Sivu 1/1

Vectra b ja outo ujellus...?

Lähetetty: 18 Helmi 2011, 15:59
Kirjoittaja zamm
Olen tässä jo hetken aikaa miettinyt kuskinpuolen etupyörästä kuuluvaa normaalia suurempaa melua. Moottoritiellä kun ajaa niin rengasmelu vaikuttaa omituisen lujalta verraten muihin renkaisiin. Ja sit ajettaessa pienillä nopeuksilla ja hidastaa niin kuuluu semmosta kevyttä mutta selvästi kuuluvaa ujellusta. Ujellus kuuluu hyvin usein myös ajettaessa ja ääni on koko ajan tasainen eikä juuri voimistu esim vauhdin noustessa. Kuuluu parhaiten kun moottorijarruttaa. Kytkimen pohjaan painamisella ei mitään vaikutusta asiaan. Mahtaisiko olla laakeri? Oikeanpuolen laakerin olen jo vaihtanut, mutta sieltä kuului sillon selvää rousketta ja nyt en siis pysty päättelemään missä vika.

Re: Vectra b ja outo ujellus...?

Lähetetty: 18 Helmi 2011, 16:17
Kirjoittaja lmb-58
kato öljyt laatikosta ensin.

Re: Vectra b ja outo ujellus...?

Lähetetty: 18 Helmi 2011, 19:15
Kirjoittaja Speedvelvet
Eipä oo paha kokeilla onko laakeri väljä.

Tunkkaa sen verran ylös, että rengas irtoaa maasta ja sitten ravistelee. Jos tuntuu klappia niin vaihtaa laakerin

Re: Vectra b ja outo ujellus...?

Lähetetty: 18 Helmi 2011, 19:25
Kirjoittaja zamm
Tähän sitten vielä lisätäkseni... en tiedä liittyykö edellä mainittuihin asioihin, mutta esim liikkeelle lähdettäessä auto vähän ns töksähtää ja sama kun vaihtaa ykköseltä kakkoselle, mutta ei tunnu niin selvältä.

Re: Vectra b ja outo ujellus...?

Lähetetty: 19 Helmi 2011, 18:29
Kirjoittaja lmb-58
ainahan ne vähän töksähtelee, riippuu kuskista miten kytkimen käyttö on hallinnassa, tai voihan olla ne vetopyörät sökönä, siitä onkin jo tarinaa toisella topicilla. mutta ei sieltä mitään kunnon kolahdusta saa kuulua, se voikin jo liittyä asiaan.

Re: Vectra b ja outo ujellus...?

Lähetetty: 19 Helmi 2011, 21:29
Kirjoittaja Anzah
Mulla ujeltaa vaihdelaatikko jonkin verran, ei hairitsevästi. Täytin sen piripintaan sieltä kyljestä, muttei vaikuttanut ääneen. En tiedä onko sitä vieläkään riittävästi?
Saako sinne lisättyä öljyä päältäpäin mistään, jos sais täydemmäs?

Re: Vectra b ja outo ujellus...?

Lähetetty: 19 Helmi 2011, 21:32
Kirjoittaja lmb-58
yläpuolelta huohottimen kautta sinne laitetaankin öljyt, kestää ja kannattaakin laittaa puolilitraa liikaa.

Re: Vectra b ja outo ujellus...?

Lähetetty: 24 Helmi 2011, 09:06
Kirjoittaja zamm
Jos nyt sattuu käymään niin että vaihdelaatikossa on öljyn vajausta, riittääkö että vaan lisää öljyä sinne vai pitääkö vaihtaa kokonaan uusiin?

Re: Vectra b ja outo ujellus...?

Lähetetty: 24 Helmi 2011, 15:12
Kirjoittaja lmb-58
niin miten niitä uskaltaa sekoitella, pitäis varmaan tietää mitä öljyä siellä ennestään on, vaihda uudet öljyt niin ainakin tiedät mitä laitat, eihän sinne mene kun pari litraa.