Sivu 1/1

Bridgestonen kitkarenkaat

Lähetetty: 24 Helmi 2010, 13:53
Kirjoittaja akez87
Juu eli onko kellään kokemusta tai tietoa, että tekisikö Bridgestonen valmistamilla kitkarenkailla mitään täällä suomen talvessa? Kun olisin hommaamassa 18" kitkoja ja ovat aikasta kalliita suomesta... Nuo olis rengasonlinellä 660 sarja... Oiskos tietoomuuten että mahtuuko B vecun alle 225/40 R 18 rengastus? vanne on ET:llä 40 ja sportti alustalla..???

Kiitos jo etukäteen :D

Re: Bridgestonen kitkarenkaat

Lähetetty: 24 Helmi 2010, 14:49
Kirjoittaja Wesku79
Ensimmäiseen kysymykseen: TM 17/2009.

Re: Bridgestonen kitkarenkaat

Lähetetty: 24 Helmi 2010, 18:56
Kirjoittaja TJT
Ja mistäs pritkestonen mallista on kyse?
Taitaa kaikki rengasonlinen myymät olla niitä keskieuroopan kitkoja.

Re: Bridgestonen kitkarenkaat

Lähetetty: 24 Helmi 2010, 20:03
Kirjoittaja hesssu
Täällä pyörii Nangkangin 225/40/18 kitkat B-vectrassa juurikin. Toinen talvi menossa ja nyt alkaa olla liukasta jo ajella. Takana mahtuu pyörimään. Edessä ainakin joudut sisälokaria leikkaamaan pois. Saattaa montuissa muuten ikävästi raapia. Omat vanteet 8'' leveet ja ET 38.

Re: Bridgestonen kitkarenkaat

Lähetetty: 24 Helmi 2010, 22:17
Kirjoittaja Jaku
Ei ihme et tuon kokoiset kitkat on Vectrassa liukkaat... :roll:

Re: Bridgestonen kitkarenkaat

Lähetetty: 24 Helmi 2010, 22:56
Kirjoittaja TJT
"Oikeat" kitkarenkaat tuossa kokoluokassa maksaa jo senverran, että monella jää ostamatta.
Tuumakokoa pienempänä löytyy jo paljon järkevämpään hintaan.

Ajomukavuus ja pitokin on jo toista luokkaa kapeammilla ja korkeampiprofiilisilla kumeilla.

Re: Bridgestonen kitkarenkaat

Lähetetty: 25 Helmi 2010, 09:01
Kirjoittaja Jartsi
Mulla oli Nokian WR:t (keskieuroopan kitkat) aikoinaan ajossa, tosin 215/50/16" kokoluokassa. Kyllähän noilla pärjäsi kun osasi ennakoida, ABS ja ajovakaudenhallinta jeesasi tarvittaessa. Asfaltilla hyvät ja hiljaiset ajaa, mutta jäällä noilla ei juuri tee mitään. Tosin jos vain kaupungilla pyörittelisi korttelirallia niin varmasti siinä pelaisi vallan mainiosti. Muutoin kyllä suosittelisin minäkin oikeita kitkoja tai nastoja, pienemmässä koossa.