Sivu 1/1

Calibran ABS ongelma

Lähetetty: 29 Kesä 2010, 17:31
Kirjoittaja SammyD
Noniin, kyseessä siis avatarin mukainen vm. 1990 turbo colibri F20 laatikolla, jotkut ovat varmaan projektiosiosta bonganneet.

Kun ostin auton, abs valo syttyi silloin tällöin ja edellinen omistaja oli ruuvannut ruuvin abs boxin parista johdosta läpi. Ne korjattuani abs valo syttyi huomattavasti harvemmin, mutta syttyi kuitenkin silloin tällöin ajon aikana.

Talvella rojektia tehdessäni huomasin, että kuskin puolen abs-anturi oli palasina, mutta kasattu silikonilla. :D
Anturissa oli pyöreä tunnistinkärki.

Vaihdoin tilalle -93 calibrasta anturin, jossa tunnistinkärki oli latta, mutta sen kanssa valo syttyi aina pienen ajon jälkeen ja ennen sen syttymistä abs "täristi" vastaan ihan pienessäkin jarrutuksessa.

Nyt hommasin -91 C20XE colibrista anturin, tässä tunnistinkärki on litteä neliö, jonka kanssa on ihan sama ongelma.

Onko siellä nyt edelleen väärä anturi vai mikä helv. mättää? Miten noita voisi tutkia?

Apua tietämättömälle. :-?

Re: Calibran ABS ongelma

Lähetetty: 29 Kesä 2010, 23:07
Kirjoittaja hercules
Siinä anturin lyhyessä johdossa on kaksi kirjainta, jos en väärin muistele niin etummaisen kirjaimen pitää olla sama.

Löysin koneelta tiedoston jonka tehnyt kun tuota omaa rojektia absitin, alkuun taisi olla edessä yks väärä anturi:

taka oikea:
cl 966 Ohmia

taka vasen:
ck 993 ohmia

etu vdo:
bm 1.56 Kohmia

cj 866 o


Eli tuossa vdo:n valmistamassa BM-anturissa ohmit heittävät paljon reilummin kuin muissa.

Re: Calibran ABS ongelma

Lähetetty: 29 Kesä 2010, 23:32
Kirjoittaja SammyD
Ourait, täytyypä aloittaa tutkiminen noista johtojen kirjaimista. :)

Re: Calibran ABS ongelma

Lähetetty: 30 Kesä 2010, 15:26
Kirjoittaja Robertx
Tarkista myös huolella se hammaskehä, mitä anturi lukee. Jos anturi on oikea, voi vika olla myös hammaskehässä. Muutamalla foorumilaisella on ollut se hammaskehä poikki.

Re: Calibran ABS ongelma

Lähetetty: 06 Heinä 2010, 23:19
Kirjoittaja SammyD
joo toinen anturi on CQ ja toinen taisi olla BM, mutta puhdistin tuon anturin liittimen mitä ei ole vaihdettu ja korjasin yhden alipainevuodon koneesta niin nyt pelaa moitteetta. 8)

Voiko alipainevuoto aiheuttaa moisen vian? Kyllähän se ainakin jarrutehostajan toimintaan vaikuttaa. Voi toki olla että laitoin talvella jotenki ihmeellisesti sen toisen anturin liittimen väärinpäin, vaikka ei kunnolla menekkään niin. :D

Re: Calibran ABS ongelma

Lähetetty: 07 Heinä 2010, 01:06
Kirjoittaja Robertx
Ei se nyt mahdotonta ole, etteikö alipainevuoto vaikuttaisi. Jarrutehostimen toimintaan saattaa tosiaan ainakin vaikuttaa. Ennemmin kuitenkin johtuu anturista.