Sivu 1/1
C Vectra lisälämmitin (1.9 CDTI)
Lähetetty: 14 Joulu 2008, 11:41
Kirjoittaja VekkuliYxKasi
Minkämerkkinen lisälämmitin 1.9 CDTI 150 hv mallissa mahtaa olla, vuosimallia -05. Ei oikein tykkää käynnistyä silloin kun sitä tarvis ja pitäis huoltoon viedä. Aiemmissa on ainakin ollu eberi, luultavasti tässäkin. Lämmitin on sen verran ahtaassa paikassa ettei näe mitään merkintöjä. Voisikohan tuohon laittaa lisäkytkimen ettei se käynnistyisi aina lyhyessä kaupunkiajossa? Vähän turhaa, että se lähtee käyntiin 10 min ajomatkan takia, kun lähetään lämpimästä tallista. Onko muilla ollu vastaavia ongelmia ja mikä on yleisin vika, jos tuo ei toimi.
Edit:
Tarkemmin tutkittuna taitaa olla eberi (muodoista päätellen). Kannattaakohan kääntyä esim. Autoåströmin puoleen vai onnistuuko huollot jossain muualla Oulun seudulla?
Re: C Vectra lisälämmitin (1.9 CDTI)
Lähetetty: 14 Joulu 2008, 15:41
Kirjoittaja Jari
Omassani on ainakin sähkövastus, eikä polttoainelämmitin.
Oletko aivan varma, että autossa on polttoaineella toimiva lisälämmitin?
Re: C Vectra lisälämmitin (1.9 CDTI)
Lähetetty: 14 Joulu 2008, 16:48
Kirjoittaja VekkuliYxKasi
Lisävarusteena..
Re: C Vectra lisälämmitin (1.9 CDTI)
Lähetetty: 15 Joulu 2008, 11:15
Kirjoittaja MikaT
www.opel.fi - Jälkimarkkinointi - Lisävarusteet
ja Vectra + Sisäpuoli + Pysäköintilämmittimet
-> listalle tulee eberin näköisiä tuotteita...
Re: C Vectra lisälämmitin (1.9 CDTI)
Lähetetty: 15 Joulu 2008, 21:41
Kirjoittaja VekkuliYxKasi
Eipä käyny mielessä etsiä tietoa tuolta..

..mutta nythän selvisi mikä malli on kyseessä eli Hydronic 5.. Huomenna pitäis lähteä luetuttamaan vikakoodit vaan nyt se tuntuu taas toimivan, kun oli ensin pari päivää mykkänä. Mahtaako laitteessa olla vikamuistia, jos viat eivät ole päällä? Varmaan jollaki on siihenki parempaa tietoa.
Edit:
Itse itselleni vastaten, on vikamuisti ja eberin vesipumppu oli oikkarissa, joku oli viritelly siihen omanlaisen pumpun, MIKSI ihmeessä?? Pumppu meni vaihtoon (200e + työt) ja taas toimii. Yritin kysellä miten tuon automaattikäynnistyksen sais kytkettyä pois päältä, kun se lyhentää eberin elinikää huomattavasti, mutta eivät pystyneet/uskaltaneet sitä tehdä, koska laite on opelin "oma" malli (Z malli) ja laite on CAN väylässä kiinni, josta sitten ilmeisesti signaalinki saa ulkolämpötilalle. Pitää kysyä ilmeisesti opelin liikkeestä neuvoa tähän. Josko muutoksen vois tehdä vaikka tech2:sella..
Re: C Vectra lisälämmitin (1.9 CDTI)
Lähetetty: 19 Tammi 2009, 15:14
Kirjoittaja oppari
Oletko saanut uutta selkoa lisälämmittimen käynnistysongelmiin? Itsekin yritin laitattaa sellaista kytkintä jolla tarvittaessa voisi Eberin kytkeä pois päältä. Saman vastauksen sain minäkin merkkiliikkeestä, eli eivät ala tehtaalla laitettua asennusta muuttelemaan.
Autona samanlainen kiulu kuin sinullakin.
Re: C Vectra lisälämmitin (1.9 CDTI)
Lähetetty: 20 Tammi 2009, 08:02
Kirjoittaja VekkuliYxKasi
oppari kirjoitti:Oletko saanut uutta selkoa lisälämmittimen käynnistysongelmiin? Itsekin yritin laitattaa sellaista kytkintä jolla tarvittaessa voisi Eberin kytkeä pois päältä. Saman vastauksen sain minäkin merkkiliikkeestä, eli eivät ala tehtaalla laitettua asennusta muuttelemaan.
Autona samanlainen kiulu kuin sinullakin.
Kävin merkkiliikkeessä kysymässä asiaa, hekään eivät pystyneet tekemään sille mitään koska se on CAN-väyläohjattu.. Kyllä vähän säälittää, kun työmatka on 10 min, juuri kun lämmöt alkaa nousta niin moottorin saa sammuttaa -> ei hyvä... Jos siltä katkasee virrat niin se alkaa herjaamaan vikavaloa luultavasti.
Re: C Vectra lisälämmitin (1.9 CDTI)
Lähetetty: 20 Tammi 2009, 08:52
Kirjoittaja oppari
Näinhän se menee. Tämän kyseisen syyn takia ajan joskus pidennetyn työmatkan, että Eberi edes vähän säästyisi.
Re: C Vectra lisälämmitin (1.9 CDTI)
Lähetetty: 20 Tammi 2009, 15:39
Kirjoittaja Teuwo
Tuota oletteko ajatellut / tutkinut onko C-vectran Eberi samanlaisen ulkoilmanlämpöanturin perässä kuin B-Vectrassa ja G-Astrassa ?
Avtomaagikäynnistyksen ehdothan ovat että ulkoilma on alle +5C ja jäähdytysneste alle +75C.
Eberi ei starttaa jos puskurin takana olevan anturin piuha on irti mutta tämä ei ole kovin käytännöllistä.
No anturi ei kuitenkaan ole todellinen lämpöanturi, esimerkiksi NTC vastus, vaan ihan bi-metallikatkaisija joka kytkee tietyn suuruisen vastuksen piuhojen väliin jäähtyessään alle +5C lämpöön.
No tämän tietäen on mahdollista kytkeä anturipiuhat kojelaudasta napilla ohjattavaan releeseen tai ihan tavalliseen moniasentokytkimeen jolla voi tehdä esim. "Pakkostartti", "ei starttaa" ja "toimii kuten vakio" kytkennät.
"ei starttaa" on vaan piuha auki, aivan kuten anturinjohto olisi irti.
"pakkostartti" = tarvittavan suuruinen vastus johtojen välissä, hyvä Eberin pyöräyttämiseen satunnaisesti kesällä ettei puhallin jumita.
"toimii kuten vakio" = piiri kiertää lämpö"anturin" kautta, systeemi toimii, jos toimii, kuten suunnitelija on ajatellut.
Jos mitään virityksiä ei jaksa tehdä ei olisi pahasta pöhäyttää kesällä edes jonkin kerran kylmäsprayta lämpöanturiin jotta Eberi käy edes hetken, eikä seiso koko kesää putkeen.
Re: C Vectra lisälämmitin (1.9 CDTI)
Lähetetty: 20 Tammi 2009, 20:07
Kirjoittaja VekkuliYxKasi
Enpä ole varma, mutta luulen, ettei ole. Se ottaa tiedon CAN-väylästä suoraan joten tällaisia antureita ei välttämättä ole. Tiedän kyllä B vekun anturin, kun sellainen on aiemmin ollu.
Re: C Vectra lisälämmitin (1.9 CDTI)
Lähetetty: 21 Tammi 2009, 15:03
Kirjoittaja Teuwo
Niin no CAN väylähän on vaan tapa siirtää informaatiota - väylä ei itsessään tiedä mitään ilman ulkoisia antureita ja mokkulaa joka informaation panee liikkeeseen.
Asian tekee tosin hankalaksi jos systeemissä ei ole pelkästään lämmittimelle omistettua anturia.
Silloin muut anturin perässä olevat toiminnot eivät tietenkään voi toimia kuten suunniteltu.
(Aikanaan luulin että G-Astrassa ulkoilman lämpö tunnistetaan ilmamäärämittarin lämmöntunnistuksella mutta näinhän asia ei onneksi ollut. Tosin senkään mulkkaaminen EGR eliminoimiseksi ei aiheuta aivan mahdottomia ongelmia - omasta tosin EGR on disabloitu ohjelmallisesti.)
Lopputuleman kannalta ei ole oleellista millä tapaa tulikäsky Eberille menee jos systeemille saadaan valehdeltua lähtötiedot joiden pohjalta toimintapäätös syntyy.
Kytkentäkaava ja/tai orggis Hydronicin vianetsintäkaavio voisi olla kova sana.
Re: C Vectra lisälämmitin (1.9 CDTI)
Lähetetty: 31 Tammi 2009, 16:53
Kirjoittaja jamata
Katkasee 1 johdon ja laittaa kytkimen väliin nii saa automaattikäynnistyksen pois.Tutkippas webaston kytkentäkaaviot nii saat oikean johdon selville eli muistaakseni d+.
Re: C Vectra lisälämmitin (1.9 CDTI)
Lähetetty: 31 Tammi 2009, 17:00
Kirjoittaja jamata
http://www.espar.com/documents/hydronic4_5.pdf
Tosta äkkiä kahoin nii keltasen johon ku katkasee nii pitäis alkaa oma ohjaus toimimaan.
Re: C Vectra lisälämmitin (1.9 CDTI)
Lähetetty: 29 Syys 2010, 12:56
Kirjoittaja Mänzä
Nostetaas vanhaa aihetta...
Mahtaako tuohon eberiin saada lisättyä kelloa?
Re: C Vectra lisälämmitin (1.9 CDTI)
Lähetetty: 29 Syys 2010, 14:43
Kirjoittaja vmoi73