Sivu 1/2

Minun Opel Calibra 2.0i 8v

Lähetetty: 25 Marras 2010, 13:52
Kirjoittaja sochapter
Molskis Lappeenrannasta koko foorumin sakille!

Ostin 20v syntymäpäivälahjaksi itselleni Calibran Imatralta. Tästä huvista lompakko oheni 1650€ verran. Tekniikka on suhteellisen hyvässä kunnossa, vaikka tekemistä vielä onkin. Tähän mennessä on vaihdettu flektin lämpöanturi, jäähdytysnesteet ja termostaatti, vaihdettavana vielä takaiskarit(yläpäät kolistaa), jäähdytysnesteen lämpötila-anturi(kojetaulun mittarille menevä), pakoputken kannatinkumi, venttiilikannen ja öljypohjan tiivisteet(märkivät jonkun verran, eivät kuitenkaan päästä öljyä karkuun), mahd. joku ruiskutussuuttimista(nakuttaa) ja hitsata muutama ruostereikä.
Tilaukseen lähtevät ainakin tummaoptiikka-angel eyes valot.

Räkäpäät kerkesivät jo keskiviikkona(25.11.) käydä sorvaamassa autoa ( :banghead: ), kun olin terveysasemalla käymässä. Takalampun lasissa pahannäköinen särö, josta vesi menee taatusti sisään eikä heijastuspinta enää kelpaa katsastusmiehelle. Uuden lampun löysin jo onneksi Kankaanpään Autopurkaamolta, eikun vaihtamaan kunhan saapuu. Pitää toivoa että turvakamera näki kuka oli keppostelemassa että saisin jotain korvausta asian tiimoilta. Pakoputkeen oli ilmeisen välähdyksen ansiosta tungettu puoli kiloa lunta ja ala-asteen 4. luokan kielioppitehtävämoniste.

Auto on 263tkm ajettu ja se on tuotu Saksasta 2003. Edellisen omistajan puolesta autoon on vaihdettu:
- Jakopäänhihna
- Vesipumppu
- Akku
- Öljyt
- Bosch-sytytystulpat
- Bensasuodatin
- Polttoaineletkuja

Sisusta on harvinaisen hyvässä kunnossa lukuunottamatta kuskin penkin ovenpuoleista tukea, joka on rispaantunut.

Auto on täysin alkuperäisessä kunnossa, ei ole madalluksia eikä tuninkia, vanteetkin ovat alkuperäiset erikoisvanteet.

Tätä autoa laitellaan iltaisin pienessä autotallissa tiptop-kuntoon periaatteella "siitä tulee täydellinen" ja muutoinkin varma käyttöauto pidemmäksikin aikaa.

Mukava auto ajaa, täytyy sanoa. Ei heijaa kurvissa, mutta alusta ei ole liian jäykkä jokapäiväisessä ajossa. Vaikka kone onkin vain 2.0i 8v, vetoa on arkipäiväkäyttöön aivan riittävästi.
Clubiin olen hakemuksen jättänyt ja minua tullaan näkemään näissä Opel-piireissä varmaankin pidemmän aikaa. Keväällä/kesän alussa on taas täällä kotikylällä Lappeenrannassa ilmailupäivät, jossa pääsee tuttuun tyyliin kiihyttämään niin autoja kuin moottoripyöriä. Itse olen ollut useamman kerran varttimailin ajanotossa töissä, pitää yrittää delegoida homma vaikkapa pikkuveljelle että pääsisi itsekin viettämään aikaa alueella ja toivottavasti tapaamaan myös OCF-jäseniä, kun teillä on tainnut olla jo useamman vuoden perinteenä tulla "kerhona" ilmailupäiville kiihdyttämään.

Alla muutama kuva autosta, edestäpäin otetussa kuvassa on Photarilla asennetut enkelin silmät, ihan vain jotta näkisin vähän ennakkoon auton ulkonäköä uusilla ajovaloilla. Jos tämännäköisen hyrskyttimen näkee jossain päin mualimaa, niin eikun räpylää pystyyn vaan! :D Pääosin surffailen Lappeenrannan federaation alueella :lollis:

Edestä: http://img718.imageshack.us/i/muokattue ... pieni.png/
ja takaa: http://img545.imageshack.us/i/muokattut ... pieni.png/

