Sivu 1/1

Uretaani puslista kysyttävää?

Lähetetty: 29 Loka 2007, 17:36
Kirjoittaja Sporttinenvekkuli
Hei. Kehtaisko joku laittaa kokemuksia uretaani puslista ooppelissa. Miten pitkä ikäisiä ne yleensä alla ovat? Jos vaikka vertaa alkuperäisiin. Saako joltain sarjoja, joissa ois kaikki puslat ja pitääkö huomioida jotain muita vaihdettavia osia? Onko powerflexillä hyvä sarja ooppeliin vai tarjooko joku parempaa. Milloin tulee kyseeseen noi säädettävät puslat? (onko tarpeen opelin omalla sport (-20mm) alustalla, jos laittaa uretaani puslat?)

Tarkoitus ois päivittää vectra b 2.0 sporttiin alustaa. Iskarit ja puslat taitaa olla kohta tiensä päässä, ajettu 160 tkm. Niin vois kokeilla uretaani puslia. Iskareiksi ajattelin merkkiliikkeen tarjoamia sachin sporttiin tarkoitettuja iskareita hinta n.240e sarja. Pitää vielä kysyä saisko varaosaliikkeen kautta noita samoja halvemmalla.

Lähetetty: 29 Loka 2007, 20:50
Kirjoittaja veksu
Powerflexin PU puslat on ihan hyvät b veccuun. Omassa on Irmscherin -30mm alusta ja PU puslat, huomattavasti parempi kuin vakio puslilla, tosin poikittaisvarsissa takana on vakio puslat koska niitä ei ainakaan silloin saanut. mutta tärkein onkin takana se pitkittäisvarren pusla.

Lähetetty: 02 Marras 2007, 17:30
Kirjoittaja automaattiraketti
Aina puhutuaan noista uretaanipuslista. Mitä ne on? voinko mää laittaa mun kadettiin semmoset ja mitä ne auttaa???

Lähetetty: 02 Marras 2007, 22:12
Kirjoittaja veksu
googleen esim powerflex haku sanaksi niin tietoa löytyy.

mutta lyhyesti, lähes kaikkiin opelinkin malleihin löytyy polyuretaani puslia tai kaikki puslat, puslat ovat jäykemmät kuin vakio kumipuslat joista tulee sitten erinäisiä asioita auton alustan käyttäytymiseen, tarkempi ohjaustuntuma, vähemmän turhaa liikettä rengailla eli kulmat pysyy jarrutuksissa, käännöksissä, kiihdytyksissä paremmin kohillaan josta seurauksena vetelyt vähenee pito paranee tietyissä määrin.

haittoina voi koriin johtuva tärinä ja melu ynnämuut hieman lisääntyä mutta itse en ole moisia kylä huomannut ihmeemmin ikinä. pusla paketit maksaa riippuen merkistä ja mallista ja määrästä niin 100-600 euroa, tavallisin paketti hinta mahtaa olla 200 euron hujakoilla, ascona c, kadett, e ynnämuut saman alusta mallinnuksen autot.

B vectraan maksoin powerflexin paketista 150 plus postikulut.

Lähetetty: 02 Marras 2007, 22:21
Kirjoittaja c-murder
Itellä makso powerflex alustan puslat farmari e kadettiin 195€

alatukivarren etupuslat eteen, 2 kpl
alatukivarren takapuslat eteen, 2 kpl
kallistuksenvakaajan puslat 2 kpl
kallistuksenvakaajan pään puslat, 4 kpl
taka-akselin puslat 2 kpl

Et en tiiä sit onko kallis vai halpa mut tilasin kuitenkin

Re: Uretaani puslista kysyttävää?

Lähetetty: 24 Heinä 2009, 22:02
Kirjoittaja aksu8225
oisko kellään tietoa mistä sais ascona c vm.85 kaikki puslat ja mielellään power flex tai muu merkki kuhan vakiota jäykemmät ois...tai jos ois joku seppä jola ois sopivaa materiaalia ja sorvi ni vois mittojen kans tehä!!!hintahan ratkasee kannattaako teettää mut ei taho löytyy ku kadett d/e puslia ja oon kyllä kuullu et noiki kävis pienellä muokkaamisella!!??

Re: Uretaani puslista kysyttävää?

Lähetetty: 27 Heinä 2009, 10:54
Kirjoittaja havericky
Ascona C:hen

Etutukivarsien pusliksi Powerflexin PFF80-401. (Astra F/Vectra A)
Taka-akseliin pusliksi Powerflex PFR80-312. (Kadett D/E)

Käyvät ihan suoraan paikoilleen ja istuvat hyvin.

Etutukivarsien puslat on C-Asconassa samat kuin F-Astran/A-Vectran etutukivarsien etummaiset puslat. Taka-akselin puslat on taas samat kuin esim. D/E-Kadetissa.

Powerflexejä saa hommattua vaikkapa tältä firmalta http://www.usparts.fi/ .

Re: Uretaani puslista kysyttävää?

Lähetetty: 27 Heinä 2009, 17:29
Kirjoittaja ^make^
mulla makso calluun koko puslasetti sen 350e