Sivu 1/1

A-Vectran ohjaustehostin temppuilee

Lähetetty: 14 Syys 2008, 17:42
Kirjoittaja Hiprakkaniemi
Eli oikealle kääntäessä pelaa ihan normaalisti mutta vasemmalle kääntäessä ei toimi ollekaan. Huomasin samalla että tehostimen neste oli kuran väristä ja vaihdoin uudet nesteen mutta ilmatessa uusi neste muuttuu taas kuraksi. Missä vois olla vikaa? :roll:

Lähetetty: 14 Syys 2008, 20:29
Kirjoittaja exclusive
veikkaisin että hammastanko vuotaa..täyttä varmuutta ei ole

Lähetetty: 14 Syys 2008, 21:14
Kirjoittaja Hiprakkaniemi
Helkutinmoista suhinaa se pitää kun vasemmalle kääntää. Nesteitä ei kyllä häviä.

Lähetetty: 14 Syys 2008, 21:18
Kirjoittaja terokimmo
Hiprakkaniemi kirjoitti:Helkutinmoista suhinaa se pitää kun vasemmalle kääntää. Nesteitä ei kyllä häviä.
raota hammastangon kumia,jospa nesteet sinne kerääntynyt.ja vuotoa on kuiteskin.
onko pumpun pyörässä välystä,kädellä kokeillen?onko säiliön pintaan vaikutusta,kun kääntää rattia eri suuntiin?

Lähetetty: 14 Syys 2008, 21:39
Kirjoittaja exclusive
voiskohan se olla niinkin yksinkertainen vika kun hammastangon suojakumi on rikki? sieltä muistaakseni kuuluu suhinaa jos se on rikki.

Lähetetty: 14 Syys 2008, 22:13
Kirjoittaja Boah
Hammastangon suojakumi ei suoraan vaikuta sen toimintaan, muuta kuin kestävyyteen kun suojaa lialta. Kyllä auton alle tulee läikkä jos hammastanko vuotaa.

Nm. Kokemusta on.

Lähetetty: 15 Syys 2008, 08:55
Kirjoittaja exclusive
Boah kirjoitti:Hammastangon suojakumi ei suoraan vaikuta sen toimintaan, muuta kuin kestävyyteen kun suojaa lialta. Kyllä auton alle tulee läikkä jos hammastanko vuotaa.

Nm. Kokemusta on.
ok...sitä vikaa on kans vähän vaikee täällä korjata, pitäs nähdä auto ja miten se tekee

Lähetetty: 15 Syys 2008, 15:10
Kirjoittaja Hiprakkaniemi
Pitääpä ruveta tutkiskelemaan jahka töiltä joutaa. Jospa ei kummoinen vika olisi.

Lähetetty: 16 Syys 2008, 12:57
Kirjoittaja terokimmo
exclusive kirjoitti:voiskohan se olla niinkin yksinkertainen vika kun hammastangon suojakumi on rikki? sieltä muistaakseni kuuluu suhinaa jos se on rikki.
No tuohon omaan viestiini viitaten,en tarkoittanut muuta kun että jos se vuotaa vähän ja se vähäinen vuoto on kerääntynyt sinne kumin sisään,ja nimen omaan ei vielä valu ulos,siis vielä.
vikaanhan sen kumin kunto ei vaikuta,paitsi hyvinkin ehjä kumi jos siellä nyt yleensäkkän nestettä on sisällä.siks neuvoin raottaan ja jos sieltä valumaan alkaa niin tehostin vuotaa vähän.
tuossa nyt voi olla muutakin ongelmaa,kun toiseen suuntaan avittaa ohjausta.eikä oikeestaan ois hyvä ajella noin.jos sen vielä sais pelaamaan jollain puhdistuksella.

Lähetetty: 16 Syys 2008, 14:39
Kirjoittaja Boah
Onneksi A-Vectraan tai ainakin C20XE Calleen oli helppo vaihtaa hammastanko. Tulee näppärästi yläkautta ja pari tuntia semmosen vaihtoon taisi kaverilta ja iteltä mennä.

Lähetetty: 25 Syys 2008, 21:04
Kirjoittaja Hiprakkaniemi
onkohan 1.6 ja 2.0gt:ssä samanlainen hammastanko? etten turhaan purkaisi varaosa autosta.

Lähetetty: 26 Syys 2008, 17:22
Kirjoittaja Hiprakkaniemi
näyttää vasemalle kääntäessä pinta nousevan ja oikealle laskevan. onkohan vittumainenkin korjata vai pitäsikö laittaa suosiolla uusi hammastanko?

Lähetetty: 08 Loka 2008, 16:57
Kirjoittaja terokimmo
Onko tää selvinnyt mihinkään suuntaan.

Lähetetty: 08 Loka 2008, 18:20
Kirjoittaja lmb-58
ompahan vika etten ole kuullut, veikkaisin kuitenkin hammastankoa.

Lähetetty: 08 Loka 2008, 19:22
Kirjoittaja lmb-58
suojakumin sisällä ei saa olla öljyä, jos on silloin tanko vuotaa, mutta tuo nestapinnan vaihtelu minun mielestä johtuu tangon sisällä olevista tiivisteistä.