Sivu 1/3

Astra 1,7 TD -97 mopo tää on ! ! !

Lähetetty: 26 Kesä 2007, 15:56
Kirjoittaja linesix
Auto on Opel Astra 1,7 TD -97, Opelin oma 50kW motti. Kone on siis X17DTL, kuten terävimmät huomauttivat.
Ongelma: Tosi tehoton kone, tuntuu että W123 200D oli aikoinaan ihan yhtä "herkkä" menemään. Kyllä toi 50kW pitäs noin kevyttä koppaa viedä vähän ripeämmin.

Olen muunmerkkisillä Turbodieseleillä ajanut ja niissä tuntuu että jotain tapahtuu kun poljinta painaa alas ja kuuluu jotain turbomaista vihellystäkin.

Mulla ollut tää opeli runsaan vuoden ja koko ajan ollut tällainen mopo,
öljyt vaihdettu, ilmannputsari vaihdettu (ei ollut edes erityisen likainen) eikä mitään vaikutusta. Mikä tuossa mättää?
Sen verran olen myös tarkistanut asiaa että se turbo tosiaan on siellä motin ja tuliseinän välissä.

Autossa on lisäksi jonkinlainen katti pakoputkessa plus maininta "vähäpäästöinen" otteessa :( Pakoputkeakin on uusittu keväällä. Uusimatta on etuputki ja katti, tosin etuputkeen vaihdettiin uusi joustohaitaripala.
Katsastuksessa ei ollut savuarvoissakaan mitään moitteita, hyväksi kehui hän.

AUTTAKAA! muuten tuolla kyllä tärkeimmät ajelee, ei vie ainettakaan niin pirusti, jotain 7 / 100km

Onko etelä-Suomen alueella mitään edullista turbodieselkorjaamoa, josta saisi esim. isomman turbon tuohon ja muutenkin asiallista palvelua, siis mieluimmin pääkaupunkiseudun ulkopuolella... :roll:

Lähetetty: 26 Kesä 2007, 17:28
Kirjoittaja jari_w123
No täytyy olla kyllä jotain vikaa jos W123 200D tuntuu yhtä tykiltä :lollis: :lollis: .Oisko katti tukossa tai jotain?Sen katin voi huoletta teurastaa rautakangella joten sitä ei oo pakko vaihtaa jos sattuu tukossa olemaan.

Lähetetty: 26 Kesä 2007, 17:37
Kirjoittaja pn
Vanhassa G-astrassa oli juurikin tuo X17DTL (-99 caravan) eikä se mikään ohjus ole. Muistelisin jotta 0-100 kiihtyvyys mitattiin kalenterilla eli 16 sekunnin luokkaa :D. Käytännön käyttöalue loppui noin 3500 rpm:ään missä vääntö tippuu jyrkästi. Kuitenkin, f-koppa on kevyempi joten jos oikein tukkoiselta tuntuu niin voihan siinä olla vikaakin kuten tuo jarin mainitsema tukkoinen putki, myöskin ilmanmassamittari voi olla käyttöaikansa loppupuolella ja vähentää tehoja vaikka vikavalo ei syttyisikään. Kulutus omassa oli keskimäärin 6.5, kesällä pääsi alle 6:n joten tuo 7:n kuulostaa kyllä olevan yläkanttiin.

Lähetetty: 26 Kesä 2007, 21:35
Kirjoittaja Snowman
Tos F astrassa kun ei ole mitään ilmamäärä/massa mittaria niin se ei ole siitä kiinni. Siinä kun ei ole moottorinohjausta, ellei ole konetta sinne uudemmasta vaihdettu.
Ja konehan on X17DTL , joka ei tosiaankaan ole mikään tykki 1400kg painavassa kopassa(jos farkku). On ihan oma kohtaisia kokemuksia tollasesta. EGR:tä ottaa alipaineletkun pois niin se auttaa pikkusen mutta ei mitenkään ihmeellisesti. Turbon vaihdolla ja syöttöä lisäämällä taitaa siihen eniten tehoa saada, eli ne perus hommat ;)

Lähetetty: 26 Kesä 2007, 22:22
Kirjoittaja Juho M-P
Siis tuo 50kw DTL on aivan uskomattoman laiska. Mutta eihän ahtopainekaan ole kuin 0,3bar...

