Sivu 1/1
Opel astra dti 2.0 moottori käy puolilla tehoilla!?
Lähetetty: 22 Helmi 2010, 18:40
Kirjoittaja lindroos
2000- vuoden Opel Astraani vaihdettiin ruiskutuspumppu noin vuosi sitten merkkihuollossa. Pumpun vaihdon jälkeen kiihdyttäessäni sataan km/h, moottorin merkkivalo alkaa palamaan ja tehoista häviää ainakin puolet.Kun katkaisen virrat ja käynnistän uudelleen niin merkkivalo sammuu ja kaikki toimii kunnes kiihdytän uudestaan. Vikakoodit luettiin läheisissä autokorjaamossa ja autoon vaihdettiin ilmamassamittari ja jarrupolkimenrele (tai jotain sinne päin), kumpikaan toimenpide ei auttanut.
Voisikohan vika olla esim. turbossa tai alipaineletkuissa?
Mistäköhän mahtaisi vika johtua? Kiitoksia jo valmiiksi vastauksista!
Re: Opel astra dti 2.0 moottori käy puolilla tehoilla!?
Lähetetty: 22 Helmi 2010, 23:33
Kirjoittaja rgs1
Tuliko tuo vaiva heti pumppuremontin jälkeen?
Re: Opel astra dti 2.0 moottori käy puolilla tehoilla!?
Lähetetty: 23 Helmi 2010, 17:08
Kirjoittaja lindroos
Itse asiassa oireilu alkoi vasta n. kuukausi pumpun vaihdon jälkeen... Tarkemmin ajatellen en usko tuon pumppuremontin vaikuttaneen asiaan koska ei kuitenkaan alkanut heti pumpun vaihdon jälkeen. Vika ilmenee parhaiten kiihdyttäessä isolla vaihteella!
Re: Opel astra dti 2.0 moottori käy puolilla tehoilla!?
Lähetetty: 23 Helmi 2010, 17:15
Kirjoittaja Juho M-P
Vikakoodien luku auttaa aina jotain.
Vika vois olla MAP anturissa.
Re: Opel astra dti 2.0 moottori käy puolilla tehoilla!?
Lähetetty: 28 Helmi 2010, 20:30
Kirjoittaja celsius
Itsellä samankailtaista ongelmaa aiheutti EGR (vai mikä se nyt oli) venttiili.
Eli siinä pakosarjan päässä oleva korkeapaine venttiili, tosin oli niin tohjona että heti kun alkoi kierrokset nousta yli 2500 niin tehot hävisi ja vika valo syttyi.
Re: Opel astra dti 2.0 moottori käy puolilla tehoilla!?
Lähetetty: 11 Maalis 2010, 07:13
Kirjoittaja Juke83
Lainaan tätä ketjua samanlaisen ongelman takia...
Eli kaverini Astra Y20DTH-koneella on aivan tehoton, 350 tkm ajettu. Ostin OP-COM diagnosointilaitteen, ei vikakoodeja, mutta ahtopaineet eivät nouse lainkaan. Hukkaportti jumissa vai MAP-anturi niin paksun nokikerroksen alla ettei se saa mitään lukemia? Paineiden puute on kyllä selkeä syy tehottomuuteen, onko kyseisen koneen turbossa jotain tyyppivikaa mitä voisi tutkia?
Ajateltiin tehdä loistavien ohjeiden mukainen remontti:
http://www.opelclubfinland.fi/forum/vie ... 9&t=147602 jos vaikka auttaisi asiaa.
Re: Opel astra dti 2.0 moottori käy puolilla tehoilla!?
Lähetetty: 11 Maalis 2010, 22:55
Kirjoittaja rgs1
Arvaan, että hukkaportti ei jostain syystä sulkeudu. Syy numero 1. Alipainevuoto.
Hukkaportin "akseli" pitäisi olla löysähkösti liikuteltavissa kone sammutettuna, nytkähtää startatessa alipainekelloon päin ja on koneen käydessä jäykempi liikutella.
Re: Opel astra dti 2.0 moottori käy puolilla tehoilla!?
