Sivu 1/1
VANTEIDEN korjaus/maalaus vai?
Lähetetty: 01 Maalis 2007, 08:12
Kirjoittaja joni04
tuli auton mukana twin spoke irmelin vanteet aika koloset niin mikä paras ratkaisu saaha vanteista hyvän näköset.
Lähetetty: 01 Maalis 2007, 08:28
Kirjoittaja Jartsi
Järvenpäässä
Rengasliike Amrif korjaa vanteita. Tekee kuulemma hyvää jälkeä.
Onhan tästä ollut aikaisemminkin täällä
http://www.opelclubfinland.fi/forum/vie ... aecff4e3a3
Lähetetty: 16 Touko 2007, 17:41
Kirjoittaja TeBa
Voi vitun vittu mikä pulju tuo "Amrif"

Eilen(15.05.07) soitin sinne kysyen, että ollaanko siellä paikalla huomenna, olis yks "ehostus" homma 1kpl vanteelle. Vastaus oli, että onhan noita tehty ja ollaan maisemissa 10:00-18:00.
Syötin sinne sitten tänään ennen töitä, olin paikalla ~12:30 kieppeillä. Sattu ajaan joku toinen asiakas samaan aikaan pihaan ja kerkes ennen mua ovelle. No sattupas oleen ovi säpissä ja pajassa näky lasin läpi valot päällä.
No puhelinsoittoa GSM-numeroon, koputtelua toisen asiakkaan toimesta pajan oveen ja ovikellon soittelua, ei vastausta. Jäin pihaan odottelemaan ja soitin muutaman kerran uudestaan, ilman vastausta. 45min odottelun jälkeen tuli mitta täyteen ja otin ritolat, piti töihinkin vielä mennä

Kävi tuon 45min aikana muitakin asiakkaita ihmettelemässä.....Kiitos vaan tästäkin päivästä ja vitun turhista kilometreistä! Ei voi suositella kenellekkään

Eikä vastannut vieläkään puhelimeen, kun töistä lähtiessä koitin soittaa vielä.....
Lähetetty: 16 Touko 2007, 19:12
Kirjoittaja Supikoira
Ymmärtääkseni vanteet ovat kuluneet ja rumannäköiset ,eikä mutkalla?
Hiekka- tai lasikuulapuhallus ja pulverimaalaus sen jälkeen olisi varmaan paras mutta ei halvin vaihtoehto. Jos saat jossain ne puhallettua, niin kyllähän se maalaus onnistuu vaikka itsekkin. Tietysti joku vanteiden korjaamisen osaava yritys voi ne ehostaa, mutta epäilen että hintaa tulee uusiin verrattuna aika paljon. Onhan hiekkapaperi yksi vaihtoehto, mutta voi mennä hermot.
Lähetetty: 16 Touko 2007, 21:43
Kirjoittaja TeBa
Supikoira kirjoitti:Ymmärtääkseni vanteet ovat kuluneet ja rumannäköiset ,eikä mutkalla?
Hiekka- tai lasikuulapuhallus ja pulverimaalaus sen jälkeen olisi varmaan paras mutta ei halvin vaihtoehto. Jos saat jossain ne puhallettua, niin kyllähän se maalaus onnistuu vaikka itsekkin. Tietysti joku vanteiden korjaamisen osaava yritys voi ne ehostaa, mutta epäilen että hintaa tulee uusiin verrattuna aika paljon. Onhan hiekkapaperi yksi vaihtoehto, mutta voi mennä hermot.
No paljonko ne on ehtiny ~3vko aikana kulua, niin

Vähän sai "rotvalli ihottumaa" yks vanne

Ei pahat jäljet, mutta kyllä ketuttaa....

Joku vois heittää muita firmoja tähän väliin, mielellään HML:n seudulta/läheisyydestä, mutta kaikki osaavat käy kyllä!
Lähetetty: 16 Touko 2007, 23:22
Kirjoittaja Supikoira
No lähinnä vastasin tuohon topikin aloittaneeseen kysymykseen. Ymmärsin kyllä, että sinulla on yksi vanne mikä tarvii hoitoa.

Älä pölli toisen topikkia.

Lähetetty: 16 Touko 2007, 23:29
Kirjoittaja TeBa
Supikoira kirjoitti:No lähinnä vastasin tuohon topikin aloittaneeseen kysymykseen. Ymmärsin kyllä, että sinulla on yksi vanne mikä tarvii hoitoa.

Älä pölli toisen topikkia.

Jees jees, onhan tuo alottaja postannu tuon jo 01 Maa 2007

En viittiny uutta alottaa, sorry my bad kuitenkin

Lähetetty: 14 Loka 2007, 23:27
Kirjoittaja Cee kädetti
milläs paikkaisitte sellaset puolen sentin sysyiset jäljet vanteista? melkee ku jollai taltalla olis hakattu... ja sitte vanne on halki ulkoreunasta 5cm matkalta, milläs sen paikkaa vai luovunko koko vanteesta jo?
Lähetetty: 15 Loka 2007, 08:16
Kirjoittaja Simo
Cee kädetti kirjoitti:milläs paikkaisitte sellaset puolen sentin sysyiset jäljet vanteista? melkee ku jollai taltalla olis hakattu... ja sitte vanne on halki ulkoreunasta 5cm matkalta, milläs sen paikkaa vai luovunko koko vanteesta jo?
Tuo jo mainittu Amrif niitä myös hitsailee. Vaikkakin tuo "halki 5cm matkalta" ja "puolen sentin syvyiset jäljet" kuulostaa kyllä minun korvaan siltä että kannattais heittää ne vanteet jo metallinkeräykseen ja hommata parempikuntoiset tilalle ellei kyse ole jostain harvinaisista ja harvinaisen hienoista vanteista.