Sivu 1/1
Mistä tunnistaa puslan kunnon?
Lähetetty: 21 Elo 2011, 16:42
Kirjoittaja Rizla^^
Eli mistä tunnistaa että onko pusla kulunut?
ajossa ruvennu kuuluun edessä tuommosta laahausta välillä ja sit vinkumista.
alko het ku alustasarjan laitto eteen. iskarin yläpään laakerit kunnossa kun ei kääntyessä pauku/kolise ja iskareita heiluttamalla ovat jämäkästi paikallaan.
Meneekö pusla kuluessaan pehmeeksi? vai mureneeko se? vai mitä sille tapahtuu?
Re: Mistä tunnistaa puslan kunnon?
Lähetetty: 22 Elo 2011, 00:38
Kirjoittaja Kingis_
No laahaus ja vinkuminen nyt tuskin puslista johtuu, enemmän viittais jarruihin vaikkapa. Mutta noin periaatteessa vaikka rengasta potkimalla voit testailla antaako puslat miten paljon periksi.
Re: Mistä tunnistaa puslan kunnon?
Lähetetty: 22 Elo 2011, 08:45
Kirjoittaja Robertx
Tukivarsissa tuntuu klappia , kun renkaasta kääntää / kampeaa... tosin ihan käsin kääntämällä ei välttämättä ilmene.
Kumipuslat kovettuvat ajan myötä... kimmoisuus häviää ja tietty kuluvat.
Jarruista veikkaisin myös moisen tulevan.
Re: Mistä tunnistaa puslan kunnon?
Lähetetty: 22 Elo 2011, 11:37
Kirjoittaja Ari-S
ettet vaan alustaa asentaessa oo jarrukilpeä onnistunu vääntämään? tosin se pitäs ääntä kyl koko ajan.
Re: Mistä tunnistaa puslan kunnon?
Lähetetty: 22 Elo 2011, 17:15
Kirjoittaja Rizla^^
jos jarrukilpi on se metallinen "kiekko" siinä jarrulevyn takana niin tässä ei niitä ole edes. joku joskus repinny ne he**ettii.
Jarru ei ainakaan pitäis laahata. tosin ei oo ihan poissuljettu juttu.
Re: Mistä tunnistaa puslan kunnon?
Lähetetty: 22 Elo 2011, 19:15
Kirjoittaja shamrock
Viimeksi allekirjoittaneelta meni taaempi pusla vaihtoon kun petti vulkanoinnistaan .. eli koko kumiosa yksinkertaisesti irtosi metallikehästään. Kun auto oli pyörillään ja tukivarsi suht suorassa, kaikki näytti ja tuntui hyvältä, mutta kun nosti tunkille näki miten pusla ei taipunutkaan tukivarren mukana. Aiheutti satunnaista kolahtelua eritoten kuopissa kun pusla salli koko tukivarrelle ylös-alas liikkeen. Satunnaisia hankaavia yms ääniä myös kun tukivarsi pääsi ottamaan apurunkoon kiinni.
Puslan vaihdonkin jälkeen kolinaa esiintyi vielä, ihan oman asennusvirheen johdosta. Tuon puslan pultin nimittäin jos kiristää niin että tukivarsi roikkuu vapaasti (eli auton ollessa pukeilla), puslan sisäholkki ei välttämättä asetu oikein vaan jää "vinoon". Jossakin vaiheessa ajaessa se sitten oikenee ja sen jälkeen onkin sitten löysä. Kiristin pultin uudelleen auton ollessa pyörillään ja kolinat poistuivat. Jos siis tukivarret ovat olleet jossakin vaiheessa irti, kannattaa tarkistaa myös nuo puslien pultit.
Re: Mistä tunnistaa puslan kunnon?
Lähetetty: 22 Elo 2011, 21:41
Kirjoittaja Rizla^^
no, eteen kun vaihdettiin nuo iskaritjouset niin purettiin tukivarsia myöten kun oli helpompaa ja nopeempaa ottaa koko tukivarsi kun purkaa kalut tukivarresta irti. pitää tarkastaa nuo puslat ja pulttien kireydet.
Mitähän nuot puslat maksaa?
Re: Mistä tunnistaa puslan kunnon?
Lähetetty: 23 Elo 2011, 00:40
Kirjoittaja Kingis_
Ei ne montaa euroa maksa, ja toisaalta jos tilaat saksasta koko tukivarren puslineen ja nivelineen niin ei maksa paljoa sekään.
Re: Mistä tunnistaa puslan kunnon?
Lähetetty: 23 Elo 2011, 08:44
Kirjoittaja smppa
Rizla^^ kirjoitti:no, eteen kun vaihdettiin nuo iskaritjouset niin purettiin tukivarsia myöten kun oli helpompaa ja nopeempaa ottaa koko tukivarsi kun purkaa kalut tukivarresta irti. pitää tarkastaa nuo puslat ja pulttien kireydet.
Mitähän nuot puslat maksaa?
Kyllä se vaan olis ollu nopeempaa ja helpompaa irrottaa alapallo tolpasta kuin irrottaa tukivarsi.