Lähetetty: 12 Maalis 2010, 14:39
Kirjoittaja Holden inside
Nyt puhutaan eri merkkisestä autosta mutta itsellä kahdessa VW:n TDI-autossa oli samanlainen vika. Syy oli molemmissa sama, eli:
Kummassakin moottorissa turbo oli säätyvillä johdesiivillä varustettu. Kun autolle tulee ikää, tukkii noki tuon johdinsiipien säätömekanismin ja siivet jäävät moottorin sammutuksen jälkeen vähän auki (vaikka niiden pitäisi olla täysin "kiinni" eli 0-asennossa). Sitten kun autolla ajelee, luulee moottorinohjausjärjestelmä, että siivet ovat aluksi oikeasti 0-asennossa vaikka ne ovat jo valmiina vähän auki ja alkaa "tehopyynnön=kaasupolkimen painallus" kohdatessa avaamaan siipiä kuvitteellisesta nolla-asennosta. Kun tehoa pyydetään tarpeeksi, kääntyvät siivet liikaa ja tapahtuu yliahtamistilanne. Ohjainlaite huomaa liiallisen paineennousun ja lyö ohjainlaitteen hätäohjelmalle/linkutusmoodiin (jolloin moottoria ohjataan ilman yhdenkään anturin antamaa tietoa). Teho on tuolloin aika onneton ja käynti karkeaa.
Kun linkutusmoodi on iskenyt, auttaa auton sammuttaminen ja starttaaminen, jolloin ohjainlaite "nollaantuu". Vaivaa iskee uudestaa taas seuraavan "tehopyynnön" aikana kun siivet kääntyvät liikaa ja taas iskee linkutusmoodi päälle.
Ongelma saatiin korjattua vaihtamalla turbo. Turbon voisi myös purkaa ja pestä mutta suuritöisyyden vuoksi tavallinen merkkihuolto ei mielellään ala siihen.
Re: Opel astra dti 2.0 moottori käy puolilla tehoilla!?
Lähetetty: 12 Maalis 2010, 17:45
Kirjoittaja Juke83
Arvaan, että hukkaportti ei jostain syystä sulkeudu. Syy numero 1. Alipainevuoto.
Oikea diagnoosi, hukkaporttiin menevässä alipaineletkussa ei ole alipainetta. Se letku menee oikean iskaritolppaan kiinnitettyyn mokkulaan (jonka nimeä tai tarkkaa toimintaa en tiedä, jonkillainen kalvolla toimiva säädin). Siihen tuleva letku alipainepumpulta on kuitenkin alipaineinen, eli alipaine pysähtyy tähän mokkulaan. Ohitimme sen yhdistämällä nämä kaksi alipaineletkua toisiinsa sopivalla letkulla, ja ahdot ja tehot palasivat... Eli tämä "mokkula" on syypää ongelmiin? Mikä se on ja mitäköhän maksaa?
Re: Opel astra dti 2.0 moottori käy puolilla tehoilla!?
Lähetetty: 12 Maalis 2010, 21:38
Kirjoittaja rgs1
Paineenmuunnin lie tuon purkin nimi. Toisella sivulla on "Mistä egr halvalla" -ketjussa linkki semmoiseen. Marmoritiskin hintakin oli mainittuna. Minulla on yksi käytetty edelleen jouten, olisko kohtuullinen hinta 40e postikuluineen. YV:tä tulemaan.
Re: Opel astra dti 2.0 moottori käy puolilla tehoilla!?
Lähetetty: 27 Maalis 2010, 19:42
Kirjoittaja Juke83
Kiitos rgs1 avusta, ostettiin kuitenkin uusi osa. Hinnaksi tuli 150e suomesta, saksasta tilattuna olisi ollut 130e. Kannattaa aina tutkia ebayta halvempien hintojen toivossa, nyt vaan ajateltiin että 20e:n takia kannattaa ostaa suomesta... Paketissa lukee magneettiventtiili (auf deutch) jos jotain kiinnostaa, GM part no. 9128022
Ja nyt kone toimii kuin ennenkin. VAG autojen kanssa touhunnut työkaveri sanoi että kyseisen konsernin dieseleissä vastaava osa on kulutustavaraa, samalla tavalla kuin X20XEV tyhjäkäyntisäädin. Onkohan sama homma opelin kanssa? Aika vähän täällä on puhetta kyseisestä osasta, ja sen aiheuttamista ongelmista.
Re: Opel astra dti 2.0 moottori käy puolilla tehoilla!?
Lähetetty: 27 Maalis 2010, 21:43
Kirjoittaja jjvirtan
Aika harvinaisia on ollut tuon purkin viat,diagnosoinistakaan ei tiedetä paljoa muuta kuin että tech2 onnistuu.
Surisevat ainakin äänekkäästi auton käydessä,tuon voi jollain putkella yms kuuntelemalla todeta.