Sivu 1/3

Zafira 2.0 ei käynnisty

Lähetetty: 03 Joulu 2006, 19:49
Kirjoittaja lampe
Mikähän voisi olla vikana kun 2.0Di kone ei lähde yön yli seisottuaan käyntiin kun sahaamalla. Tarvii monesti viisi-kuusi starttausta ennenkuin lähtee... Sitten kyllä käy hyvin. Hehkut on kunnossa. Hetken käynnissä oltuaan syttyy moottorin häiriövalo, mutta tehot pysyy normaaleina ja kulutuskaan ei nouse.

Lähetetty: 03 Joulu 2006, 19:52
Kirjoittaja DieselDaddy
Vuotaa ilmaa polttoainejärjestelmään. Aika suurella todennäköisyydellä paluuletkut. Aiheesta pitäisi löytyä matskua aika tavalla.

Lähetetty: 05 Joulu 2006, 12:44
Kirjoittaja lampe
Jep, Vaihdoin polttoaineen paluuletkut... Oli ihan märkänä diisselistä.Kun vähän puristi niin läpi vuoti ainetta. Mut ei kai se häiriövaloon vaikuta??

Lähetetty: 05 Joulu 2006, 13:56
Kirjoittaja jamata
Ookko varma et hehkut on ehyet?
Vikavalo tekee just ton et syttyy kohta ku 1 tai useampi hehkuista hajalla.
Otappas piuhat irti ja virtamittarilla 1 kerrallaan kokeilet paljonko näyttää.

Lähetetty: 05 Joulu 2006, 18:37
Kirjoittaja lampe
Oon melko varma, Justiin siihen vaihettiin hehkuaikarele ja kaksi hehkua kun ei hehkuttanut. Mut pitää mitata nuo tos illanpäälle. Eikös se oo niin että Ohmimittarilla mitataan ja pitäis olla 0 ja 1 välillä vastusarvo?? Vai??

Lähetetty: 05 Joulu 2006, 19:44
Kirjoittaja a.tikkanen
2 hehkua... vittu ne vaihetaan kaikki kerralla!

Lähetetty: 06 Joulu 2006, 08:21
Kirjoittaja lampe
Ne vaihto ne hehkut Opel huollossa.

Lähetetty: 06 Joulu 2006, 11:22
Kirjoittaja Opel Astra
lampe kirjoitti:Ne vaihto ne hehkut Opel huollossa.
Luulis niiden siellä tietävän...no, kun vaihdatat ne loput hehkut, niin kysy miks jättivät kaks hehkua vaihtamatta (Motonetin sivuilta lainattu: DIESEL HEHKUTULPPA, OPEL ZAFIRA-I --05, Hinta / 1 kpl. Vaihda kaikki tulpat kerralla! Yksittäisvaihto ei ole hyvä ratkaisu )

Lähetetty: 06 Joulu 2006, 13:52
Kirjoittaja jamata
lampe kirjoitti:Oon melko varma, Justiin siihen vaihettiin hehkuaikarele ja kaksi hehkua kun ei hehkuttanut. Mut pitää mitata nuo tos illanpäälle. Eikös se oo niin että Ohmimittarilla mitataan ja pitäis olla 0 ja 1 välillä vastusarvo?? Vai??
Kannattaa ennemmin mitata virtaa näkee paremmin et toimiiko.
Älä sitte pidä johtoa kauan tulpassa kiinni kärähtää pian tulppa.

Lähetetty: 06 Joulu 2006, 14:41
Kirjoittaja lampe
Paljon sen mittarin pitäisi sitten näyttää jos hehku on ehyt?

Lähetetty: 06 Joulu 2006, 14:42
Kirjoittaja lampe
Paljon sen mittarin pitäisi sitten näyttää jos hehku on ehyt?

Lähetetty: 06 Joulu 2006, 17:11
Kirjoittaja jamata
On se yli 10A ainaski aluks pienenee pikkuhiljaa ku tulppa kuumenee.

Lähetetty: 06 Joulu 2006, 17:16
Kirjoittaja kadett85
Irto hehkut on hyvä tastata akulla ja starttikaapeleilla. Näkee minen se hehku lämpenee.

Lähetetty: 06 Joulu 2006, 21:03
Kirjoittaja joreman
lampe kirjoitti:Oon melko varma, Justiin siihen vaihettiin hehkuaikarele ja kaksi hehkua kun ei hehkuttanut. Mut pitää mitata nuo tos illanpäälle. Eikös se oo niin että Ohmimittarilla mitataan ja pitäis olla 0 ja 1 välillä vastusarvo?? Vai??
Kyllä. Resistanssia ehjällä on just se vajaa ohmi. Yleensä kun tämmöinen ihan "normivastus" kärähtää, niin virtapiiri katkeaa ja meetteri näyttää ääretöntä - lanka on siis poikki. Älkää siis turhaan polttako yleismittarin virta-aluetta (siis koko mittaria) suurilla hehkutusvirroilla. Kyllä vastusmittaus kertoo aivan riittävästi hehkujen sielun sen hetkisen tilan. Ja jokainen tulppa mitataan tietysti erikseen. En kyllä hirveästi ymmärrä sitä, että kaikki hehkut olisi pakkovaihdettava kerralla. Joku tietävämpi voisi kertoa syyn, koska mitään teknistä syytä erikseen vaihtamiseen ei ole. Mukavuus tietty... Jos rele on epäilyjen kohteena, niin sitten tsekataan virtamittauksella yhdeltä varmasti toimivalta tulpalta, että tapahtuuko vaiko ei!

Lähetetty: 07 Joulu 2006, 08:58
Kirjoittaja lampe
Joo, mitattu on ja tutkittu. Heti yksi hehku heilu silleen et jotain häikkää ois sinä ja poikkihan se oli. Olisko siellä huollossa katkaisseet kun viimeksi tutkiessani se oli ehyt?? ei kai ne itskseen katkeile?? Voi olla ika paha vaihtaa, pyörii vaan tyhjää se hehku ku pyörittelee...