Sivu 1/1

B Corsan rengas valinta

Lähetetty: 08 Elo 2009, 23:01
Kirjoittaja jperala
Saa heittää ideoita, itse olen hieman pihalla millä fiksaisi rengas ongelman corsasta. Nyt alla 13" alut, joissa kuluneet ja täristävät renkaat.
Yksi ongelma on ohjaustehostimen puuttuminen, 155 renkailla alkaa olemaan jos asfaltilla haba lujilla :D

Vaihtoehdot (kevyt budjetti)

uudet 13" renkaat, näyttävät vain pieniltä alla. Ongelma kosmeettinen. En tiedä johtuuko nykyinen tärinä renkaista tai vanteista
Käytetyt 14" ja renkaat, vaan markkinoilla vain 185 ja leveämpiä renkaita, alkaa tuo kääntäminen olemaan työlästä kai onko kokemuksia ??
käytetyt 15" ongelma sama, turhan leveitä tarjolla.

Auto on siis käyttöauto, joten ajamisen pitäisi olla vaivatonta.. liian "raskas" rengas+vanne yhdistelmä hyydyttää 45 heppaisen täysin.

Re: B Corsan rengas valinta

Lähetetty: 09 Elo 2009, 12:58
Kirjoittaja nanna
mul b-corsassa 205/45 renkaat,ja olen 155cm/48kg nainen,ja hyvin jaksan käännellä rattia... :bye: oisko habassa vika :lol:

Re: B Corsan rengas valinta

Lähetetty: 09 Elo 2009, 14:02
Kirjoittaja jperala
nanna kirjoitti:mul b-corsassa 205/45 renkaat,ja olen 155cm/48kg nainen,ja hyvin jaksan käännellä rattia... :bye: oisko habassa vika :lol:
Jos mulla on pienempi haba niin turha siitä on ilkkua, mutta oliko autosi myös ilman ohjaustehostinta ??

Re: B Corsan rengas valinta

Lähetetty: 09 Elo 2009, 18:23
Kirjoittaja nanna
en ilkkunu sun habaa,mut mun on ajanu aina autolla,mis ei oo ohjaustehostina,niin kai sitä on tottunu....

Re: B Corsan rengas valinta

Lähetetty: 09 Elo 2009, 19:05
Kirjoittaja jperala
nanna kirjoitti:en ilkkunu sun habaa,mut mun on ajanu aina autolla,mis ei oo ohjaustehostina,niin kai sitä on tottunu....
Juu, itsellä kun ajo on 98% asfalttia ja paljolti parkkipaikka/halli pyörittelyä niin olen tottunut että renkaat kääntyy ilman lihasvoimaa :D

Re: B Corsan rengas valinta

Lähetetty: 10 Elo 2009, 15:30
Kirjoittaja jperala
Renkaat ja vanteet löytyi, 185/55/15 ja nämä on kevyempi käännellä kun 155/13 renkaat... fysiikan lait ei näemmä päde ooppeliin :D

Re: B Corsan rengas valinta

Lähetetty: 22 Elo 2009, 15:07
Kirjoittaja Ile84
Ei omassakaan 195 leveät gummit mitenkään hirveät ole ilman tehostinta. Kun ei paikallaan käännä :wink: