Sivu 1/1

Volga Club Finland

Lähetetty: 23 Heinä 2009, 13:58
Kirjoittaja Veikka
Volga palaa Suomeen - Opelina?
22.07.2009 11:46, päivitetty 22.07. 12:38

General Motorsin saama ostotarjous Opelista saattaa tuoda Volga-merkin takaisin - kenties jopa Suomeen.

Myyntilistalla olevasta saksalaisvalmistajasta sitovan ostotarjouksen tehnyt kanadalais-venäläinen Magna-Sberbank vaatii nimittäin tarjouksessaan täysiä oikeuksia myydä Opeleita halutessaan omilla tuotemerkeillään.

Tekniikka & Talous -lehden mukaan Magna-Sberbank-yhteenliittymässä on mukana myös venäläinen autonvalmistaja GAZ. Yhtiön suomalaisittain tunnetuin tuote on Volga -henkilöauto.

GAZ on tehnyt aiemmin yhteistyötä Chryslerin kanssa ja valmistaa Venäjällä Dodge Stratusta.

Volgan ohella GAZ:in muita tuotteita ovat muun muassa pikkubussit ja pakettiautot sekä suuri joukko erilaista raskasta kalustoa.

Magna-Sberbank tarjoaa Opelista sata miljoonaa euroa rahaa sekä 400 miljoonan lainan yhtiölle. Vastavuoroisesti se haluaa 4,5 miljardin euron lainatakuut Saksan valtiolta.
Millos näitä Volga Clubin tuotteita on saatavilla ?? :D

Re: Volga Club Finland

Lähetetty: 24 Heinä 2009, 02:29
Kirjoittaja ata
Ei ole ennenkään jälkeenpäin autojen merkit vaihtuneet jo olemassaolevista autoista ja aika moni autokerho on keskittynyt jo lopetettuihinkin merkkeihin. Että voivat ne vaikka Opeliinkin tai Chrysleriin pohjautuvia Volgia harrastavat perustaa vaikka ihan itse kerhon itselleen. Meillähän on joka tapauksessa jo tuhansia Opeleita... Tehkööt ihan mitä huvittavat kuka sitten Opelin ostaakin lopulta.

Re: Volga Club Finland

Lähetetty: 24 Heinä 2009, 11:02
Kirjoittaja lowcali
http://vcf.fi/

Sieltä vaan tilailemaan.