Sivu 1/1
X18XE ja laturin/ohjaustehostimen hihna
Lähetetty: 08 Kesä 2007, 09:39
Kirjoittaja Hapa1982
Miten käy, jos tuo laturia ja ohjaustehostinta pyörittävä hihna katkeaa? Pystyykö vielä ajamaan, vaikka tehostin ei toimisikaan? Näyttää tuo hihna pykineen jo jonkin verran, eikä edellisestä vaihdosta ole tietoa niin olisi hyvä tietää miten kiire vaihdolla on. Eikö tuossa joudu käyttämään moottorin kannaketta irti kun hihna kulkee sen läpi?
Autona siis Astra F ja moottori on X18XE.
Lähetetty: 08 Kesä 2007, 13:06
Kirjoittaja levanen
Eipä se kovin pitkästi pötki ilman laturia. Meniskö muutaman kymmenen kilsaa(?)
Moottorin kannakkeen joutuu käyttämään irti kun vaihtaa remmin. Tunkki öljypohjan alle tueksi.
Lähetetty: 08 Kesä 2007, 17:14
Kirjoittaja Hapa1982
Sen kyllä tiesin että akku siinä tyhjenee, mutta miten sen ohjaustehostimen tai muiden ohjauksen osien laita on? Meneekö joku rikki samantien jos tehostin ei pyöri, vai voinko ajaa huoletta tallille laittamaan uuden hihnan?
Lähetetty: 10 Kesä 2007, 12:42
Kirjoittaja Tuomas
Kyllä sillä pari sataa kilometriä pääsee ilman laturiakin, on kokeiltu. Ilman tehostinta voi ajella ihan huoleti, on vaan raskas ohjata.
Lähetetty: 10 Kesä 2007, 13:24
Kirjoittaja Hapa1982
Ok. Kiitos Tuomas selventävästä vastauksesta.
Lähetetty: 10 Kesä 2007, 17:10
Kirjoittaja Mikkis79
niin, ja tuo ajamisen määrä hihnan katkeamisen jälkeen riippuu tietysti akun kunnosta.
ja mitä vähemmän on sähkövehkeitä päällä, sitä pidemmälle pääsee.
ajoin ite yli 270km ilman laturia, eikä ongelmia ollut. tosin ilman valoja, puhaltimia yms turhuuksia.