Sivu 1/2

kadett e ja etuvakaaja..

Lähetetty: 03 Elo 2008, 13:56
Kirjoittaja jone
Eli löytyykö muista vehkeistä vastaavaa etuvakaajaa kuin 16v gsi joka sopisi kadettiin.. 2.0i Astran vakaajaa sovittelin, mutta ei oikeen mahdu sinne kääntymään kun ottaa paloseinään kiinni.. Eli käviskö vaikka vecusta..? :roll:
Sitten noista takavakaajista vielä sen verran kun gessin taka-akselissa on kaksi vakaajaa ja tuossa vecun akselissa vain yksi ulkopuolella niin saako tuohon vecun akseliin tuota toista vakaajaa..?

Re: kadett e ja etuvakaaja..

Lähetetty: 14 Elo 2008, 12:15
Kirjoittaja whathifi
jone kirjoitti:Eli löytyykö muista vehkeistä vastaavaa etuvakaajaa kuin 16v gsi joka sopisi kadettiin.. 2.0i Astran vakaajaa sovittelin, mutta ei oikeen mahdu sinne kääntymään kun ottaa paloseinään kiinni.. Eli käviskö vaikka vecusta..? :roll:
Sitten noista takavakaajista vielä sen verran kun gessin taka-akselissa on kaksi vakaajaa ja tuossa vecun akselissa vain yksi ulkopuolella niin saako tuohon vecun akseliin tuota toista vakaajaa..?
Frisco kadetissa on vakiona sama etuvakaaja kuin Gsi 16v:ssä, jos helpottaa etsintääsi yhtään.

Kaippa siihen vectran akseliin saa vakaajan kiinni, kadetissahan se on neljällä pultilla kiinni, en ny osaa sanoa sitten minkämuotoinen se vectran akseli on että saako sitä pultattua sinne, luulisi että aika hyvin menisi. Friscon taka-akselissa oli valmiit pulttien reijät vakaajaa varten <-- nippelitietoa.

jos muutoskatsastelet osia niin kato tuo:
http://www.opelclubfinland.fi/forum/vie ... p?t=144453

ja näin jälkiviisaana voin sanoa vielä että eihän sitä koko helvatan akselia olis ees tarttenu muutokatsastaa, ake:n sivuilta sain ongittua tiedot.

Lähetetty: 14 Elo 2008, 22:10
Kirjoittaja jone
mutta eikös friscossa ole tuo 20mm etuvakaaja eli sama kuin tossa 8v gsi:ssä..? Ja tosta vekun aksulasta puuttuu se akselin sisällä oleva vakaaja.. Tossa 2.0 Astrassa on kans pultinreiät valmiina sille ulommalle vakaajalle..

Lähetetty: 15 Elo 2008, 13:37
Kirjoittaja whathifi
jone kirjoitti:mutta eikös friscossa ole tuo 20mm etuvakaaja eli sama kuin tossa 8v gsi:ssä..? Ja tosta vekun aksulasta puuttuu se akselin sisällä oleva vakaaja.. Tossa 2.0 Astrassa on kans pultinreiät valmiina sille ulommalle vakaajalle..
tuota tuota, mulle kyllä jäi sellainen mielikuva että se olisi sama ollut kun 16v:ssä, kun itselleni etsin kyseistä vakaajaa friscoon aikoinaan, tekniikanvaihto oli mielessä silloin ja mietin vielä että kun alusta on vaihdettu ja 2.0 vectran etujarrut ja 16v taka-askelisto, niin siinä olis ollu kaikki tarvittava.

mutta piru kun tässä nyt sitä ihan satavarmaksi muista ja en kyllä muista olisko sitä tietoa täällä foorumillakaan, täytyypäs tutkailla jos löytys tietoa.

Lähetetty: 15 Elo 2008, 16:22
Kirjoittaja jone
Kun mun käsittääkseni toi 22mm vakaaja ei oo kadeteissa muuta kuin 16v noi etu jarruthan löyty samat myös 1,6 astrasta jos on se 74kw.. mites toi taka-aksula onko friscossa neljällä pultilla ne navat kiinni eli meniskö se akseli jos vaihtas vaan ne navat jarruineen..

