Sivu 1/1
Astran outo kolina...
Lähetetty: 16 Maalis 2008, 20:47
Kirjoittaja "opelman"
Elikkäs auto on vm.01 farkku astra, madalsin autoa 35mm. jonka jälkeen takapää on alkanut koliseen pieniinkin monttuihin ajettaessa.
Auto meni katsastuksesta heittämällä läpi, mutta kolina alkaa käymään hermoille...
Elikkäs onko jollain kokemuksia samasta, ja mikäköhän mahtaa rottelossa olla vikana?
Suuri kiitos jo etukäteen!!!!
Lähetetty: 18 Maalis 2008, 19:25
Kirjoittaja djlaz
villi arvaus on että puslat kolisee tai paukkuu näin teki kaverin vecculissa selvis ku otti läpultit pois vähä rättiä ja rasvaa kumiin niin loppui se kolina siitä koslasta,
ei olis epätodennäköistä, jos laskee koslaa niin jossakin muutama aste muuttuu ja mikään ei ole enää "omilla" paikoillaan että kolinaa tulis sieltä sun täältä.
???
Lähetetty: 19 Maalis 2008, 18:50
Kirjoittaja "opelman"
Onko mahdollista, että alustasarjan voi asentaa väärin??
Yks karveri vaan ehdotti sellastakin vaihtoehtoo...
Ja kolina vaimenee mitä enemmän takana on painoa esim. kun tankkaa tankin täys niin se ei kolise niin herkästi...
Lähetetty: 08 Heinä 2008, 18:54
Kirjoittaja janska
Mulla samanlaisia oireita. Pehmeissä töyssyissä ei pidä ääntä, mutta ihan pienissäkin terävemmissä montuissa kuuluu kyllä. Ja missään ei ole väljää ja iskarit+jouset on uudet ja oikein asennettu. Pakoputki ei kolise mihinkään jne. Piti kolinaa jo ennen madallustakin. Ei vaan millään löydy syyllistä ja rupeaa pikkuhiljaa jo riittämään sen kuunteleminen.
Lähetetty: 08 Heinä 2008, 20:26
Kirjoittaja ama
Aika suurella todennäköisyydellä pakoputki osuu jossain kohtaa pohjaan. Itse ihmettelin aikoinaan samoilla oireilla olevaa astraa. Syynä oli pakoputki joka kolahti takasiltaan.
Lähetetty: 11 Elo 2008, 20:53
Kirjoittaja janska
Omastani löysin vian aiheuttajan. Takaluukun pumput on väljät ja niiden ylemmät kiinnityspallot oli löysällä. Otin pumput irti niin kolina väheni/loppui kokonaan. Takaluukun kun vielä säätäis ja fyllais kuntoon niin tulee varmaan hiljanen.