Re: Minun Opel Calibra 2.0i 8v

Lähetetty: 25 Marras 2010, 15:51
Kirjoittaja _Jape_
kyllä maasturi pientä madallusta huutaa :wink:

Re: Minun Opel Calibra 2.0i 8v

Lähetetty: 25 Marras 2010, 15:55
Kirjoittaja Themazgu
huhhuh... olisit jättänyt hinnan mainitsematta. jos olisi 16v tai turbo, mutta että c20ne.
muutta ihan ok kuntoselta vaikuttaa hämärissä kuvissa.
heti kyllä huomaa että helmat puuttuu, myös etupuskurin alareunasta.
(multa löytyy mustat ja punaset, kuten myös tuo penkin ehjä selkänoja, jos tarvetta,
paljon muutakin hyvää osaa tuosta purkuautosta. kysele jos kiinnostaa.)

maalipintaa saa kesällä vahata ahkerasti.

tuo kuskinpenkki kielisi kyllä paljon suuremmasta kilometrimäärästä...

onko sähkölasit ja ajotietokone?
toivottavasti on hintansa veroinen.

Re: Minun Opel Calibra 2.0i 8v

Lähetetty: 25 Marras 2010, 16:17
Kirjoittaja sochapter
Themazgu kirjoitti:huhhuh... olisit jättänyt hinnan mainitsematta. jos olisi 16v tai turbo, mutta että c20ne.
muutta ihan ok kuntoselta vaikuttaa hämärissä kuvissa.
heti kyllä huomaa että helmat puuttuu, myös etupuskurin alareunasta.
(multa löytyy mustat ja punaset, kuten myös tuo penkin ehjä selkänoja, jos tarvetta,
paljon muutakin hyvää osaa tuosta purkuautosta. kysele jos kiinnostaa.)

maalipintaa saa kesällä vahata ahkerasti.

tuo kuskinpenkki kielisi kyllä paljon suuremmasta kilometrimäärästä...

onko sähkölasit ja ajotietokone?
toivottavasti on hintansa veroinen.
Kyllä nuo helmat kiinnostaisi, myös puskurin alareunaan. Karvalakkimalli tuo on, veivi-ikkunat eikä edes keskuslukitusta. Penkin kulumalla en tarkoittanut selkänojaa vaan tuota vasemmanpuoleista sivuttaistuentaa ;) Se kaiketi kuluu helposti käytössä. Mielestäni hintansa veroinen ja monen muunkin mielestä kekä ton on livenä nähny.

Laitappa YV:llä vähän hinta- ja kuntotietoa tarjoamistasi helmoista!

- Tero

Re: Minun Opel Calibra 2.0i 8v

Lähetetty: 25 Marras 2010, 17:45
Kirjoittaja bart
no en tuota hintaa sen kummemmin kommentoi, mutta turboa tohon hintaan ei taida vielä saada.. ja alle tonnin 8 kasitapit on sitte tuurin kauppaa mitä tarjolla on. 16 venasia kyllä vilahtelee tuossa puolentoistatonnin hintaluokassa, mutta kun autokuume iskee niin siinähän sitä ollaan :wink:

siistiltähän tuo hämärissä kuvissa näyttää ja kasitappi on kyllä normaalikäytössä ihan ok. no ei se mikään raketti ole tosiaakaan mutta
kestäviä myllyjä nuo..ja se penkin kuluma vakio juttu turha sitä ihmetellä vaan katselehan sitä pohjaa ja varsinkin takakaarien kuntoa :roll:
joku on jo ehkä ehtinyt korjata ne kaaret, todennäköisesti. ajettuja kilometrejä ei pidä ihan uskoa.. saattaa puuttua vaikka satatonnia :lol:
mutta lycka till ja laita jatkoa tarinaan :bye:

Re: Minun Opel Calibra 2.0i 8v

Lähetetty: 25 Marras 2010, 18:25
Kirjoittaja sochapter
Jeps. 16 venttiilisen jätin väliin ihan huonojen puheiden perusteella yhden 16v Calibran omistajalta. Nimenomaan oli siis 8 tappinen mielessä. No mutta -(z)- on aina -(z)- =) Laittelen tarinoita kunhan saadaan tätä "projektia" eteenpäin. :)

- Tero

Re: Minun Opel Calibra 2.0i 8v

Lähetetty: 25 Marras 2010, 18:42
Kirjoittaja (F)ast_tra
Kai sulla on tiedossa, että niitä 16 venttiilisiä on kahta eri tyyppiä?

