Sivu 1/1

Koottavien vanteiden muutokset

Lähetetty: 19 Helmi 2010, 22:13
Kirjoittaja Ville
Tulipahan tuossa mieleen, kun ei ole koskaan asia missään enemmin silmiin sattunut, niin mitenkäs jos tuommoisen 3-osiasen koottavan vanteen ulkoreunan haluaa vaihtaa leveemmäksi, niin tuo käytännön toteutus?

-Onko aina pultit uusittava?
-Mistä pultteja?
-Tarviiko jotain tiivistettä väliin?
-Käykö eri merkkisten vanteiden kehät miten toisiins, vai pitääkö olla juuri saman merkin?

Ja toki yleisiä vinkkejä ja vihjeitä hommaan saapi esittää :D

Re: Koottavien vanteiden muutokset

Lähetetty: 20 Helmi 2010, 09:22
Kirjoittaja iHenkkaZ
tuola ois rs:n laittoa, vanhojen kehien irrotus ja uusien laitto.
http://www.mersuforum.net/forum/viewtopic.php?t=73643

saksasta sai ihan raakakehiäkin mihin sitte poraavat oikean jaon

omiin 18" kaksosasiin koittanu ettiä käytettynä leveempiä kehiä mut aika harvassa nuo näyttää olevan.. 38pulttia kehällä.

Re: Koottavien vanteiden muutokset

Lähetetty: 21 Helmi 2010, 15:28
Kirjoittaja Juzzi
Ville kirjoitti:Tulipahan tuossa mieleen, kun ei ole koskaan asia missään enemmin silmiin sattunut, niin mitenkäs jos tuommoisen 3-osiasen koottavan vanteen ulkoreunan haluaa vaihtaa leveemmäksi, niin tuo käytännön toteutus?

-Onko aina pultit uusittava?
-Mistä pultteja?
-Tarviiko jotain tiivistettä väliin?
-Käykö eri merkkisten vanteiden kehät miten toisiins, vai pitääkö olla juuri saman merkin?

Ja toki yleisiä vinkkejä ja vihjeitä hommaan saapi esittää :D
-Ei tarvi pultteja uusia jos on ehjiä
-pultteja samoin kehiä löytää ebaystä
-Sika liimaa olen itse käyttänyt ja sitä laitetaan sellainen usean sentin levyinen makkara ja sitten sormella tasaiseksi(voi myös liiman kuivuttua teippaa pakkausteipillä tiiviiksi)
-Joidenkin vanteiden kehät käy ristiin Rh vanteisiin löytyy kehiä ainakin helposti luulisin että bbs:ssiin myös

Re: Koottavien vanteiden muutokset

Lähetetty: 21 Helmi 2010, 16:07
Kirjoittaja iHenkkaZ
tuolta löytyy kivasti sälää, jos sattus olee säästössä rahaa nii kyllä tietäs mihin ne menis :D

http://www.titanium-touch.de/shop/index ... 096ee31cb5

Re: Koottavien vanteiden muutokset

Lähetetty: 25 Helmi 2010, 20:39
Kirjoittaja Boiga
Itse tilasin RH:n vanteisiin tuolta kehät http://ph-server.com/iclair/index.php

Ei tartte välttämättä uusia pultteja jos ne on hyvännäköiset tai itseä ei haittaa huono kuntoisuus ja pulttejahan saa samoista paikoista kuin kehiäkin :) Ja tiivisteeksi tosiaan sikaliima ja mun käsityksen mukaan se laitetaan kehän ja vanteen väliin jäävään rakoon sitten vasta kun kehä on kiinni, eli ei liimata kehää vaan tiivistää vaan sen pinnan mikä tulee paineilman kanssa kosketuksiin ja pultteihin sitten kierrelukitetta :) Itsellä oli pultit ihan normaalit m8 muistaakseni ja mutteri toisessa päässä mutta bbs:ssä taitaa olla boorit joilla pultti on omalla urallaan ja mutteri takana?

Noista saksan yms kehien tilaus paikoista voi tilata ihan custom kehät jos ei näytä löytyvän oman vanteen spexeillä sopivaa :) mut yleiset koot ja yleiset merkit löytyy aina lähes tulkoon kaikki.. Ja sivuilla on kyl ohjeet kuinka mitata kehä jos tarttee cuustom kehän tilata :)

Re: Koottavien vanteiden muutokset

Lähetetty: 25 Helmi 2010, 22:57
Kirjoittaja iHenkkaZ
ei passais katella nuita.. 5,25x18" takakehätki ku sais itelle :sleep: ,mut sit tarvis pikkusen leveemmät eteenki :D

Re: Koottavien vanteiden muutokset

Lähetetty: 26 Helmi 2010, 00:19
Kirjoittaja jariz
Noi pultit tulee ihan jäätävän kalliiks jos ne uusii. Ite päädyin sinkityttämään vanhat.