Sivu 1/1
Astra G sport vakio alustasta
Lähetetty: 13 Loka 2009, 14:05
Kirjoittaja janiz_
Kyselisin tästä Astra G:n sport alustasta, tätähän on tehtaalla madallettu sen -20mm. Passaako tähän muiden hb ja sedan astrojen madallussarjat? Onko tehtaalla vaihdettu myös jäykemmät iskarit? Minkä verran nämä sport alustat kestää kilometrejä? Tekisi mieli madaltaa vähä astraa ku ruennu näyttään maastoautolta. Ja autohan on 1.8 16v vm. -00
Re: Astra G sport vakio alustasta
Lähetetty: 13 Loka 2009, 16:21
Kirjoittaja JukeN
janiz_ kirjoitti:Kyselisin tästä Astra G:n sport alustasta, tätähän on tehtaalla madallettu sen -20mm. Passaako tähän muiden hb ja sedan astrojen madallussarjat? Onko tehtaalla vaihdettu myös jäykemmät iskarit? Minkä verran nämä sport alustat kestää kilometrejä? Tekisi mieli madaltaa vähä astraa ku ruennu näyttään maastoautolta. Ja autohan on 1.8 16v vm. -00
Samat alustat käy, varustetaso se sport vain on. Iskareiden jäykkyydestä en osaa sanoa, mutta edellisestä Astra g sportista vaihdettiin alkuperäinen alusta 180tkm ajettuna. Ja silloin vielä ihan toimiva, lähti säädettävän alustan tieltä. Nykyään saa ihan päteviä alustoja muutamalla satasella, joten ainakin itse laittisin iskarit uusiksi.
Re: Astra G sport vakio alustasta
Lähetetty: 13 Loka 2009, 22:37
Kirjoittaja Matzi
Iskunvaimentimien erosta muinoin kyselin merkkiliikkeestä niin varaosaohjelmasta päätellen ilmeisesti vakioiskarit ovat periaatteessa sachs super touringit ja sportissa sachs advantaget eli aavistuksen jäykemmät. Ulkoisesti ihan identtiset ja vaihtokelpoiset keskenään.
Re: Astra G sport vakio alustasta
Lähetetty: 13 Loka 2009, 23:19
Kirjoittaja janiz_
eikö se tehtaan lievä madallus ole kuitenkin sen -20mm? että jos laitan tuohon jonku 60/40 satsin ni se madaltas edestä sen 40mm ja takaa 20mm lisää.
Re: Astra G sport vakio alustasta
Lähetetty: 14 Loka 2009, 11:46
Kirjoittaja Matzi
Se tehtaan madallus on sen -20mm eli periaatteessa juurikin noin.
Re: Astra G sport vakio alustasta
Lähetetty: 14 Loka 2009, 20:47
Kirjoittaja janiz_
kylläpä rupiaaki poltteleen madaltaminen, completokselta sais FK AKX:n 60/40 sarjan 199e. luulenpa vaan, että ei mahu noilla talvirenkailla pyöriin ku ovat vähä yli kokoset.
Re: Astra G sport vakio alustasta
Lähetetty: 15 Loka 2009, 01:51
Kirjoittaja Janse_
Mulla ois Astra G 2.0 sport hb vailla uutta alustasarjaa.
Onko kellään tietoa löytyiskö tälläin syksyllä mistään hyvään tarjoushintaan järkevää kiinteästi 30-50mm madaltavaa alustasettiä, joka ois sopivan jämäkkä, muttei mikään liian kivireki. Hinta mielellään siinä 300e- 400e paikkeilla.
Ite oon vähän miettinyt weitecin sarjaa, mutta saa toki ehdottaa jos (kun) on jotain parempaa mielessä

Re: Astra G sport vakio alustasta
Lähetetty: 15 Loka 2009, 17:28
Kirjoittaja Nikke8899
Täältä löytyy tuo fk:n sarja, 17" 215/40 . Ei se niin tonttiin laskenu ettei pyörimään mahtuisi. Saa kyllä olla tosiii isot nakit et raapis kii.
