Sivu 1/1

Jarrurumpu jumissa!

Lähetetty: 13 Tammi 2009, 16:01
Kirjoittaja roubeu2
Elikkä jarrurumpu ei millään tahdo lähteä irti, tällä kertaa ei jumitu jarrupaloihin vaan ei liiku sitten mihinkään suuntaan, paitsi pyörii normaalisti. Tarviiko tehdä ulosvetäjä vai onko muita keinoja? Ja se vipu ei oo siis viä vapautettu mutta sen ei pitäis viä vaikuttaa, koska tosiaan ei liiku ollenkaan ulospäin toi rumpu.

Re: Opel Kadett -89 Jarru(rumpu)-asiaa!

Lähetetty: 13 Tammi 2009, 16:32
Kirjoittaja TJT
Tähän hätään ei ole kuvaa laittaa tuosta jarrurakenteesta, mutta muistaakseni se säätöhässäkkä on yläreunassa ja pitäisi näkyä rummun läpi reijästä kun sohottaa fikkarilla valoa.

Siinä on sellainen peltilipare, joka estää säätöpyörän pyörimisen löysän suuntaan.

Sitä kun saat tarpeeksi löysättyä, niin rumpu irtoaa huomattavasti helpommin.
Mitä todennäköisimmin kengät syöneet rumpuun uran ja näinollen rumpu ei pääse tulemaan ulos kun kengät ottavat kiinni uran reunaan.

Todennäköistä on myös, että tuo säätöruuvihässäkkä on niin ruosteen ja paskan peitossa, ettei sitä saa pyöritettyä suuntaan eikä toiseen.

Itsekkin kerran jouduin väkivalloin irroittamaan rummun ja tämän jälkeen sitten liotella säätöruuvia ja putsata kierteet kierrepakan kanssa.

Re: Opel Kadett -89 Jarru(rumpu)-asiaa!

Lähetetty: 13 Tammi 2009, 16:45
Kirjoittaja roubeu2
Onko se säätöjuttu sit joku ruuvi jos sitä pitää "löysätä", vai jonkunlainen vipu? Koska mitään pultteja tai ruuveja ei ollu taustakilvessä, vaan kaks reikää joista toisessa ainakin näkyy jarrupalat ja toisessa tietääkseni pelkkää tyhjää..

Re: Opel Kadett -89 Jarru(rumpu)-asiaa!

Lähetetty: 13 Tammi 2009, 17:09
Kirjoittaja roubeu2
Vai tarkotatko et sen vivun pitäis näkyä niinkun siinä itte jarrurummussa, eikä taustakilvessä?

Re: Opel Kadett -89 Jarru(rumpu)-asiaa!

Lähetetty: 13 Tammi 2009, 18:20
Kirjoittaja Uhtua
Se säätöruuvi näkyyy kun katsot pyöränpultin reiästä ja se on sieltä löysättävissä. Takaa sinne ei kyllä taida päästä käsiksi. Taskulampulla kun sinne tiiraat niin kyllä se löytyy. Se on tosiaan siellä suurinpiirtein joko klo 10 tai klo 2 alueilla siellä yläviistossa.

Re: Opel Kadett -89 Jarru(rumpu)-asiaa!

Lähetetty: 13 Tammi 2009, 18:53
Kirjoittaja roubeu2
Kiitoksia, nyt löyty ja lähti. Ohjekirjassa oli neuvottu vaan vähän päin persettä..

Re: Opel Kadett -89 Jarru(rumpu)-asiaa!

Lähetetty: 14 Tammi 2009, 18:02
Kirjoittaja roubeu2
No mitenkäs nyt kun siinä on se säätö"mutteri" johon tulee se metallin klipsu päälle, niin pitäiskö sen klipsun pysyä siinä jatkuvasti sillonkin kun jarrua on painettu? Kun se pomppaa siitä sinne alas..

Re: Jarrurumpu jumissa!

Lähetetty: 15 Tammi 2009, 01:22
Kirjoittaja roubeu2
Noniin olisko hyviä ideoita tohon rummun irrottamiseen ja siihen vivun asentoon?

Re: Jarrurumpu jumissa!

Lähetetty: 16 Tammi 2009, 11:27
Kirjoittaja Iro