Lähetetty: 16 Elo 2008, 02:37
Kirjoittaja Petrol
Friscossa sama kuin 16v:ssä.

Lähetetty: 16 Elo 2008, 11:03
Kirjoittaja jone
Eli siis 22mm ei toi 20mm.. :sleep:

Lähetetty: 18 Elo 2008, 11:36
Kirjoittaja whathifi
jone kirjoitti:Kun mun käsittääkseni toi 22mm vakaaja ei oo kadeteissa muuta kuin 16v noi etu jarruthan löyty samat myös 1,6 astrasta jos on se 74kw.. mites toi taka-aksula onko friscossa neljällä pultilla ne navat kiinni eli meniskö se akseli jos vaihtas vaan ne navat jarruineen..
friscossa kiinteät napasydeemit, nou pultteja. Tuossa linkissä ohje miten kiinteisiin saat levyt http://www.kadett.cz/technika/zadni_kot ... aprava.htm

ollakko sitten vaivanväärtti.

Lähetetty: 19 Syys 2008, 18:07
Kirjoittaja Petrol
Miulla ainakii oli friscossa 22mm, tiie onko joku sitte vaihtanu.

Ymmärränkö väärin mutta mielestäni tuossa linkissä vaihdetaan taka-akseli kokonaan tuohon. Kadetin taka-akseliin ei mielestäni voi vaihtaa rumpujen tilalle levyjä.

Lähetetty: 19 Syys 2008, 19:20
Kirjoittaja iso.kunkku
Petrol kirjoitti:Miulla ainakii oli friscossa 22mm, tiie onko joku sitte vaihtanu.

Ymmärränkö väärin mutta mielestäni tuossa linkissä vaihdetaan taka-akseli kokonaan tuohon. Kadetin taka-akseliin ei mielestäni voi vaihtaa rumpujen tilalle levyjä.
Eikös tuosa oo tehty tommoset adapterit tms. joiden avulla nuo levyt saa kiinni kadetin omaan akseliin?

Lähetetty: 21 Syys 2008, 15:30
Kirjoittaja iso.kunkku
Elikkäs friscon etuvakaaja on 22mm kuten täällä on sanottu. Kävin äsken mittaamassa ja tuohon ei oo sitä vaihdettu, joten tämä on fakta.

Lähetetty: 24 Syys 2008, 19:29
Kirjoittaja PJR
Juu täälläkin on mitattu friscon vakaajasta 22mm lukemat.

Lähetetty: 08 Loka 2008, 21:34
Kirjoittaja exclusive
mulla olis se 16V vakaaja vielä jouten..hintojakin on hiplattu :lol: ..miksei muuten se 16V vakaaja käy? friscossa on sama vakaaja

Re: kadett e ja etuvakaaja..

Lähetetty: 19 Maalis 2010, 08:15
Kirjoittaja Sämä
Pienoinen nosto vanhaan aiheeseen, eli:
jone kirjoitti: Sitten noista takavakaajista vielä sen verran kun gessin taka-akselissa on kaksi vakaajaa ja tuossa vecun akselissa vain yksi ulkopuolella niin saako tuohon vecun akseliin tuota toista vakaajaa..?
Tuosta oli jollakin "mutu"-tietoa mutta onkos jollakin varmaa tietoa asiasta?

Re: kadett e ja etuvakaaja..

Lähetetty: 20 Maalis 2010, 22:24
Kirjoittaja reiskaar
friscon taka-akselissa on akselipalkin sisällä vakaaja, ulompi puuttuu mutta kiinnityspulttien reiät on valmiina. Voi olla aika jumppa vaihtaa navat. Itse vaihdoin tänään astran pyörännavat kadetin akseliin. Tein 6mm paksuiset speisserit ja muotoilin pölykupit uusiksi, mahtuu naftisti keskireikään. Pölykupissa oli abs-anturit alkujaan, niin sai askarrella jonkin verran. Lopputulemana raideleveys kasvoi 12mm ja et49 peltivanteillakin menee 195 50 15" rengas tosi lähelle vakio takakaarta :)