Sivu 1/1
B vectran etuiskarien ja jousien vaihto.
Lähetetty: 12 Maalis 2011, 13:00
Kirjoittaja mika_21
Eli tarkotuksena olis vaihtaa vectraan etuiskarit, jouset, laakerit ja ylätuet. Olen kyllä laakerit ja tuet ennenkin vaihtanut joten tiedän miten jousipaketti puretaan ja kasataan, mutta mites kun uudet iskarit vaihtaa. pitääkö ne jotenkin ilmata tms.? ja huomasin että uusissa iskareissa on sellaset "paksut rautalangat" jotka ikäänkuin pitää niitä kasassa? (jousikupista lähtee sinne iskarin yläpäähän). voiko sen ottaa huoletta pois. ja kaikkia muitakin neuvoja ja vinkkejä otan mielelläni vastaan
ja kyseessä on kaasuiskarit.
Re: B vectran etuiskarien ja jousien vaihto.
Lähetetty: 12 Maalis 2011, 15:46
Kirjoittaja lmb-58
niin kaasuiskareissa onkin ne rautalangat, mutta pumppaa muutama kerta ylösalas ei se muuta tarvi, siinähän on jousijalka joten ei muuta kun sydeemi vaihtoon, helppoa kun heinänteko, kuitenkin se yläpää, siellä pitää olla se välys, sitä ei saa tiivistellä millään, muuten iskarinpää katkeaa varmasti.
Re: B vectran etuiskarien ja jousien vaihto.
Lähetetty: 12 Maalis 2011, 17:01
Kirjoittaja mika_21
lmb-58 kirjoitti:niin kaasuiskareissa onkin ne rautalangat, mutta pumppaa muutama kerta ylösalas ei se muuta tarvi, siinähän on jousijalka joten ei muuta kun sydeemi vaihtoon, helppoa kun heinänteko, kuitenkin se yläpää, siellä pitää olla se välys, sitä ei saa tiivistellä millään, muuten iskarinpää katkeaa varmasti.
jep, mä toisen tossa jo vaihdoin. helppoa todella =) mistäs välyksestä sitä puhutaan?
Re: B vectran etuiskarien ja jousien vaihto.
Lähetetty: 12 Maalis 2011, 18:57
Kirjoittaja lmb-58
puhun siitä mikä on korin ja iskarin välissä, sitä ei kannata tukkia vaikka kuinka haluttais, siihen kuulu välys ja piste.