Sivu 1/1
Vectra 2,0 tdi -00
Lähetetty: 27 Huhti 2008, 21:25
Kirjoittaja adamson
Kun yritn käynnistää moottorin niin kuului kuin olis se "lupaillut" ja minä ilmeissesti päästin starttimootorin liian aikaisin pois päältä sillä seurauksella että moottori ei käynnistynytkään. Seuraavalla yrityksellä lupaili kerran mutta ei muuta tapahtunut, sen jälkeen tuntui niin kuin ei ketään olisi ollut kotona konehuoneessa muut kuin starttimoottori joka kyllä pyöritti mottoria vimmatusti,ja olisi varmaan pyörinyt vaikka kuinka kauan. Annoin auton huilia jonkun tunnin, ja yritin taas uudestaan, mutta sama juttu, elikkä ei yrittänytkään käynnistyä. Niin että missähän mahtaa olla vika joka johtaa tämmöiseen ilmiöön.

Lähetetty: 27 Huhti 2008, 21:53
Kirjoittaja mkh
Ekana tulee mieleen syöttöpumppu eli yksi ääni syöttöpumpulle. Hakemalla VP44 tulee lisää tietoa rutkasti.
Re: Vectra 2,0 tdi -00
Lähetetty: 28 Huhti 2008, 18:54
Kirjoittaja lotuszafira
adamson kirjoitti:Kun yritn käynnistää moottorin niin kuului kuin olis se "lupaillut" ja minä ilmeissesti päästin starttimootorin liian aikaisin pois päältä sillä seurauksella että moottori ei käynnistynytkään. Seuraavalla yrityksellä lupaili kerran mutta ei muuta tapahtunut, sen jälkeen tuntui niin kuin ei ketään olisi ollut kotona konehuoneessa muut kuin starttimoottori joka kyllä pyöritti mottoria vimmatusti,ja olisi varmaan pyörinyt vaikka kuinka kauan. Annoin auton huilia jonkun tunnin, ja yritin taas uudestaan, mutta sama juttu, elikkä ei yrittänytkään käynnistyä. Niin että missähän mahtaa olla vika joka johtaa tämmöiseen ilmiöön.

jos ei syty vikavalo, niin olisko ilmavaivoja?
Lähetetty: 28 Huhti 2008, 20:20
Kirjoittaja jjvirtan
Niin ,,jos se hörähtelee niin ottaa ilmaa jostain.Ääni polttoaineen paluuputkille taas kerran.Jos et itse osaa vaihtaa hinauta korjaamolle ja käske vaihtaa ennen isompaa remonttia-
Lähetetty: 28 Huhti 2008, 22:35
Kirjoittaja adamson
Jäi muuten mainitsematta että auto lähti käyntiin aikaisemmin päivällä, sillälailla että hehkuvalo syttyi vaikka oli +15° astetta lämmintä, ajoin muutaman kilometrin ja kaksi tuntia myöhemmin tuli nuo startti ongelmat. Niin että voisiko ohjelman puolella olla jotain kummallisuuksia kun tuo on muutaman kerran näyttänyt hehkuvaloa vaikka on ollut monta plussaastetta. Ohjelma on päivitetty noin vuosi sitten ja sen jälkeen on tehty joitakin säätöjä siihen.