Sivu 1/1

Insignia cdti (130HV) Ohjelmointi

Lähetetty: 02 Maalis 2012, 12:38
Kirjoittaja jylppy67
Onko kenelläkään kokemusta ohjelmoinnista kyseiseen ooppeliin.
Kävin harisella ja ei onnistunut ohjelmointi obd:een kautta.
Näyttöön tuli aina ilmoitus aja huoltoon.
Olen koittanut myös tuningboxia sama homma, jos on säädetty isommille tehoille.
Pienimmällä teholla ei herjaa "aja huoltoon".
Hariselta kerrottiin että varmaankin onnistuu suoraan piirilevyn kautta ohjelmointi.
Olisin halukas kuulemaan muiden kokemuksista,ohjelmoinnin osalta.

Re: Insignia cdti (130HV) Ohjelmointi

Lähetetty: 03 Maalis 2012, 02:50
Kirjoittaja Aabelix
Kannattaisi aloittaa etsintä tuolta englannin ja saksan foorumeilta, ensinnäkin minkä tyypin ecu siinä on EDC16Cxxx... EDC17Cxxx, YMS... hyväkin ohjelmointipaja kulkee pienen askeleen jäljessä, joten ei voi odottaa että heti löytyy pääte millä ECU:n aivoitukset saa ulos :roll: :roll: jos ja kun ne saadaan ulos ja gurun silmien alle niin uudet kartat on yllättävänkin äkkiä käytössä ;)

Lähetetty: 04 Maalis 2012, 23:06
Kirjoittaja MacPherson
.

Re: Insignia cdti (130HV) Ohjelmointi

Lähetetty: 05 Maalis 2012, 05:44
Kirjoittaja jylppy67
2009 Osa näistä Insignian EDC17 ohjainlaitteista (ECU) on suojattu niin ettei sen käsitelleminen onnistu OBD pistokeen, eli väylän kautta. 2009 syksyyn saakka valmistetuissa ohjainlaitteen lukeminen/kirjoittaminen yleensä onnistuu OBD -pistokkeen kautta ellei autoon ole tehty ohjelmapäivitystä, usein on.

Re: Insignia cdti (130HV) Ohjelmointi

Lähetetty: 06 Kesä 2012, 23:10
Kirjoittaja Toke83
Sama homma että, pitäs softa vaihta koneeseen niin sais tehojaki irti jne.. Mistä saan tietää tuon nykyisen softan "malli nron" vai mikä lienee. Tuttu laittais sinne uuden softan ku tietäs vaan mikä tossa nyt on :) 98vm 2.0Dti siis kyseessä.. X20DTH

Re: Insignia cdti (130HV) Ohjelmointi

Lähetetty: 07 Kesä 2012, 11:47
Kirjoittaja JukeN
Vähän CDTI Insignioita katsellut. EDS:n mukaan vain seuraavat on ohjelmoitavissa:

Achtung! Auf Grund von geänderten Tuning Schutz Mechanismen sind z.Z. nur Steuergeräte mit den folgenden Nummern programmierbar.

0281 015xxx
0281 016xxx
0281 017xxx
Sie finden diese Nummern auf dem Aufkleber auf Ihrem Steuergerät.

http://www.eds-motorsport.de/shop/de/Op ... steigerung

Edit: jaa, tämä olikin vähän vanhempi topic.