Sivu 1/21

Lähetetty: 16 Kesä 2003, 19:36
Kirjoittaja Sumi®
Kenelläkään kokemusta tai muuta faktaa kyseisestä laitteesta Opeliin asennettuna...
Näyttäs kyllä ihan toimivalta tsydemiltä. Jos vaikka joskus rakentelisikin tollaisen..

http://www.bgsoflex.com/megasquirt.html

Lähetetty: 17 Kesä 2003, 00:16
Kirjoittaja levanen
tuolta megasquirt vehicle installations -kohdasta löytyi yksi suomalainen!
turbotettuun toyota carinaan oli asentanut kyseisen systeemin

http://koti.mbnet.fi/meelis/auto/index.htm

<font size=-1>[ This Message was edited by: RL on 2003-06-17 00:18 ]</font>

Lähetetty: 23 Kesä 2003, 12:30
Kirjoittaja turtana
On tullut rakennettua sitikkaan tuollainen systeemi tosin piirilevy on yksipuolinen ja helposti kotona valmistettava tms..

säädöt hoituu peruspohjalta ihan ajossa jos on kaveri naputtamaan kannettavaa viereen.

laitteessa on ihan hyvät loggaus systeemit ja löytyy jo ohjelmiakin jotka hoitavat bensakartan laskemisen logitiedostosta arvojen perusteella.

vehkeellä pystyy käyttämään melkeen mitä antureita vaan, itsellä on solexin läppärunko ja muutama bochin anturi ja ihan hyvin toimii, tällähetkellä on yksipisteruisku mutta pitäisi kansi pistää vaihtoon tai hommata läppärungot.

http://www.ohituskaista.net/~nokiporkkana/

Lähetetty: 23 Kesä 2003, 16:42
Kirjoittaja Sumi®
Jepulis.. Löytykö kaikki tarvittavat osat ihan suomen maan kamaralta vai tilasitko sieltä Squirtin sivujen kautta?? Pitääpä katella niitä komponentti listoja ja ihmetellä mistä ne kaikki palikat sais helposti tilattuu.. Levynteko aineet pitäskin olla jo hyllyssä.. Ei sulla ois valmista piirustusta siitä levystä?? Ois ihan kiva jelppi.. =)

Lähetetty: 24 Kesä 2003, 12:19
Kirjoittaja levanen
Megasquirtin sivulta löytyy kuva piirilevystä:
http://www.bgsoflex.com/v22/Megasquirt_LayoutV2.2.pdf

Sivulta saa tilattua valmiin piirilevyn yms ohjelmoidut piirit

Normaalit osathan nyt löytyy vaikka bebekiltä

Lähetetty: 08 Elo 2003, 11:06
Kirjoittaja turtana
No niin nostetaampa tämäkin takaisin henkiin.

Nyt saa tuolle megasquirtin 2.2 raudalle
samaan ohjelmaan sytkän ja besansyötön.

http://www.saunalahti.fi/~turtana/

tuolta löytyy softat pelkkään sytkään ja yhdistettyyn.

itsellä on nyt käytössä tuo yhdistetty softa ja toimii hyvin täytyy vielä hieman säätää sytkä karttaa.

http://autos.groups.yahoo.com/group/megasquirtnspark/

virallinen sivusto.


<font size=-1>[ This Message was edited by: turtana on 2003-08-08 11:07 ]</font>

Lähetetty: 08 Elo 2003, 18:33
Kirjoittaja Zeni
Saako noi komponentit tilattua ihan suomesta ?

Lähetetty: 08 Elo 2003, 19:01
Kirjoittaja cockjerry
Saisko tota mitenkään toimimaan multec-s ruisku tsydeemiin. Jakajaa nimittäin ei ole vaan joku tuplapuola juttu. Hmm täytyy perehtyä tarkemmin.

Lähetetty: 08 Elo 2003, 22:49
Kirjoittaja turtana
Komponentteja saa ihan suomen kamaralta elektroniikka liikkeistä.

toistaiseksi ainakaan ei pysty ohjaamaan kaksoiskipinäpuolaa tällä ohjaimella on oltava jakaja.

omassa ottaa kampiakselin asennon hihnapyörään hitsatuista tapeista hall-anturilla.

Lähetetty: 09 Elo 2003, 08:37
Kirjoittaja Mic
Löytyiskö turtanalta tuosta ykspuoleisesta piirilevystä jonkun näköstä kuvatusta niin vois ite yrittää valmistaa? Eikös nuo megasquirtin suunnitelleet äijät oo tekemässä erillistä sytytys ohjainta tuohon squirttiin. Siihen taitaa tulla aika uutta tekniikkaa,jotain ionitunnistusta sytytystulpan kautta.

<font size=-1>[ This Message was edited by: Mic on 2003-08-09 08:43 ]</font>

Lähetetty: 09 Elo 2003, 12:49
Kirjoittaja turtana
Juu ilmeisesti uudempi ultramegasquirt on tekeillä.

Tätä piirilevyä ei ole kotikonstain hirveän vaikea tehdä jos vaan on hyvä valotuslaite ja piirilevyn valotus/kehitys/syövytys on hanskassa.

Toimii tässä vanhemmassakin megasquirtissa (ver2.2) sytytys 8x8 arvon kartta imusarjan paine vs. kierrosluku 0,5 asteen tarkkuudella
tuolla mss koodilla ja besakartta samoin 8x8 kartalla kierrosluku vs imusarjan paine ja vaihtoehtona kierrosluku vs kaasuläpän asento.

itsellä on käytössä nyt tämä MSS koodi ja sytkä pelaa ihan hyvin itseasissa paremmin kuin vahalla magneetti anturilla joka oli jakajan sisällä nyt jakajasta on kaivettu kaikki kilkkeet ulos ja sen tehtävä on enää ohjata kipinä oikeaan sylinteriin.

Lähetetty: 09 Elo 2003, 16:07
Kirjoittaja Mic
En löytäny tuolta megasquirt sivuilta ykspuoleisen piirilevyn layoutia.

Lähetetty: 03 Syys 2003, 21:25
Kirjoittaja Sorjonen
Onko kukaan kiinnittänyt huomiota tuohon MS:n piirilevyyn? D-liittimiä valitessa kannattaa huomioida semmoinen seikka että liittimet täytyy pystyä juottamaan päältäpäin. Jotku juotettavista johtimista on piirilevyn yläpinnalla ja jäävät ikävästi liittimen alle piiloon, varsinkin jos käyttää esimerkkikuvan mukaisia d-liittimiä.
Kuva
Olenko tulkinnut jotain väärin, vai onko tosiaa piirilevyn suunnittelussa jätetty tämmöinen asia huomioimatta?
Tein tänään piirilevyn ja ikävää oli yrittää juottaa muovin alta.

<font size=-1>[ This Message was edited by: sorjonen on 2003-09-03 22:12 ]</font>

Lähetetty: 04 Syys 2003, 12:38
Kirjoittaja heppu
Oikeintehdyssa 2-puoleisessa levyssä on reiät läpikuparoituja tai hopeoituja eli juote kulkeutuu levyn toisellekin puolelle.

Lähetetty: 04 Syys 2003, 13:06
Kirjoittaja turtana
yksipuolisella piirilevyllä ei ole tuota juotos ongelmaa.

Kuva

<font size=-1>[ This Message was edited by: turtana on 2003-09-04 13:07 ]</font>