Sivu 1/1

Vakio Eberiin kello ?

Lähetetty: 02 Marras 2007, 14:36
Kirjoittaja montreal
Onko tietoo paljon tulee hintaa jos nykäsee kellon tollaseen pöhöttimeen? Karkea arvio ja saa vinkata, jos tietää halvan paikan missä sen laittaavat paikalleen..

Lähetetty: 02 Marras 2007, 18:07
Kirjoittaja jamata
Sulla näky olevan vectra siitä en tiiä mut omegaan olis ollu n500e :o :lol: .Ostin ebaystä kellon ja vesipumppu vielä puuttuis ja kustannukset jää n100e tosin en laita sisäpuhallusta ettei akku olis aina tyhjä.

Lähetetty: 02 Marras 2007, 21:18
Kirjoittaja E Raketti
Sama laite se on joka autoon eli n.500€ maksaa tuo kellosarja + asennus johon menee aikaa 4-8h.

Lähetetty: 03 Marras 2007, 00:36
Kirjoittaja jamata
Ja pumppu+kello n150e ja omaa työaikaa n2h tuntipalkka kohillaan 8) .Tuntuu et on ryöstöhinnat menossa noissa korjaamoissa/asennusliikkeissä ei vaan huvita maksaa tommosia summia.Laitan ohjeet tännekki kunhan saan laitettua tohon omaan autoon ton auton oman eberin kellolla.

Lähetetty: 03 Marras 2007, 00:40
Kirjoittaja omena-95
jamata kirjoitti:Ja pumppu+kello n150e ja omaa työaikaa n2h tuntipalkka kohillaan 8) .Tuntuu et on ryöstöhinnat menossa noissa korjaamoissa/asennusliikkeissä ei vaan huvita maksaa tommosia summia.Laitan ohjeet tännekki kunhan saan laitettua tohon omaan autoon ton auton oman eberin kellolla.
täällä odotellaan ohjeita kieli pitkällä. Vakaa aikomus itsekkin asentaa tuo kellohärpäke, tosin musta näytti että mulla olis se pumppu jo siellä ollut, kun silmäilin sinne pellinalle viikko takaperin. Niin ja tuo n. 100 euron hinta kuulostaa houmattavasti houkuttelevammalta kuin tuo 500 :lol:

Lähetetty: 03 Marras 2007, 12:24
Kirjoittaja jamata
Jos sulla on siellä paisarin alla pumppu nii et tarvi ku kellon ja muutaman releen ja kytkentäkaavion.Se sisäpuhallus on vähän arveluttavaa ku puhallin vie helposti sen 50w ja eberi samanverran et akku on aika äkkiä tyhjänä ite en aio laittaa ollenkaan.
Mullaki on pumppu ja ehkä käytän hyväksi sitä ku ei sitä talvella tarvi koneen vesikierrätykseen ku tuossahan on semmonen toiminto et ku kone on kuuma nii jää flektit huutaan ja vp on päällä kierrättämässä vettä samaan perustuu se taukolämpönappi mut se vie tosiaan ainakin mulle liikaa virtaa.

Lähetetty: 03 Marras 2007, 12:45
Kirjoittaja jamata
Lisätäämpäs kytkentäkaaviot jos joku pellepeloton haluaa kokeilla ekaks :D

http://img232.imageshack.us/img232/3010 ... 3wzlr6.png

http://img232.imageshack.us/img232/2442 ... entnu7.png

Eli etit johtosarjasta ton d+ ja sen lämpötilaraja johdot ja toiseen suoraan + ja toinen kellon kautta ja pumppu kans siitä kellolta nii sulla on toimiva eberi.
Eli suomeks siniseen tai mustaan 12v ja toiseen releen kautta kellolta ohjaus ja vp tähän johtoon.

Lähetetty: 03 Marras 2007, 12:55
Kirjoittaja jamata
Unohtu vielä tuo polttoaineen imu ku vakiona täähän ottaa auton omasta linjasta ja se kannattais vetää suoraan tankista.Se letkuhan on jotai 3mm et kyllä sille jonkulaisen reijän löytää vaikka anturin päältä suoraan.

Lähetetty: 03 Marras 2007, 21:20
Kirjoittaja teeäm
varaosaliikkeistä saa esim. defan kellon n.80€, sisältää kärjet virran kytkemiseen ajastuksella.
Sitten vielä muutama johtopäätös ja pelit soi ja koppiin virtaa lämmintä.

Lähetetty: 04 Marras 2007, 00:30
Kirjoittaja montreal
teeäm kirjoitti:varaosaliikkeistä saa esim. defan kellon n.80€, sisältää kärjet virran kytkemiseen ajastuksella.
Sitten vielä muutama johtopäätös ja pelit soi ja koppiin virtaa lämmintä.
Kiitos tiedosta. Ite en kyllä rupea tinaamaan vaan pitää pyytää jotain pajaa tekemään se. Tekis tosiaan mieli ottaa tosta vakio pöhöttimestä vähän enemmän irti kellon kanssa kerran autossa kuitenkin sellainen on.

Lähetetty: 04 Marras 2007, 11:03
Kirjoittaja montreal
Missä lämpötilassa tuon Eberin pitäisi käynnistyä? Tänä aamuna oli kuitenkin pakkasta -4 ja en ainakaan havainnut, että se olisi pöhissyt. Taitaa pitää ruveta selvittämään mikä Eberiä vaivaa.

Lähetetty: 04 Marras 2007, 17:44
Kirjoittaja jamata
muistaakseni se oli jossain +5c nurkilla

Lähetetty: 04 Marras 2007, 18:19
Kirjoittaja BizK1d
Olenko nyt ihan kujalla tai jotai mutta eikö noita Ebereitä käytetä mm. harvestereissa?

Lähetetty: 04 Marras 2007, 21:05
Kirjoittaja rgs1
jamata kirjoitti:Unohtu vielä tuo polttoaineen imu ku vakiona täähän ottaa auton omasta linjasta ja se kannattais vetää suoraan tankista.Se letkuhan on jotai 3mm et kyllä sille jonkulaisen reijän löytää vaikka anturin päältä suoraan.
Se Eberin alkuperäinen tankkilähtö on pilli, jossa on 2 mm reikä. Itsevalmistaja kaipaisi jonkinlaista tinaus/juotostaitoa, että saisi vaikka ontoksi poratun pultin ja jarruputken pätkät yhdistettyä intiimisti. Sitten se ohje sanoo, että saapi olla korkeintaan 2 metriä letkua pa-pumppuun, muistaakseni 2 mm sisähalkaisija. Pa-pumpulta lämmittimelle ohjeistettu letku on vielä ohuempaa, muistaaksenni 1,25 mm sisältä. Tankin päällä on ainakin Vectrassa huoltoluukku, siihen kannattanee porata, eikä itse tankin runkoon. Itseasiassa tankkia irrottamatta ei yläpuolelta pääse käsiksi kuin tuohon huoltoluukkuun.

Lähetetty: 04 Marras 2007, 21:09
Kirjoittaja Janne M
BizK1d kirjoitti:Olenko nyt ihan kujalla tai jotai mutta eikö noita Ebereitä käytetä mm. harvestereissa?
Käytetään varmaan, samoin kuin Webastoja ja Ardicejakin. ;)