Sivu 1/1

Opel Vectra vm. 2000 2.0DTi vuotaa öljyä apparin puolelta

Lähetetty: 23 Syys 2010, 07:14
Kirjoittaja jankinnu
Joo, öljyä tulee kuin pistetystä siasta.

Paikallistin vuotopaikaksi apukuskin puoleiselta puolelta alimmaisen hihnapyörän, jossa moniurahihna vaeltelee. Ilmeisesti tämä on kampiakselin päässä kiinni oleva hihnapyörä. Noh, sen takaa vuotaa jostain öljyä, veikkaisin stefaa. Paljon tuollaisen stefan vaihto maksaa liiikeessä? Vm. 2000 2.0 DTi autolla on kelattu pikkusen yli 500 000, joten autolla on lähinnä enää käyttöarvoa, eikä korjaamolle ihan mielellään veisi, jos hinta on jotain posketonta.

Koitin avata itse sitä 24mm pulttia hihnan päästä, mutta ei ainakaan mun pulttikoneella lähtenyt. Oisko toi iso savotta vaihtaa itse, jos saankin vielä pultin irti?

Re: Opel Vectra vm. 2000 2.0DTi vuotaa öljyä apparin puolelta

Lähetetty: 23 Syys 2010, 08:09
Kirjoittaja Silver G
Pultti on varmasti tiukassa. Laitetaan todennäköisesti liimalla kiinni tehtaalla. Mulla piti Astrassa lämmittää ihan punaiseksi pillillä ja sittenkin sai hakata pulttikoneella aika kauan ennekuin irtosi.

Samalla kannattaa kattoa se limppu eli moniurahihnapyörä että on ehjä.

Arvelisin korjaamolla sen olevan ehkä tunnin/puolentoista homma jos pultti irtoaa kohtuudella.

Pultti uusitaan joka kerta koska momentti on niin iso. Pultti maksoi muistaakseni n. 18€

Momentti: 150Nm + 45 astetta + 15 astetta.

Toivottavasti oli apua näistä :roll: