Sivu 1/1

punametallilaakerit

Lähetetty: 09 Loka 2009, 19:47
Kirjoittaja koni23
mistäs sais c20lettiin punametallilaakerit?

Re: punametallilaakerit

Lähetetty: 09 Loka 2009, 20:24
Kirjoittaja opel arska
Punametalleista en tiiä mutta onkohan tämmösistä mihinkään?
http://shop.futurez.fi/epages/GPL.sf/fi ... i/Laakerit

Re: punametallilaakerit

Lähetetty: 09 Loka 2009, 22:25
Kirjoittaja Juho M-P
Onkohan nämä nykyajan vakiolaakeritkin jo ns punametallilaakereita...

Re: punametallilaakerit

Lähetetty: 10 Loka 2009, 21:38
Kirjoittaja Jäksteri
Punametallilaakereita sai ainaki täälä Tampereenseudulla Tammerdieselistä. Onhan ne tarvikelaakeritki punasta metallia mut se leikkaa kiinni kun tulee punanen esiin :D Eikä sit oo mitkään parhaimmat jos meinaat talvella ajaa.

Re: punametallilaakerit

Lähetetty: 10 Loka 2009, 22:08
Kirjoittaja Tarmo_L
Anteeksi tyhmyyteni, mutta haluaisin faktaa siitä mihin näitä "punametallilaakereita" tarvitsee / käytetään?. Itse kun on tullut näillä ihan normaaleilla liuskoilla ajettua kohtalaisilla litra / sylinteritehoilla yli 100tkm ja miksikään ei ole menneet. Kiitos vastauksesta ja anteeksi tyhmyyteni.

Re: punametallilaakerit

Lähetetty: 11 Loka 2009, 09:11
Kirjoittaja Jäksteri
Varmaan on niin monta faktaa kun on käyttäjääki. Luulis niitten kestävän sit tuplat verrattuna normi liuskoihin kun maksaaki paljo enemmän. Ehkä kiertokangissa vois käyttää jos on paljon ahtava kone niin kestää enemmän rasitusta.

Re: punametallilaakerit

Lähetetty: 11 Loka 2009, 11:35
Kirjoittaja Tarmo_L
Varmaan, Luulis, Ehkä...Täytynee kait joskus sitten koittaa jos kovasti alkaa ahtamaan. En kyllä vaan vieläkään ymmärrä mille käyttäjäryhmälle tuollaiset laakerit sitten on tarkoitettu?. Esson paarissa kyllä kuulee että niissä amiksien dx tojotoissa on punametallilaakerit, ja parhaillaan on ollut punametallia ihan pyöränlaakerikin.

Re: punametallilaakerit

Lähetetty: 16 Loka 2009, 15:43
Kirjoittaja motorsport
Kuten Tarmo jo antaa ymmärtää, niin nämä kuolevaisten tekemät moottorit ei tartte muuta kuin ihan normaalin laakerivalmistajan tekemän liukulaakerin. Eri asia on sitten kun mennään johonkin 600hv / litra tehoihin kuten kovimmissa kiihdytyskilpureissa. Ja joissain turbodieseleissä on käytetty epäsymmetrisiä (materiaaliltaan) olevia liuskoja.

Esimerkiksi tavan Glycon tarvikelaakeri on itsellä selvinnyt +30 asteen helteessä (öljynlämmöt ties mitä) kilpailutilanteessa tapahtuneen öljynpaineongelman ilman mitään näkyviä vaurioita.

Re: punametallilaakerit

Lähetetty: 16 Loka 2009, 19:59
Kirjoittaja Jäksteri
Tää nyt meni taas ihan oftopic lässytykseks. Tässähän oli kyse että mistä niitä saa ja jokainen varmaan saa laittaa vaikka titaanista ne laakerit jos haluaa :D