Sivu 1/1

Käsijarruvaijeri oudosti opel corsassa,help

Lähetetty: 06 Touko 2009, 19:42
Kirjoittaja timanttiteija
Moi
Voisiko joku selventää miten saan käsijarruvaijerin asennettua oikein, otin vanhan pois enkä muista miten se oli.Olen etsinyt netistä ohjeita tai kuvia, mutta ei nappaa...ei löydy naisenlogiikkaa nyt tähän hätään.

Re: Käsijarruvaijeri oudosti opel corsassa,help

Lähetetty: 06 Touko 2009, 20:07
Kirjoittaja tursas
Moi
Kerro vielä se vuosimalli, siis Corsan, mieluiten otsikossa...

Re: Käsijarruvaijeri oudosti opel corsassa,help

Lähetetty: 06 Touko 2009, 20:34
Kirjoittaja timanttiteija
Opel corsa B -97

Re: Käsijarruvaijeri oudosti opel corsassa,help

Lähetetty: 08 Touko 2009, 21:32
Kirjoittaja Ile84
Pidempi vaijeri kulki käsijarrun kahvalta vasempaan(muistaakseni) rumpuun, lyhempi kiinnittyi siihen "jakokalikkaan" joka sijaitsee taka-akselin päällä. Vaijereiden päät tuli kilven läpi ja lukittuivat niillä pienillä pellinpaloilla. Mielestäni ainut kinkkinen kohta oli pujotella pidempää vaijeria sen lämpöpellin tms.. yli. Mikä kohta kiikastaa eniten? En itsekkään ihan muista ulkoa vaijereiden kulkua mutta voin huomenna koittaa kurkata auton alle ja selventää..

Mutta lyhykäisyydessään meni kutakuinkin näin: Pidempi vaijeri paikoilleen, kiinnitys jarrun kahvaan, jakomorkula ja lyhempi vaijeri kiinni pidempään, päät kilpien läpi, säätö lyhemmän vaijerin kierretapista.

Tuossa vanhempaa pähkäilyä samasta aiheesta, en tiedä oliskiko apua.. http://www.opelclubfinland.fi/forum/vie ... &sk=t&sd=a