Sivu 1/1

Signumin raidetangonpäiden vaihto

Lähetetty: 25 Syys 2009, 23:42
Kirjoittaja Timopekka
Hei vaan kaikille. Löytyisikö tietäjää, joka kertoisi neuvoja ja vinkkejä -03 Signumin raidetangonpäiden vaihtoon? Varsinkin noiden sisempien irrotus on vielä täysi mysteeri. Liekö väljentyneet sisäpäät joku tyyppivika, koska autolla on ajettu vasta 120tkm ja väljyyttä on kuitenkin ollut jo jonkin aikaa.
Samantien kysyisin vielä onnistuuko ylemmän takatukivarren ulomman helan vaihto ilman nosturia kotikonstein? Kiitoksia jo etukäteen. :bye:

Re: Signumin raidetangonpäiden vaihto

Lähetetty: 29 Syys 2009, 22:03
Kirjoittaja FullMetal
sisäpäät vaihdetaan silleen että...

- raidetangon ulkopää irti olka akselista.
-raidetankon ulkopää irti raidetangosta + sen lukitusmutteri
-raidetangon suojakumi irti se on kahdella klemmarilla kiinni, pienempi lähtee ehjänä mutta se suurempi klemmari pitää leikata sivuleikkureilla poikki kun on
kertakäyttöinen.
-sitte revitään se suojakumi siitä pois
-tän jälkeen onkin rt sisäpää näkösällä ja raidetanko menee sisäpään keskelle. nämä kaksi ovat yhtä jöötiä
ja siitä sisäpään pallukasta pitäisi nyt saada kiinni jotenkin että saa pyöräytettyä sen auki. siellä on kierre vaan joten pallosta vaan kii ja pyöräyttää auki niin
lähtee. korjaamoilla on siihen erikoistyökalu mutta saa ne ehkä just ja just knipekseillä auki kun kääntää ratin linkkuun niin tulee se hammastanko mahdollisimman pihalle.


takaylätukivarren heloja ei voi vaihtaa, jos ostat helan sinne niin siinä mukana tulee koko ylätukivarsi eli vaihdetaan koko pakettina.
ja edit. voi vaihtaa ihan pihalla mutta se on liikkeessä 0,5 tuntia per puoli että ei kovin kallista.

muista säädättää kulmat osien vaihdon jälkeen.

Re: Signumin raidetangonpäiden vaihto

Lähetetty: 29 Syys 2009, 22:39
Kirjoittaja Jartsa
FullMetal kirjoitti:
takaylätukivarren heloja ei voi vaihtaa, jos ostat helan sinne niin siinä mukana tulee koko ylätukivarsi eli vaihdetaan koko pakettina.
kyllä voi vaihtaa koska "pallonivelen" saa nykyään erikseen.

Re: Signumin raidetangonpäiden vaihto

Lähetetty: 29 Syys 2009, 23:08
Kirjoittaja FullMetal
enpä ainakaan alkuperäisosana ole vielä tuollaiseen törmännyt.

samalla kun kerta tuommoisen kommentoi niin voisi kertoa että saako ne alkuperäisenä vai tarvikkeena? ja kenen kautta.

Re: Signumin raidetangonpäiden vaihto

Lähetetty: 30 Syys 2009, 11:41
Kirjoittaja Jartsa
no tarvikkeena ja ainakin täältä paikallisesta varaosaliikkeestä.

Re: Signumin raidetangonpäiden vaihto

Lähetetty: 30 Syys 2009, 22:58
Kirjoittaja FullMetal
selvittelinpä vähän ja löysinkin tarvikkeena puslaa ja maksoi reilut 20 euroa @ motonet. originaalina ei saa pelkkää puslaa ja -(z)-tukivarsi maksaa reilut 150e.

Re: Signumin raidetangonpäiden vaihto

Lähetetty: 30 Syys 2009, 23:46
Kirjoittaja Jartsa
FullMetal kirjoitti:selvittelinpä vähän ja löysinkin tarvikkeena puslaa ja maksoi reilut 20 euroa @ motonet. originaalina ei saa pelkkää puslaa ja -(z)-tukivarsi maksaa reilut 150e.
joo ja auto-muovilta saa saksalaista tarvike tukivartta noin 80€

Re: Signumin raidetangonpäiden vaihto

Lähetetty: 02 Loka 2009, 19:03
Kirjoittaja Timopekka
Moikka! Kiitokset kaikille ketjuun osallistuneille ja ohjeita antaneille. Kyllä näillä ohjeilla pitäisi homman onnistua, jos se ylipäätään kotioloissa on onnistuakseen. Kävin tänään ostoksilla paikallisessa Motonetissa ja nyt on kaikki tarvittavat osat hankittuna. Tosiaankin tukivarren hela löytyi tarvikkeena heiltä hyllystä, hinta reilu 20€. Kasailen kamppeet valmiiksi ja huomenna aamulla alkaa totinen vääntö. Toivotaan, että kaikki menee kuten suunniteltu ja ensi viikolla pääsee leimalle. :D