Lähetetty: 27 Kesä 2007, 06:40
Kirjoittaja Woody
Joo ei tuolla kuuhun mennä... :roll: Itelläkin oli tuollanen aikonaan, niin sai sillä kelattua 5 aikuista kyydissä motarilla 140km/h kun tarpeeksi pitkän matkaa mentiin :lollis:

Lähetetty: 27 Kesä 2007, 10:05
Kirjoittaja linesix
Snowman kirjoitti:Tos F astrassa kun ei ole mitään ilmamäärä/massa mittaria niin se ei ole siitä kiinni. Siinä kun ei ole moottorinohjausta, ellei ole konetta sinne uudemmasta vaihdettu.
Ja konehan on X17DTL , joka ei tosiaankaan ole mikään tykki 1400kg painavassa kopassa(jos farkku). On ihan oma kohtaisia kokemuksia tollasesta. EGR:tä ottaa alipaineletkun pois niin se auttaa pikkusen mutta ei mitenkään ihmeellisesti. Turbon vaihdolla ja syöttöä lisäämällä taitaa siihen eniten tehoa saada, eli ne perus hommat ;)
Joo ei tosiaan ole ilmamäärämittaria. Kone on tosiaan X eikä Y :oops:

Jossain näin sivut tästä karstoittuneesta EGR-systeemistä ja Vepikun sivuilla oli jotain juttua syötön lisäämisestä. Jos vaan rohkeasti alkais itse tutkimaan miten ruuvata syöttöä ym. "oma apu paras apu" tyylillä. Turboista ei ole mitään ruuvauskokemusta, aina pelottanut nuo "koneen tappajat" tosin tämä on nyttemmin ilmeisesti muuttunut kehityksen mukana. On vaan yksi tapettu mersukin nähty joskus, oli kai joku jälkiasenteinen. Volvossa sulaneita 3sen mäntiä jne... Oli ne aikoja kun ei kukaan tavis tienny mistään, turboa vaan, kaikkimullenytheti.

Siis saako siitä hukkaportinpäästä myötäpäivään ruuvia kiristämällä ahtoa lisää? Paljonko käännettävä että sais nyt vaikka 0,6-0,8 bar ? JOS syöttöä lisää, on sekin kai käännettävä takaisin ennen seuraavaa katsastusta? Turbopajoja pitänee alkaa itse läpi soittelemaan, ei ole vaan mitään käsitystä turbojen hinnoista saatikka työn osuudesta, jos vaikka miten vedättävät :oops:

SUURET kiitokset kaikille kommentoijille :) , epäilytti tosiaan että jotain pielessä... nythän voin päätellä että tuohan on ihan oma nössö itsensä tuo kone :x.
On muuten ihan aikansa ottavaa saada se 140km/h aikaan yksinajaessakin, tuon yli ei sit menekään.

Lähetetty: 27 Kesä 2007, 11:11
Kirjoittaja Snowman
No se mun astra kyl meni motarilla kolme aikuista, niin 170km/h eikä yhtään enempää. Ja meni naftaaki samassa suhteessa, helsingistä tampereelle yli puol tankkia :D :lollis: Tosin vauhti ei ollut toi mitä sillä pääsi, mutta sellasen 130km/h oli suhkot kokoajan.

Lähetetty: 27 Kesä 2007, 15:00
Kirjoittaja Deippa
Kyllä se on mullakin ihan yhtä laiska. Ohitte ei kannata yrittää kenestäkään yli yheksääkymppiä ajavasta jos ei ole motarilla. Paikaltaan lähtee ku purkka tukasta ja veto tosiaan loppuu aika nopeasti, jopa hieman aiemmin ku alkoikaan. Eli kunnossa kone taitaa sullakin olla. Ei muuta kuin ruuvaamaan...

Lähetetty: 27 Kesä 2007, 15:58
Kirjoittaja Ahnuld
Vuosi takaperin kahta tuollaista farkkua ja yhtä 5d mallia testanneena voin todeta saman, mitä edelliset... Eli aivan normaalia tuo laiskuus. Yhdessäkään noista ei juurikaan huomannut ahtimen mukanaoloa :( Hulluja hintoja noista silloin huudeltiin... Autoliikkeessä oli 96 karvalakki farkku reilu 200tkm ajettuna 6990€ pyynnillä...

Yllättävän suuri ero suorituskyvyssä tuohon uudempaan 1.7dti:hin mistä ei siitäkään kovin kummoisia luvattu. G-Astra farkkuna oli tuolla jo ihan ajettava, vaikkakaan ei tykki sekään. Tämä samaan aikaan 9k€ :-O (vm. -00, tosin ilmastoimattomana)

Lähetetty: 27 Kesä 2007, 18:47
Kirjoittaja sponge bob
Mitäs aika kovalta kuulostaa seiskan kulutus.. ainaki tutulla g-mallissa toi 1.7td (70hp, onko eri kone?) ja maantiellä alle vitosella menee.. taajamapyörittelyssäkää ei paljoo yli kutosta hörpi..

Lähetetty: 28 Kesä 2007, 08:06
Kirjoittaja ropjar
Omaan samanlaisen Astraalin X17TDL vm-97 ja kulutus ainakin mulla pyörii kaupungissa n.6,3 l/100km ja maantiellä n.5,5 l/100km. EGR edelleen käytössä.... Tykkihän auto ei todellakaan ole , mutta on tuolla kerennyt joka paikkaan , eikä VIELÄ ole jättänyt matkalle :lollis:

Lähetetty: 28 Kesä 2007, 10:42
Kirjoittaja Arctos
Ahtopainemittari ois kova sana, kun ruvetaan ruuvaamaan lisää ahtoja. En tunne Opelin moottoria oikeestaan ollenkaan, mut Volkkarin TD-koneista ovat ruuvanneet vähän lisää syöttöjä ja ahtoja sen verran, ettei enää savuta. Tulokset ovat olleet miellyttävästä hurjan tuntuisiin tehon lisäyksiin, kulutuksen joissain tapauksissa jopa pudoten.

Lähetetty: 30 Kesä 2007, 20:37
Kirjoittaja linesix
Tänään kävin vetämässä parisataa kilsaa hevoskärryä, yksiakselinen 2:lle hevoselle, 100km tyhjänä ja 100km kuormaa n. 150kg

Kyllä puutui! Lämmöt oli lähes jatkuvasti 95º C ihan auton oman mittarin mukaan, 5-vaihteen käyttö oli tosi vähäistä. Mutta selvittiin ihan hyvin.

Kärry pois perästä ja vielä 35km ja tää mopo tuntui aluksi ihan raketilta. Tunne meni sitten kyllä ohi....

Testattiin siinä sitten tunteen huuman aikana 0-100km/h kiihdytystä, tulos oli paljon puhuva: 22,80 sekuntia :lollis: , siis 0-100km/h.

Olisko toisilla ko. mopon omistajilla em. mittaustuloksia kertoa??? Mitä teillä näyttää lämmöt normaaliajossa, tämä kiinnostaa myös, missä lukemassa lyö jäähdyttäjänflektin käyntiin?

Mietin vielä että kyllä tämä täytyy olla kuitenkin suht' hyvässä kunnossa, ajettu 282tkm mikä tekee siis 28tkm/vuosi, voinee siis pitää ihan paikkansakin, tämä tunne siis perustuu siihen mitä toiset tässä ketjussa sanovat, eli normaalisti tehoton moottori. Onko tuo 0,3barin ahtopaine ihan totta :lollis: :lollis: Käsittääkseni normaalitehdasturbopaine olis ainakin 0,7bar autossa kuin autossa.

Kyllä tämä ooppeli taitaa mennä meillä vaihtoon, hyvä auto kyllä muuten mutta....
haluttais hieman enempi tehoo, täällä taitaa ohjeiden saanti olla aika vaikeaa, että ilman suurta eurouhrausta ei tuosta saa 12-13sekunnin menijää 0-100km/h siis, ei vartille :D :D

Ehkä kateltava jotain Volvo 740 bensakoneella tai miten olis Omega (ei ollenkaan kokemusta... taksissa aikoinaan haukuttiin ihan pystyyn kun ne ekat tuli), ja siis farmariautoa, niinhän tää meidän ooppelikin on caravan. Ei meillä taida kilsoja siihen malliin tulla että pakko olla dieseli.

Lähetetty: 01 Heinä 2007, 11:51
Kirjoittaja J.Toivanen
joo ahot on tosiaan 0.3-0.4bar :o

eilen vetelin riistanhoito talkoissa 1500kg:n kuormaa ja astra puutui täysin sinne mehtäteille. Kytkimen vaihtelin illalla kaverin kanssa, tuumaisimma kuhan tulee jakopään vaihto niin pitäs varmaan kattoa ahdot ja vuodot kuntoon. eli ahtomittaria kiinni ja tutkimaan.

itellä taakan kanssa lämmöt huiteli n. 98-100 asteessa ja flekti huuti koko ajan...