Sivu 1/1

Mitä eroa näillä on?

Lähetetty: 30 Tammi 2007, 21:29
Kirjoittaja jiivee666
ELi valaistaa tyhmää.. mitä eroa näillä on? DTi TDi DT CDTi.. kaikki tuollaiset erilaiset kirjainyhdistelmät. Löytyykö jotain sivuia missä noista kerrotaan?

Lähetetty: 30 Tammi 2007, 21:41
Kirjoittaja DieselDaddy
Jossain lehdessä osui silmään ihan vilaukselta juttu jossa olisi ollut noita selitettynä enemmänkin, mutta siis:

Dti, TDi on sama asia, eri merkkien ilmoittamat vaan. Eli turbodiesel intercooler(välijäähdytin)

Dt ilman sitä välijäähyä ja muuten samalla ruutalla hiukan vähemmän tehoa.

Ja tuo CDTi on itselle tuntemattomampi, mutta taitanee tarkoittaa ruiskutussysteemiä, eli tässä tapauksessa Commonrail järjestelmää (yleisesti tehokkaampia kuin ruiskupumpulliset, kuten Dti:ssä on).

En ole guru, joten oikaiskaa.

Edit: Ei ole tyhmiä kysymyksiä, vaan tyhmiä vastauksia :wink:

Lähetetty: 30 Tammi 2007, 22:01
Kirjoittaja Juho M-P
TDI on volkkarin patentoima kirjainyhdistelmä. TurboDirectInjection, eli ahdettu suoraruisku(diesel)
DTI on Opelin käsitys samasta asiasta.
DI nyt vain on Direct injection(T jätetty pois vaikka turbo onkin). Tämä siksi että saadaan selvä merkinnällinen ero tehoversioissa.


DT on TD, opelin omaa merkintäfilosofiaa.(vrt TDI DTI)


CRD on CDTI, eli Commonrail ruiskutus, ilmeisesti CRD on mersun patentoima?

Lähetetty: 31 Tammi 2007, 11:33
Kirjoittaja VectraDTI-IC
DieselDaddy kirjoitti: Dti, TDi on sama asia, eri merkkien ilmoittamat vaan. Eli turbodiesel intercooler(välijäähdytin)

Dt ilman sitä välijäähyä ja muuten samalla ruutalla hiukan vähemmän tehoa.
Juho M-P jo muuten tarkensikin, mutta noilla perusmerkinnöillä ei ole mitään tekemistä välijäähdyttimen (IC) kanssa kumpaankaan suuntaan.

Lähetetty: 01 Helmi 2007, 00:35
Kirjoittaja Juho M-P
VectraDTI-IC kirjoitti: Juho M-P jo muuten tarkensikin, mutta noilla perusmerkinnöillä ei ole mitään tekemistä välijäähdyttimen (IC) kanssa kumpaankaan suuntaan.

Just nii.

Lähetetty: 01 Helmi 2007, 07:57
Kirjoittaja Tureq
Juho M-P kirjoitti:

CRD on CDTI, eli Commonrail ruiskutus, ilmeisesti CRD on mersun patentoima?
Commonrail-mersun mallimerkintä on CDI, CRD on yhtymän amerikkalaisjäsenien käytössä oleva merkintätapa. Alfa-Romeolla, joka on commonrailin kehittäjä, merkintä on JTD. Alfa myi patentin boschille, joka kaupallisti sen, Alfa sai olla kunnian ensimmäinen common-rail auto.