Re: Minun Opel Calibra 2.0i 8v

Lähetetty: 25 Marras 2010, 18:53
Kirjoittaja sochapter
(F)ast_tra kirjoitti:Kai sulla on tiedossa, että niitä 16 venttiilisiä on kahta eri tyyppiä?
On tiedossa, on hyvällä kannella ja huonolla kannella. Tulin kuitenkin tulokseen, että jos Calibran ostan niin se on 8 venanen. Minulle ihan riittävä 8 tappinen. Joillekin se ei riitä, toisille taas riittää. :yes:

muokkausta vielä: joku puhui takakaarista; ne on vasta uusittu ja hyvässä kunnossa. Muualta ei ruostetta löydetty kuin pohjasta ja nekin hitsaukset tarjoaa ilmaiseksi tutun Kempsu-Huolto =)
- Tero

Re: Minun Opel Calibra 2.0i 8v

Lähetetty: 25 Marras 2010, 19:00
Kirjoittaja bart
niin 150 hv xe hyvällä tai huonolla kannella vuoteen 94 ja siitä sitte 136 hv xev yök..

Re: Minun Opel Calibra 2.0i 8v

Lähetetty: 25 Marras 2010, 19:19
Kirjoittaja ata
bart kirjoitti:niin 150 hv xe hyvällä tai huonolla kannella vuoteen 94 ja siitä sitte 136 hv xev yök..
Joo ja mulla on Vectrassa xe sellaisella "huonolla kannella" (siis KS:llä) jolla on ajettu 265 tuhatta kilometriä ilman mitään ongelmia koneessa... Omassa Calibrassa taas samanlainen KS sisälsi hiusmurtuman jossain ja siihen tuli tilalle korjattu KS, jossa ei ole ollut ongelmia korjauksen jälkeen (korjaus tehtiin siis jo vuonna 2003).

Mutta siistin oloinen Calibrahan tämä on ja hinnan kommentointi on kyllä ihan turhaa, tämänikäiset autotkin ovat yksilöitä ja en ymmärrä niitä joiden mielestä autot pitäisi myydä tai ostaa aina alihintaan ja polkea hintoja. Onhan tuokin hinta ainakin minun mielestäni jo niin halpa, että kumma kommentti sinänsä. Jos hinta olisi ollut jotain 5-6 tonnia niin sitten ehkä olisin voinut olla sitä mieltä että sillä rahalla olisi voinut saada Turbo 4x4:n, mutta toisaalta sellainen ei ole yhtä yksinkertainen tekniikaltaan kuin tällainen NE-koneinen etuveto. Ihan samalta se kuitenkin näyttää... :) Nämä nyt vain kommentteina kun joku päivittelee alle 2000 e hintoja Calibrasta, kun itse muistan vielä ajat jolloin näistä piti maksaa paljon PALJON enemmän. Toki vuosiakin on kulunut.

Erikoisen näköinen kieltämättä kun ei ole noita sivuhelmalevikkeitä ollenkaan, ei alkuperäisiä eikä "tuning"-mallisia. Nuo kuvissakin näkyvät 15" aluvanteet ovat muuten 16V-XE-mallisen orggisaluvanteet, 8-venttiilisissä oli alunperin nimittäin 14-tuumaiset vanteet normaalisti. Tosin onhan niihin saanut tilaamalla noita 15" vanteitakin tai jälkeepäin laittamalla, mutta siis myös suoraan uutenakin on saanut lisävarusteena. Omasta mielestäni nuo sopivat kyllä todella hyvin Calibraan, paljon paremmin kuin monet tarvikevanteet. Makuasia toki sekin.

Re: Minun Opel Calibra 2.0i 8v

Lähetetty: 25 Marras 2010, 19:34
Kirjoittaja sochapter
ata kirjoitti:
bart kirjoitti:niin 150 hv xe hyvällä tai huonolla kannella vuoteen 94 ja siitä sitte 136 hv xev yök..
Joo ja mulla on Vectrassa xe sellaisella "huonolla kannella" (siis KS:llä) jolla on ajettu 265 tuhatta kilometriä ilman mitään ongelmia koneessa... Omassa Calibrassa taas samanlainen KS sisälsi hiusmurtuman jossain ja siihen tuli tilalle korjattu KS, jossa ei ole ollut ongelmia korjauksen jälkeen (korjaus tehtiin siis jo vuonna 2003).

