Sivu 1/1

kylmäkäynnistys ongelmia

Lähetetty: 14 Kesä 2011, 13:26
Kirjoittaja jzer
Opel Corsa 1.5d -94
aamuisin/ n. 8 tuntia viime käynnistyksen jälkeen, saa autoo startata pariminuuttia että lähtee käyntiin. Kunnes se viimein hörähtää käyntiin se puskee valkosta/harmaata savua niinkö ois savukranaatin heittäny taakse. Nyt kun oli lämpimempiä aamuja n.+20 auto käynnistyi nopeammin (vain 20sekkaa starttausta). hehkut olen vaihtanu autoon. oisko ideoita miten saan halvala kuntoo vai vienkö lähimpään romuttamoon?

Re: kylmäkäynnistys ongelmii

Lähetetty: 14 Kesä 2011, 13:52
Kirjoittaja Larsanjus
Mittasitko tuleeko hehkuille virtaa? Jos tulee, niin seuraavaksi kävisin paluuletkujen kimppuun/etsisin ilmavuotoa jostain muualta.

Re: kylmäkäynnistys ongelmia

Lähetetty: 14 Kesä 2011, 23:11
Kirjoittaja jzer
Käytin autoasissa ja sanoivat että virtaa tulee hekuihin, ne myös teki jotain noille paluuletkuille. asensi niihi jotain venttiilejä, ja perivät multa kaikki rahat. ei vaikutusta. :x

Re: kylmäkäynnistys ongelmia

Lähetetty: 15 Kesä 2011, 21:52
Kirjoittaja Juho M-P
Eli turhaa rahastusta.
90% varmuudella vika on liian pienissä venttiilivälyksissä. Ihan normaali Isuzu 1.5d/1.7d ominaisuus. Voi onnistua säätämällä, mutta yleensä venttiilit ja istukat on niin kuluneet että säätövara ei riitä. Näissähän säätö tapahtuu välyspalojen paksuutta muuttamalla. Ja kun venat ja istukat kuluu, niin tarpeeksi ohuita välyspaloja ei saa.