Sivu 1/1
Astraan 195/65 R 15 talvirenkaat?
Lähetetty: 28 Joulu 2006, 09:01
Kirjoittaja ap85
Olivat rengasliikkeessä lyöneet vähän isommat gummit alle mitä aiemmin oli. Aiemmin oli 185/65 R 15 ja nyt 195/65 R 15, kai nuo ihan lailliset ovat vaikka kesärenkaat ovat pari kolme senttiä matalammat (195/60 R 15)? Renkaiden vaihto sisältyi auton hintaan joten eipä sillä muuta merkitystä ole kunhan sopivat siellä olemaan ja saavat olla

Rekisteriotteessa ei mainita tätä rengaskokoa, joten pitäisikö katsastaa auto varmuuden vuoksi kesärenkailla sitten ensi vuonna?

Lähetetty: 28 Joulu 2006, 09:06
Kirjoittaja temevee
Ei ainakaan tuommoisen koonmuutoksen takia tarvi katsastusta murehtia. Lailliset ovat
Vähän isolta tuntuisi äkkiseltään Astraan tuo 195/65... Mutta eipä kait siinä mitn jos ei ota sisälokareihin tms kiinni.
Ovat ilmeisesti laittaneet vaan jotku kumit mitkä ovat käsiinsä ekana (halvalla) saaneet.

Lähetetty: 28 Joulu 2006, 09:27
Kirjoittaja ap85
temevee kirjoitti:Ei ainakaan tuommoisen koonmuutoksen takia tarvi katsastusta murehtia. Lailliset ovat
Juu sitä epäilinkin. Ihmettelin vaan että ovatpa ne uudet renkaat suuret
temevee kirjoitti:Vähän isolta tuntuisi äkkiseltään Astraan tuo 195/65... Mutta eipä kait siinä mitn jos ei ota sisälokareihin tms kiinni.
Ei pitäs ottaa kun ei ole madallettu ainakaan vielä...
temevee kirjoitti:Ovat ilmeisesti laittaneet vaan jotku kumit mitkä ovat käsiinsä ekana (halvalla) saaneet.

Kyllä ne ihan kunnon renkaat on. Nokian Hakkapeliitta 4:set

Lähetetty: 28 Joulu 2006, 21:35
Kirjoittaja Omenalimu
Ei muuta kun kovaa ajoa
Lähetetty: 28 Joulu 2006, 23:25
Kirjoittaja JukeN
Ei ole mitään ongelmaa, eikä ota vakio vanteilla kiinni vaikka olisi enemmänkin madallettu. Itsellänikin sama koko, mutta seuraavat kumit otan kyllä sentin kapeampina.