Sivu 1/1
1,7 cdti ei käy hämmentää vituttaa
Lähetetty: 10 Helmi 2011, 14:34
Kirjoittaja pci
Auto astra -05. Moottori vaihdettu saksasta ostettuun tehdaskunnostettuun koneeseen. Koneenvaihdon jälkeen ei enää lähde käymään. Ei anna vikakoodeja. Polttoaineenpainetta ei testerin mukaan tule. Nafta kuitenkin saatiin nousemaan suuttimille asti. Siirtopumpun releelle ei tule startatessa virtaa. Kaikki johdot ja letkut vaikuttaisi olevan oikeilla paikoillaan ja kunnossa. Koneessa on kiinni kaikki vanhan koneen anturit ja muut, millä vanha kone toimi. Ajonesto ei myöskään vaikuttaisi olevan päällä. Oliko tuossa koneessa pumpun ajotuksella merkitystä, kun on common raili? Jakopää tuohon koneeseen on tietysti myös tehty, niin ajattelin jos olisi pumpun ajotus pielessä. Voiko vaikuttaa? Muita ajatuksia?

Re: 1,7 cdti ei käy hämmentää vituttaa
Lähetetty: 10 Helmi 2011, 15:04
Kirjoittaja jjvirtan
Ootko diagnostiikalla katsonut ettei ajonesto tosiaan ole päällä?
Re: 1,7 cdti ei käy hämmentää vituttaa
Lähetetty: 10 Helmi 2011, 15:10
Kirjoittaja pci
Tuolla minun testerilläni sitä ei taida nähdä. Mutta pitäisi kai mittaristossa vilkkua ajonestovalo, jos olisi päällä?
Re: 1,7 cdti ei käy hämmentää vituttaa
Lähetetty: 10 Helmi 2011, 17:55
Kirjoittaja vivamanTT
Saattaa starttauttaa tosikauan, kun kerta kaikki osat ollut irti. Suuttimista paluupillit purkkeihin ja katot vuotaako joku paineet ulos? Kerran kävi itellä tommonen, et yks common rail suutin sai irroittaessa jotenkin siipeensä ja vuoti eikä enää sillä toiminut, ehjä käytetty tilalle ja heti lähti käyntiin.
Re: 1,7 cdti ei käy hämmentää vituttaa
Lähetetty: 17 Helmi 2011, 20:55
Kirjoittaja pci
Elikkä ei tule polttoaineen painetta suuttimille asti. Vaikuttaisi sille että pumppu olisi sökö, mutta toimi se ainakin edellisen koneen kanssa. Starttailtuhan tuota ainakin on.