Sivu 1/1

A Vectra kulmien säätö

Lähetetty: 07 Joulu 2006, 19:33
Kirjoittaja hapa88
Noniin elikkäs menipä taas kunnolla persiilleen tuokin kulmien säätö. On tässä alkutalven aikaan syönyt oiken talvirenkaan keskeltä nastat sukeaksi.. :S No veimpä sen huoltoon että säätää kulmat, no aluks kuulosti remonttimiehestä että ei se kulmissa oo vika sullon liian vähä ilmaa.. No sanoin että 2bar on pitäny. No sitten se kummiski laitteli ne suuntausvehkeet ja tuli ilmi että kumpikin eturengas auraukset päin peetä... No eipä niitäkää saadettu säädettyä ku ei lähteny pultit auki. Piti varata uus aika ja ne tilas jotain niveliä siihen? En oo sen kummemmin perehtyny että mistä sitä aurausta säädetään, mutta viimekeväänä laitatin uuden raidetangon pään juuri tuolle oikealle puolelle ja aurauksia ei sillon säädetty, että voisko johtua tuosta? Ja sit se laitto mulle joka nurkkaan 2,4bar että mitenhän lie paljoko siellä oikeasti tarttee olla ilmaa?

Lähetetty: 07 Joulu 2006, 19:38
Kirjoittaja janit2
No minkälaiset renkaat sulla on??

Lähetetty: 07 Joulu 2006, 19:41
Kirjoittaja hapa88
janit2 kirjoitti:No minkälaiset renkaat sulla on??
Ihan perus 185-65-14

Lähetetty: 07 Joulu 2006, 19:46
Kirjoittaja nuhapumppu
2,4 edessä 2,2 takana ohjekirjan mukaan, muistaakseni :sleep:

Lähetetty: 07 Joulu 2006, 20:02
Kirjoittaja hapa88
nuhapumppu kirjoitti:2,4 edessä 2,2 takana ohjekirjan mukaan, muistaakseni :sleep:
En kyllä muista että oisko ollu noin isot ne ohjearvot.. :-?


Mutta mutta, eikai se nyt voi ilmanpaineista pelkästään johtua kun toinen eturengas nastojen osalta slicksi? Kaikissa muissa oli myös 2bar ja niissä ei mitään vikaa, keskeltä ehkä vähän kuluneempia mikä menee kyllä paineiden piikkiin, mutta jospa ne siitä tasottus...

Re: A Vectra kulmien säätö

Lähetetty: 08 Joulu 2006, 07:41
Kirjoittaja smppa
hapa88 kirjoitti:viimekeväänä laitatin uuden raidetangon pään juuri tuolle oikealle puolelle ja aurauksia ei sillon säädetty, että voisko johtua tuosta?
Sieltähän se syy löytyy. Ihme jos ei lähde auki enää. :o

Lähetetty: 08 Joulu 2006, 08:44
Kirjoittaja kurttu
Ei auraus voi olla pielessä vaan toiselta puolelta. Kyllä kumpikin etupyörä auraa / harittaa tasan yhtä paljon jos on tarkoitus ajaa suoraan eteenpäin. Sulla on camperi pielessä, jos se vika nyt pyöränkulmissa on.
Voihan se olla iskari tai pallonivel tai puslat finito ja sen takia menee rengas piloille. Tai sit viallinen rengas..

Lähetetty: 08 Joulu 2006, 09:35
Kirjoittaja Pasi87
Mulla kanssa kulmat viturallaan, mutta pitäisi jaksaa herkistellä niitä säätöhärdellejä ennen säätöön viemistä. Opel-liikkeelle olivat liian tiukassa :lollis: . Euromasterille vien seuraavaksi. Siellä ainakin hommansa aiemmin osanneet. Omaa tyhmyyttäni käytin oikein merkkiliikkeessä :whack:

Eikös nuo rengaspaineet selviä tankinluukun sisäpuolelta?! :-? Itsellä lähes 2,5bar per rengas :lol:

Lähetetty: 09 Joulu 2006, 17:14
Kirjoittaja smppa
kurttu kirjoitti:Ei auraus voi olla pielessä vaan toiselta puolelta. Kyllä kumpikin etupyörä auraa / harittaa tasan yhtä paljon jos on tarkoitus ajaa suoraan eteenpäin. Sulla on camperi pielessä, jos se vika nyt pyöränkulmissa on.
Voihan se olla iskari tai pallonivel tai puslat finito ja sen takia menee rengas piloille. Tai sit viallinen rengas..
Tuolla ylhäällä sanotaan:
hapa88 kirjoitti:No sitten se kummiski laitteli ne suuntausvehkeet ja tuli ilmi että kumpikin eturengas auraukset päin peetä... No eipä niitäkää saadettu säädettyä ku ei lähteny pultit auki.

Lähetetty: 11 Joulu 2006, 16:12
Kirjoittaja julma juha
Pasi87 kirjoitti:Mulla kanssa kulmat viturallaan, mutta pitäisi jaksaa herkistellä niitä säätöhärdellejä ennen säätöön viemistä. Opel-liikkeelle olivat liian tiukassa :lollis: . Euromasterille vien seuraavaksi. Siellä ainakin hommansa aiemmin osanneet. Omaa tyhmyyttäni käytin oikein merkkiliikkeessä :whack:

Eikös nuo rengaspaineet selviä tankinluukun sisäpuolelta?! :-? Itsellä lähes 2,5bar per rengas :lol:
Ei mikään pultti ole liian tiukassa mut aikaa se ottaa herkistely ja sit siihen ku kulmasäätö päälle ni ei välttämättä 1,5 tuntia riitä :lollis: