Sivu 1/1

Vectran pyöränlaakerin vaihto

Lähetetty: 03 Touko 2009, 15:15
Kirjoittaja R.Lehtinen
Eli tuollanen paskarottelo, 12/94 oleva 1.8 8 tappinen A Vectra kyseessä, ja pitäs (ilmeisesti) pyöränlaakeri vaihtaa, just vartti sitten vaihtoin alapallon (voin kertoa ettei kiinnosta nää remontit... :evil: ) ja vika ei poistunut, tai olihan se alapallokin rasvat päästänyt ulos, että sikäli turha remppa ei ollut..

Mutta sen sortin rohinaa ja muuta ihme ääntä sieltä kuuluu, että epäilen laakeria oikeella edessä ( vai sattuuko vanha omistaja lukemaan tätä, ja tietää vikaa? ) joten:

Miten homma kädestä pitäen menee? mitä työkaluja tarvitsee, ja onnistuuko ylipäätään tuolla pihamaalla?

Kaikki vinkit tervetulleita..koskaan ole laakeria vaihtanut :roll:

Re: Vectran pyöränlaakerin vaihto

Lähetetty: 03 Touko 2009, 15:20
Kirjoittaja Mannion
Ihan 100 varma en ole, mutta uskosin että ainakin prässiä siihen hommaan tarvitsee.

Jos et ihan varma ole että onko laakerissa vika, niin tunkilla autoa ylös että rengas ei enää oo maassa kiinni, sit kädellä jousesta kiinni ja samalla pyöräyttää rengasta. Jos tuntuu värinä/tärinä niin laakerissa silloin vika. :D

Re: Vectran pyöränlaakerin vaihto

Lähetetty: 03 Touko 2009, 15:36
Kirjoittaja TJT
Haulla löytynee juttua ainakin calibran laakerinvaihdosta ja samat jutut pätee vectraankin.
Jossei satu prässiä olemaan, niin ruuvipenkkiä käyttäen onnistuu ihan hyvin:

Tolppa irti ja pöydälle.
Esim. sopivan hylsyn ja vasaran kanssa koputtelee navan irti(laakerin toinen sisäkooli jää napaan kiinni, joten joutuu varovasti halkaisemaan rälläkällä tms.)

Lukkorenkaat irti ja koputtelemaan laakeria ulkokehästä pihalle.

Uusi laakeri kannattaa laittaa hyvissä ajoin pakkaseen, jotta ehtii hieman kutistua ennen asennusta.

Tolpan laakeripesää voi lämmittää vaikka kosaanilla asennuksen helpottamiseksi.

Sitten vain sisempi lukkorengas paikoilleen ja uusi laakeri huulille.
Ruuvipenkillä saa nätisti painettua laakerin paikoilleen(vanhaa laakeria kannattaa käyttää välikappaleena, niin saa uuden riittävän syvälle).
Ulompi lukkorengas paikoilleen.

Viimeisenä sitten napa paikoilleen ja tässä kannattaakin käyttää vanhan laakerin sisäkoolia vastapuolella tukemaan, ettei napa pullauta uutta laakeria paskaksi.

Sitten vaan tolppa takaisin autoon ja napamutteri oikeaan momenttiin ja kovaa ajoa...

Re: Vectran pyöränlaakerin vaihto

Lähetetty: 03 Touko 2009, 15:57
Kirjoittaja R.Lehtinen
jahas, kiitos vastauksista, eli EN ole vaihtamassa :lol: saa vaihtaa ihan joku muu, mä mitään tolppia irrottele..ei hirveesti napostele :roll: