Sivu 1/1

astra f 1,6 c16nz vm 92 takajarrut jatkoa seuraa koko ajan

Lähetetty: 03 Helmi 2008, 21:01
Kirjoittaja djlaz
Hei vaan.

Vaihdoin tänään takajarrut (kengät & rummut) molemmin puolin, helppoa oli ja siistiä.

Mutta sitten ajossa huomaa tämän: jarrupoljinta saa painaa aika lujaasti, paikallaan moottorin käydessä vaikka pumppaa niin ei tuu sitä vastapainetta pedaaliin kuin ennen.

Takajarrusylinterit pistin nippusiteellä kiinni purkun/asennusvaiheessa.


Voisko joku sanoa mikä hemmetti on päässyt käymään?

Ps, nestetaso ei laske säiliöstä joten vuoto on pois suljettu

E:

Moottorin olleessa sammuksissa saa vastapainetta hyvinkin, ja kokeilin tän: pumppasin painetta pedaaliin ja pidin vastaan käynnistin ja poljin meni pohjaan asti. :evil:

Lähetetty: 03 Helmi 2008, 22:10
Kirjoittaja Matzi
Huomasitko säätää kengät lähelle rumpua, siellä kun on se automaattisäätö, niin sillä menee aika pitkään siinä säätymisessä jos kenkiä ei säädetä jo asentaessa.

Lähetetty: 03 Helmi 2008, 22:13
Kirjoittaja djlaz
Matzi kirjoitti:Huomasitko säätää kengät lähelle rumpua
Ei tarvinnut pahemmin säätää meni rummut just nippanappa päälle jopa vähä laahas kii ei pahemmin.

Lähetetty: 07 Helmi 2008, 12:57
Kirjoittaja aantsa
Ilmattu kunnolla?
Ite vaihdoin äsken yhden sylinterin ja kaks rumpua 1.8i koneiseen astraalivaunuun ja ne pelas hyvin, poljin antaa timakan vastuksen heti kun painaa.
Katsastus mies ei ollu kovin tyytyväinen romuun vieläkään, mutta sain läpi sen kuitenkin. Takajarrulla jarruvoimien ero 30% kun saa olla 30%...

Lähetetty: 09 Helmi 2008, 12:30
Kirjoittaja djlaz
ongelma ratkesi: pääsylinteri vaihdoin ja ilmattu, nesteet vaihdettu varmaan kahteen kertaan ja lappu tuli ratille että varo jarrujen tehosta :P

Lähetetty: 18 Maalis 2008, 19:08
Kirjoittaja djlaz
jep painajainen jatkuu vaan :banghead: ,

toinen takajarrusta ei toimi kovinkaan hyvin tuli ostettu nytten uudet nuo säätätangot ja se ihme kolmiklipsi molemille puolelle.

Pitää ilmeisesti rasvata ne kierteet vähsen ennen asennusta mutta kiinnostaa tietää miten ihmeessä toimii tuo hieno ominaisuus "automaattisäätö" pelkästään kun rynkyttää känkkää vaikö myös ajossa kun käyttää pääjarrua??

Lähetetty: 19 Maalis 2008, 07:38
Kirjoittaja kurttu
Painat jalkajarrua ja samalla nyit käsijarrukahvasta useita kertoja, niin automaattisäätön pitäis säätää kengät kohdilleen. Kuten varmaan arvasit, ne autosäätökilkkeet pitäis mielellään vaihtaa uusiin jarrurempan yhteydessä. Vanhat voi olla jumissa eikä säätö oikein toimi.

Lähetetty: 19 Maalis 2008, 11:24
Kirjoittaja ipa
djlaz kirjoitti: Pitää ilmeisesti rasvata ne kierteet vähsen ennen asennusta mutta kiinnostaa tietää miten ihmeessä toimii tuo hieno ominaisuus "automaattisäätö" pelkästään kun rynkyttää känkkää vaikö myös ajossa kun käyttää pääjarrua??
tuo rasvaus on vähän kaksipiippuinen juttu rasva sitoo jarrupölyä ja taas on osat jumissa. jos kokoat osat kuivana niin sitten ne ruostuu jumiin. :wink: crc ja kuparitahna tuntuu toimivan jotenkin.

pääjarrun käyttö säätää kenkiä lähemmäs. eli kun painat jarrua kengät liikkuu ja pellinpala pyöräyttää välitangossa olevaa säätöratasta jos kengät liikku riittävästi.

toiminnan voi kokeilla kun jarrurummut on poissa. vetämällä yläpäästä kenkiä erilleen liikkuu se pellinpala ja pellinpalassa oleva käpälä tarttuu säätörattaaseen. kun kengistä päästää irti niin palautusjouset vetää kengät takaisin ja säätö ratas pyörähtää.

mutta kyllähän niiden jarrujen pitäisi silti pitää oli säädöt vaikka kuinka pielessä. poljin vaan painuu syvemmälle.
ettei siellä olis joku jarrupaineen säätöventtiili joka on jumissa. sellainen saattaa majailla taka-akselin päällä autonpohjassa ja siintä pitäisi mennä jousi taka-akselille.

Lähetetty: 19 Maalis 2008, 19:46
Kirjoittaja djlaz
ipa kirjoitti: ettei siellä olis joku jarrupaineen säätöventtiili joka on jumissa. sellainen saattaa majailla taka-akselin päällä autonpohjassa ja siintä pitäisi mennä jousi taka-akselille.


Sellasta vaa että känkkävaijerin vaihdon yhteyydessä koitin ettii kyseistä säätöventiiliä mutta jarruputket menee suoraan edestä takajarruihin elikä mulla on varmaan takana ennen jarruletkua molemmin puolin erillinen ventiili