Sivu 1/1

Opel Omegan jarrusatula

Lähetetty: 22 Joulu 2009, 16:48
Kirjoittaja tunturisusi
87 Omegan jarrusatula takeltelee. Siis oikealla edessä. Pitäisikö vaihtaa koko satula vai voiko sen purkaa ja huoltaa jotenkin? Ainakin Motonet kaupittelee esim. liukujen korjaussarjaa. Korjaussarja tulisi huomattamasti edullisemmaksi kuin kokonaan uusi satula.

Onko paha homma purkaa? Olen joskus pyöritellyt satulaa kädessä enkä oikein tajunnut, miten sitä pitäisi alkaa purkaa.

Re: Opel Omegan jarrusatula

Lähetetty: 22 Joulu 2009, 17:43
Kirjoittaja L.ossi
no ei ole paha homma huoltaa. jos ilmausruuvi lähtee hyvin auki niin muuta siinä ei oikeen voi särkeä.
ne liukutapit on varmaankin jumissa(minkä läpi menee satulan kiinnityspultit). paina ne pois, voitele ja vaihda tiivisteet.
saman teet myös sille satulan keskellä olevalle isolle männälle. jos se ei irtoa niin laita paineilmaa jarruletkun reijästä niin pitäis tulla(sormet pois välistä)
tämä oli varmasti maailman epäselvin ohje :lol: hyvää joulua.