Sivu 1/1
A Omegan kiisselöinti
Lähetetty: 18 Helmi 2008, 21:41
Kirjoittaja MantaGsi
Ensinnäkin, että mitkä dieselmoottorit sopivat A Omegaan?
Nykyisin konehuoneessa jurraa C20NE.
Tarvitaanko jotain lupia?
Kytkin ainakin pitää vaihtaa, laatikosta ja perästä/kardaanista en ole varma.
Täältä varmaan löytyy asiantuntemusta?

Re: A Omegan kiisselöinti
Lähetetty: 18 Helmi 2008, 21:52
Kirjoittaja jpisteh
MantaGsi kirjoitti:Ensinnäkin, että mitkä dieselmoottorit sopivat A Omegaan?
Nykyisin konehuoneessa jurraa C20NE.
Tarvitaanko jotain lupia?
Kytkin ainakin pitää vaihtaa, laatikosta ja perästä/kardaanista en ole varma.
Täältä varmaan löytyy asiantuntemusta?

Omega 2.3 td olisi sopiva, mutta maksaako vaivan?
Siihen vaaditaan ainakin muutoskatsastus ja sitten dieselveron maksu...
Tuollaisessa projektissa tulee kuluja kovasta ja töitä paljon, ellei ole koko auto, mistä saa koko tekniikan. Projektin jälkeen autolla on kuitenkin vain tunnearvoa.
j.h
Lähetetty: 18 Helmi 2008, 22:32
Kirjoittaja glo
Miksei sinne uppoisi bemun 2,5 turbodieselikin, jos tämän haluaa toteuttaa. Kone 2.5TD B omegasta, 525td:stä, tai 525tds:stä, tuossa tds:sä olisi sitä potkua jo vakionakin 140 ja rapiat. Aski vain em. b ompusta.
Koskas näissä projekteissa taloudellinen hyöty on ennenkään ollut etusijalla, saati mielessä.
Konttorilta kysymällä tuo juridinen puoli selviää, mitenkä bensasta dieseliin vähäpäästöisen kanssa toimitaan.
Lähetetty: 25 Helmi 2008, 19:33
Kirjoittaja Juho M-P
Osta multa valmis aito 2.3tdic. Farkku joka on rekisteröity 1+1 pakuksi.
Lähetetty: 28 Helmi 2008, 10:25
Kirjoittaja kilroy1
Juho M-P kirjoitti:Osta multa valmis aito 2.3tdic. Farkku joka on rekisteröity 1+1 pakuksi.
Paljos pidät hintaa..?
Lähetetty: 28 Helmi 2008, 13:33
Kirjoittaja Juho M-P
Kallis, mutta hyvä. Tuotu saksasta 2004. Ei ruosteessa. Ajettu 330tkm, joista itse 104tkm.
Koneremontti kesken, mutta myydään valmiina. Jakoketjun kiristinkisko katkes, mutta muuta vahinkoa ei tullut. Nyt on laakerit vaihdettu ja kansi/venttiilit koneistettu, uusi jakoketju+hammaspyörät+laaharit.
3000€/asiallinen tarjous. Hintaa on turha sitten kommentoida. Pakko ei oo myydä, haussa olis vain pienempi/pienempiruokanen Diesel(Corsa B)
Lähetetty: 17 Maalis 2008, 13:02
Kirjoittaja kadett85
Jos on tekemässä niin lähtökohdaksi kannattaa ottaa cih koneella oleva omega. yhen dieselikoneen olen laittanu 2 litrasen tilalle ja oli vähän liikaa ylimäärästä värkkäämistä.
Lähetetty: 17 Maalis 2008, 19:13
Kirjoittaja jjvirtan

vähemmällä pääsee kun avaa vähän lompakkoa ja hankki nettiautosta moisen valmiina tai kunnostettavan pelin sitten.
Lähetetty: 17 Maalis 2008, 19:22
Kirjoittaja kadett85
Tuosta vaan saa pienellä vaivalla paremman kuin orkkis dieselistä. Voi laittaa pikku getragin ja isomman turbon samalla muutoskatsastuksella. Aihioksi ehkä kannattaa ottaa kuitenkin cih.