Sivu 1/1

Calibran madallus

Lähetetty: 29 Tammi 2012, 22:18
Kirjoittaja Calibr4
Elikkäs tarkotuksena olis tilata calibraan kiinteä alustasarja joka madaltais -60mm/-40mm ja alko mietityttää et mahtuuko 215/45 17' kesäpallurat pyörimää viel. Että jos jollain on kokemusta ?

Re: Calibran madallus

Lähetetty: 29 Tammi 2012, 22:22
Kirjoittaja ChiEf
Mitä hintaluokkaa saisi alusta olla, eli toisinsanoen etsitäänkö nyt halpaa vai hyvää ratkaisua. Hyvää saa esim. tilaamalla paikallisesta varaosaliikkeestä H&R:n sarjan ja halpaa saa tilaamalla Saksasta JOM:ia tai TA Technixiä. Tuohon rengasongelmaan taas ei kukaan voi sanoa mitään ennenkun kerrot kuinka leveällä vanteella nuo renkaat on ja mikä on vanteen ET.

Re: Calibran madallus

Lähetetty: 29 Tammi 2012, 22:25
Kirjoittaja Calibr4
Meinasin tossa halpaa alustaa. Eli luultavasti TA technixii eli tuski edes oikeasti tiputtaa sitä 6 senttiä ja joo unohtus laittaa vanteitten speksit. vanteet on 8 tuumaa leveet ja ET 35

Re: Calibran madallus

Lähetetty: 30 Tammi 2012, 09:24
Kirjoittaja jarkkis
Mahtuu pyörimään, Mulla oli calibras 9x16et30 vanteet ja h&r madallus(piti olla -35mm) mut oli matalempi, ku monet -40mm alustalla olevat. Kumit nois oli 225/45 16 eikä hanganneet kääntäeesäkään mihinkään.

Re: Calibran madallus

Lähetetty: 04 Helmi 2012, 20:40
Kirjoittaja w4hlman
Omasta kokemuksesta voin kertoa että 215/45 R17 et35 ei mahdu edessä pyörimään calibrassa ilman sisälokasuojien muokkausta ja kaarien mankeloimista. Ja muutenkin mitä merkitystä madalluksella on pyörien mahtuvuuteen, pitäähän siellä nyt sisäänjoustovaraa olla vaikka olisi vakioalustakin?

Niin ja vanteen leveys 7.5''
ja madallus ehkä 35-40mm + iän tuoma jousien kuoleentuminen. on Irmscherin jouset