Sivu 1/1
pioneer mankka lisää jytyä
Lähetetty: 13 Syys 2011, 23:23
Kirjoittaja pimatsu25vee
tere poijjaat ostin astraani pioneer deh-p4100sd mankan.ja siel takana 1kert rc lähtö.sisäkaiuttimet alkuperäiset ovat hyvät mutta haluaisin subbarin konttiin ja vahvistin.kysynkin että riittääkö ne perus kajarit,sisällä ja sitten vahvistin ja subi taakse.mitä semmosesta voi maksaa että saa vähän bassoa riittääkö?100e esim käytetystä ja niiiin ite sitä en osaa sit laittaa voiko joku laittaa mulle ja paljon maksaisi??

Re: pioneer mankka lisää jytyä
Lähetetty: 14 Syys 2011, 11:06
Kirjoittaja Mrop
huntilla saa mitä saa,
itse käppäilisin paikalliseen hifiliikkeeseen, esim hifikonexista saa näpsäkästi 199€:llä basso+vahvaripaketteja joista ytyä lähtee, lisäksi noin 50-80€ menee kaapelointiin ja paikallinen liike tekee asennukset tietty lisähintaan, mutta tulee ainakin laitettua kunnolla ja opastavat käytössä.
Re: pioneer mankka lisää jytyä
Lähetetty: 17 Syys 2011, 14:08
Kirjoittaja Tuomas
Satasella ei kummoista saa, kannattaa varata vähän enemmän. Alkuperäiset kaiuttimet on surkeat, mutta kyllä niistä joku ääni tulee. Jos laitat subbarin niin kannattaa niille alkuperäisillekin kaiuttimille laittaa vahvistin niin toimii ainakin vähän paremmin. Mieluummin sinne eteen uudet kaiuttimet jos budjetti antaa myöden.
Re: pioneer mankka lisää jytyä
Lähetetty: 22 Syys 2011, 02:34
Kirjoittaja pimatsu25vee
Mrop kirjoitti:huntilla saa mitä saa,
itse käppäilisin paikalliseen hifiliikkeeseen, esim hifikonexista saa näpsäkästi 199€:llä basso+vahvaripaketteja joista ytyä lähtee, lisäksi noin 50-80€ menee kaapelointiin ja paikallinen liike tekee asennukset tietty lisähintaan, mutta tulee ainakin laitettua kunnolla ja opastavat käytössä.
Kiitos vastauksesta,mutta en kyl 200e laittas nyt "lama aikana"+johdot hifi liikkeestä.kun opeliksissa on ne perus kajarit sisällä ja en hifistelijä ole ,niin ajattelin jotain käytettyä 10 tuumanen boxilla ja siihen pikku vahvari et"vähän saa bassoa"perästä

Re: pioneer mankka lisää jytyä
Lähetetty: 22 Syys 2011, 02:38
Kirjoittaja pimatsu25vee
Tuomas kirjoitti:Satasella ei kummoista saa, kannattaa varata vähän enemmän. Alkuperäiset kaiuttimet on surkeat, mutta kyllä niistä joku ääni tulee. Jos laitat subbarin niin kannattaa niille alkuperäisillekin kaiuttimille laittaa vahvistin niin toimii ainakin vähän paremmin. Mieluummin sinne eteen uudet kaiuttimet jos budjetti antaa myöden.

moikka kiitos vast,joo ne ei kyllä ,astran vakio kajarit ole khyl super hyvät.en ole kattonut en siis edes avannut että jotkut "pyöreät"10-15 senttiset siel on

olisko jo apua jos ostaisi semmoset uudet ja vaihtaisi kun "kyyläsin"joku hong kong , hyllykkö olikos 39.90 pari en tiedä sano sinä

Re: pioneer mankka lisää jytyä
Lähetetty: 22 Syys 2011, 13:47
Kirjoittaja Tuomas
Koko taitaa olla 6,5" vakiona ja siellä on ns. erillissarja, eli diskantti ja bassokeskiääninen on erillään. Jos niitä vaihtaa niin kannattaa laittaa erillissarja, muuten se diskantti jää sinne nilkkkoihin eikä se sieltä juuri kuulu, erillissarjassa sen voi laittaa alkuperäisen diskantin paikalle tai helposti vaikka kojetaulun päälle.
Honkkarin neljänkympin kaiuttimet tuskin on merkittävästi alkuperäisiä paremmat. Ainakin satanen niihin kannattaisi laittaa, mieluummin parikin niin saa jo paljon parempaa. Jos ei nyt ilkeä laittaa niin paljon rahaa niihin niin anna olla toistaiseksi alkuperäiset, mutta kannattaa jättää harkintaan, niillä saa ison parannuksen ääneen.
Re: pioneer mankka lisää jytyä
Lähetetty: 22 Syys 2011, 14:09
Kirjoittaja Simo
Rainbowlla ainakin on automallikohtaisia erillissarjoja jotka käy sinne alkuperäisille paikoille mutta soivat todella paljon paremmin mitä ne alkuperäiset kaijuttimet.
En tiedä mistä Astrasta kyse mut esim:
http://www.hifikauppa.fi/autohifi/autok ... g-398.html
Linkki oli ensimmäinen minkä löysin, eli varmastikin saa jostain halvemmalla. Äänenlaadullisesti ihan taatusti parempi sijoitus kuin jättää muuten alkuperäiseksi mut laittaa kontiin joku pörisevä halpis subbari.
Re: pioneer mankka lisää jytyä
Lähetetty: 27 Syys 2011, 20:01
Kirjoittaja Ari-S
ite voin ainakin suositella rainbow:ta jos edullisesti pitää saada kohtalaista

toki mullakin toi setti ois omegassa paljon parempi kun iskis mattoa oven sisään ja se vaahtomuovi sinne kajarin taakke
Re: pioneer mankka lisää jytyä
Lähetetty: 12 Loka 2011, 14:12
Kirjoittaja Killroy
Ja laittaa ekaks hyvän erkkasarjan sinne etuoviin, sekin on jo parempi vaihtoehto ku huono subbari/vahvistin yhdistelmä.
Re: pioneer mankka lisää jytyä
Lähetetty: 12 Loka 2011, 14:40
Kirjoittaja Simo
Killroy kirjoitti:Ja laittaa ekaks hyvän erkkasarjan sinne etuoviin, sekin on jo parempi vaihtoehto ku huono subbari/vahvistin yhdistelmä.
Niinpä. Kotihifin puolelta jäänyt itselle sellanen asenne tai päähänpinttymä että subbaria tarvii vain jos on paskat pääkaijuttimet

Re: pioneer mankka lisää jytyä
Lähetetty: 12 Loka 2011, 17:27
Kirjoittaja jezze rs
Tämä on vain niin asenne kysymys. Jollekin hyvä ääni on yhtä kuin hirveä määrä bassoa ja muusta ei niin välitetä. Kotona musiikilla tosiaan ei hirveästi bassoa tarvita, mutta näkisin elokuvilla erittäinkin tarpeelliseksi.
Kuitenkin yhdyn joukkoon että ohjataan kansa kunnon äänenlaadun pariin eli kunnon erkkasarja ja vaimennusta niin iloa riittää varmasti kauemmin kuin halpis subbarilla.