Sivu 1/1

-99 dti:ssä vikavalo palaa ei pala palaa...

Lähetetty: 03 Marras 2009, 15:02
Kirjoittaja omenav
Eli tuollanen vika iski kun auto oli paripäivää pois katoksesta. Kun valo palaa auto toimii normaalisti kiertää ja kulku normaali,palaa noin 1km ja sammuu ja taas noin.1km päästä syttyy uudelleen. Yritin lukea vikakoodeja,mutta 6 pinnin kohta oli tyhjä. Meinaakos se että ei pysty kotikonstein lukemaan? Otin tuossa akunkengät irti lienekkös vaikutusta.

Autohan on vectra -99 dti. Oisko mahdollista kun egr on otettu n.2 vuotta sitten pois käytöstä,että jos sinne on laitettu vastus väliin niin voiko se tehdä tuota, ei oo mitään tietoa missä sijaitsee,aikasempi omistaja tehny operaation!

Totta se ooppelille iski röh röh tauti :thumbsup:

Re: -99 dti:ssä vikavalo palaa ei pala palaa...

Lähetetty: 03 Marras 2009, 15:59
Kirjoittaja pexu
Vastus yleensä sijaitsee imamäärämittariin tulevassa johtonipussa.
Tossa alla olevassa linkissä on kuva siitä paikasta.
http://media.photobucket.com/image/ilma ... Engine.jpg

Jos en väärin muista niin ensimmäisessä (ruskeessa?) johtimessa pitäis olla vastus ja jos juotos on irronnu niin sehän voi vilkuttaa sitä ajoittain. Se varmaa kannattaa ekana kattoa.

Re: -99 dti:ssä vikavalo palaa ei pala palaa...

Lähetetty: 03 Marras 2009, 21:05
Kirjoittaja omenav
Pitää huomenissa kattoo tuo vastus jos vaik löytyis.

Tuossa huomasin kans et vakkari ei toiminu, noh sitten tarkistin sulakkeet kaikki ehjät,sitten huomasin että molemmat jarruvalot oli pimeenä,toinen oli ollu pitempäänki.Vaihdoin uudet hehkut ja vielä toisen parkin taakse, niin ei 20km lenkillä vilahtahtanu kertaakaa vikavalo ja vakkari toimi!!! :hammer: Noh huomista ootelles.

Re: -99 dti:ssä vikavalo palaa ei pala palaa...

Lähetetty: 04 Marras 2009, 22:22
Kirjoittaja omenav
Noh tänään ei ollut mitään merkkejä vikavalosta :peukku:

Kuulostaa kyllä kaukaa haetulta,mutta voiko se heittää tuota vikavaloa kun oli molemmat jarruvalot pimeenä,lisä jarruvalo kylläki toimi. Vai syksyistä kosteutta, ihmetyttää vaan kun muilla kun alkaa vikavalo loistaa niin menee vikaohjelma päälle.Mulla ei ollut muuta vaikutusta kun tuo vakkarin toiminta.

Re: -99 dti:ssä vikavalo palaa ei pala palaa...

Lähetetty: 06 Marras 2009, 17:33
Kirjoittaja jjvirtan
No ainakin rikkinäinen hehku saa vikavalon tuikkimaan.

Re: -99 dti:ssä vikavalo palaa ei pala palaa...

Lähetetty: 07 Marras 2009, 21:06
Kirjoittaja omenav
Vissiin nuo palaneet hehkut aiheutti tuon vian,ku ei oo sen jälkeen ollut mitään merkkejä vikavalost! :peukku:

Re: -99 dti:ssä vikavalo palaa ei pala palaa...

Lähetetty: 17 Marras 2009, 12:05
Kirjoittaja D-Iivil
Jaha. Oma '01 DTi rupes sytyttelemään kans vikavaloa, mutta se palaa vain ja ainoastaan kun olen käynnistänyt koneen kylmänä. Valo palaa siinä maailman tappiin saakka kunnes kerran polkaisee kaasupoljinta niin että kierrokset käy yli 2000. Sen jälkeen valo sammuu eikä enää syty paitsi jos antaa koneen taas jäähtyä ja starttaa uusiksi.

EGR on tulpattu ja vastus kolvailtu paikoilleen 30.000km sitten.

Saakos tästä jotenkin lukaistua vikakoodin omatekoisesti vai pitääkö ajaa Opelin huoltoon ja antaa siellä auton kylmettyä ja lyödä startaten?

Re: -99 dti:ssä vikavalo palaa ei pala palaa...

Lähetetty: 17 Marras 2009, 19:26
Kirjoittaja jjvirtan
[quote="D-Iivil"]Jaha. Oma '01 DTi rupes sytyttelemään kans vikavaloa, mutta se palaa vain ja ainoastaan kun olen käynnistänyt koneen kylmänä.


Oireet kyllä pahasti viittaa hehkuihin,ellei tuo EGR sitten kiusaa tee.Luulis kyllä et jos syy ois EGR menis "tehottomaksi".

Kyllä ne koodit siellä vikamuistissa pysyy vaikka valo välillä sammuu,,toisaalta tuolla rahallahan(koodinlukuun kulutetulla) saa jo uudet hehkut 8)

Re: -99 dti:ssä vikavalo palaa ei pala palaa...

Lähetetty: 18 Marras 2009, 16:24
Kirjoittaja Juza
Kysytääs samaan ketjuun, et kun toi vikavalo palaa kylmäkäynnistyksen yhteydessä, niin onko silloin ollut ongelmia käyntiin lähdössä? Itsellä tekee juurikin kuvailevaa oiretta, eli kylmästä kun kääntää käyntiin niin ei meinaa lähteä, kuin sahaamalla (5-10 sekunttia). Lohkolämppäristä ja kone lämpöisenä lähtee kuin palmun alta. Kylmänä tuo vikavalo jää palamaan satunnaisesti, kunne polkaisee kaasulle.

Re: -99 dti:ssä vikavalo palaa ei pala palaa...

Lähetetty: 18 Marras 2009, 16:50
Kirjoittaja jjvirtan
Juza kirjoitti:Kysytääs samaan ketjuun, et kun toi vikavalo palaa kylmäkäynnistyksen yhteydessä, niin onko silloin ollut ongelmia käyntiin lähdössä? Itsellä tekee juurikin kuvailevaa oiretta, eli kylmästä kun kääntää käyntiin niin ei meinaa lähteä, kuin sahaamalla (5-10 sekunttia). Lohkolämppäristä ja kone lämpöisenä lähtee kuin palmun alta. Kylmänä tuo vikavalo jää palamaan satunnaisesti, kunne polkaisee kaasulle.
uudet hehkut paikalleen,niin kyll starttaa :)

Re: -99 dti:ssä vikavalo palaa ei pala palaa...

Lähetetty: 19 Marras 2009, 22:44
Kirjoittaja App
Hehkun vaihtohommiin vaan. Saattaa laittaa muuten vikaohjelmankin jos hehku sökönä. Itelle teki kerran ku lähin moottoritielle kylmänä kiihdyttään.