Re: Astra G sport vakio alustasta
Lähetetty: 15 Loka 2009, 19:14
Kirjoittaja janiz_
luulishan tuon sitte mahtuvan pyöriin alla. onko muuten mimmonen se alusta? paljoki jäykempi ja kovempi ku vakio? oletko tyytyväinen siihen?
Re: Astra G sport vakio alustasta
Lähetetty: 02 Marras 2009, 05:43
Kirjoittaja Nikke8899
janiz_ kirjoitti:luulishan tuon sitte mahtuvan pyöriin alla. onko muuten mimmonen se alusta? paljoki jäykempi ja kovempi ku vakio? oletko tyytyväinen siihen?
Ihan tyytyväinen olen hintaan nähden. Suht mukava ajaa, ehkä turhankin pehmonen omaan makuun, varsinkin perä, mutta huomattavasti kovempi ku vakio alusta.
Toimii hyvin, menee sinne minne haluaa eikä autolla ole omaa elämää enää.
Suosittelen jos et mitään kivirekeä halua

Tuleva vuosi/vuodet näyttää miten kestävää tavaraa nuo fk:n palikat on...
Re: Astra G sport vakio alustasta
Lähetetty: 08 Marras 2009, 11:41
Kirjoittaja Kasa
janiz_ kirjoitti:kylläpä rupiaaki poltteleen madaltaminen, completokselta sais FK AKX:n 60/40 sarjan 199e. luulenpa vaan, että ei mahu noilla talvirenkailla pyöriin ku ovat vähä yli kokoset.
Löytyykö tuolta
http://www.yatego.com/gts-suspension/p, ... opel-astra mitään kiinnostavaa? Siihen saa vielä 20% alennuksen. Itse tilasin G astra farkkuun satsin ja oli 280e kotiintoimitettuna ja tohon otin vielä pohjaanlyöntikumit.
Re: Astra G sport vakio alustasta
Lähetetty: 08 Marras 2009, 13:18
Kirjoittaja astra1.6
Hetkinen!
Ymmärsinkö oikein, että nämä alustasarja laskevat Sport-Astraa vielä sen alkuperäisen -20mm lisäksi?
Vaiko niin, että -60mm alustasarja on 40mm vakio-Sportia matalempi?
Astraani tuli hylky, kun jousi poikki, ja koska koko alakerta on alkuperäinen, niin ajattelin että helpommalla pääsen kun uusin kaikki jouset ja iskarit nyt kerralla, kun kerta alkuperäiset Sport-alustan jouset ovat jotain 70€ kipale. Tosin alkaa olla kiirus, kun ei ole kuin se kuukausi aikaa viedä näytille.
Kuinka matala tällainen FK AKX 60/40 on? En halua että autoni on aivan tontissa, mutta lievä madallus vielä tästä vakio-sportista sopisi. Renkaat ovat hieman ylikokoa, 195/65 R15, mahtuvatkohan pöyrimään?
Re: Astra G sport vakio alustasta
Lähetetty: 16 Marras 2009, 19:45
Kirjoittaja janiz_
Nuo ilmotetut madallukset esim. siinä 60/40 madalluksessa madaltavat sport-Astraa -20mm vähempi. Eli keula laskee 40mm ja perä sen 20mm. Luulisha sen mahtuvan pyöriin. Laske tuosta aiemmin mainitun rengaskoon mukaan.
Nikke8899 kirjoitti:Täältä löytyy tuo fk:n sarja, 17" 215/40 . Ei se niin tonttiin laskenu ettei pyörimään mahtuisi. Saa kyllä olla tosiii isot nakit et raapis kii.
Perhana, ku tuo linkin sivu on kirjotettu tuolla rakkauden kielellä, ni siitä ei taho ymmärtää paskan vertaa.
Re: Astra G sport vakio alustasta
Lähetetty: 16 Marras 2009, 20:06
Kirjoittaja D-Iivil
janiz_ kirjoitti:
Perhana, ku tuo linkin sivu on kirjotettu tuolla rakkauden kielellä, ni siitä ei taho ymmärtää paskan vertaa.
Googlen translate auttaa:
http://translate.google.com
Saa helposti koko nettisivun käännettyä kun copypasteet vaan osoitteen tuonne