Mutta siistin oloinen Calibrahan tämä on ja hinnan kommentointi on kyllä ihan turhaa, tämänikäiset autotkin ovat yksilöitä ja en ymmärrä niitä joiden mielestä autot pitäisi myydä tai ostaa aina alihintaan ja polkea hintoja. Onhan tuokin hinta ainakin minun mielestäni jo niin halpa, että kumma kommentti sinänsä. Jos hinta olisi ollut jotain 5-6 tonnia niin sitten ehkä olisin voinut olla sitä mieltä että sillä rahalla olisi voinut saada Turbo 4x4:n, mutta toisaalta sellainen ei ole yhtä yksinkertainen tekniikaltaan kuin tällainen NE-koneinen etuveto. Ihan samalta se kuitenkin näyttää... :) Nämä nyt vain kommentteina kun joku päivittelee alle 2000 e hintoja Calibrasta, kun itse muistan vielä ajat jolloin näistä piti maksaa paljon PALJON enemmän. Toki vuosiakin on kulunut.

Erikoisen näköinen kieltämättä kun ei ole noita sivuhelmalevikkeitä ollenkaan, ei alkuperäisiä eikä "tuning"-mallisia. Nuo kuvissakin näkyvät 15" aluvanteet ovat muuten 16V-XE-mallisen orggisaluvanteet, 8-venttiilisissä oli alunperin nimittäin 14-tuumaiset vanteet normaalisti. Tosin onhan niihin saanut tilaamalla noita 15" vanteitakin tai jälkeepäin laittamalla, mutta siis myös suoraan uutenakin on saanut lisävarusteena. Omasta mielestäni nuo sopivat kyllä todella hyvin Calibraan, paljon paremmin kuin monet tarvikevanteet. Makuasia toki sekin.
Kiitos piristävästä kommentista!

Tosiaan pöllöltähän tuo meinaa vähän näyttää kun ei mitään levikettä ole, mutta kuten edellisessä viestissä jo totesin, niin sellaisia kaipaisin. Nuo kuvassa näkyvät vanteet jäävät tod. näk. talvivanteiksi ja kesäksi sitten jotkun vähän "tuningimmat", vaikka omasta mielestänikin nuo sopii tuohon alle.

- Tero

Re: Minun Opel Calibra 2.0i 8v

Lähetetty: 25 Marras 2010, 22:43
Kirjoittaja bart
ks=kolbenschmidt tai sitte coscast se "parempi" kansi, no se niistä 16v jutuist -(z)-

Re: Minun Opel Calibra 2.0i 8v

Lähetetty: 26 Marras 2010, 13:35
Kirjoittaja sochapter
Morjents taas!

Olen tämän päivän soitellut pitkin Etelä-Karjalaa takaiskarien yläpään suojakumeista. Ei mistään löydy, eikä uusien iskarien mukana tule niitä kumeja. Auto-Sunilla oli kyllä listassa, mutta merkitty "Ei toimiteta enää". Mistähän tuollaset lerpsut löytäisi vai sopisiko jonkun toisen auton/mallin kumit Calibraan? :hammer:

- Tero

Re: Minun Opel Calibra 2.0i 8v

Lähetetty: 26 Marras 2010, 13:40
Kirjoittaja bart

Re: Minun Opel Calibra 2.0i 8v

Lähetetty: 26 Marras 2010, 19:15
Kirjoittaja Themazgu
siis nehän on vaan pyöreät kumit jossa reikä keskellä.
ja kyllä mulle on aina tullu iskareiden mukana.
epilen kyllä että ne ei ole väljät, vaan iskarin alapään pultti löysällä tai koko pumppu finaalissa.
jos tuo alapultti on löysällä niin kuulostaa niinkuin se tulisi yläpäästä, mutta ei se oikeasti tule :D
nimim. kok.on

ja pitäisi kyllä joka varaosa putiikista löytyä n 4cm halkaisija pöyreä kumi jossa sentin reikä keskellä.

EDIT:
Aaaa, nyt tajusin mikä tuo suojakumi on. multa joutaa moiset kyllä, mutta ne ei tuohon kolinaan vaikuta.
eli todennäköisesti on se kuminen kuppi mikä' tulee mutterin päälle konttiin.