässä saa aikaseks puhdistaa niin onkos muuta tapaa ilmata se polttoaine putki kuin starttaamalla.