Sivu 1/1
Vanteiden vahaus
Lähetetty: 23 Huhti 2012, 23:26
Kirjoittaja Kaitzu
Täällä kun tuntuu näitä vahaajia riittävän niin oliskohan se minunki aika alkaa omia vanteita vahaileen, tähän mennessä niitä on maalailtu jos ei silmää enää ulkoasu miellytä

Poislukien nuo Barzetta vanteet jotka ollu pari-kolme kesää..
Eli mitä vahaa/vahoja suosittelette.
Jonkinlaiset huulivanteet olis tarkoitus alle laittaa eli ainakin huuli jynssätään

Re: Vanteiden vahaus
Lähetetty: 24 Huhti 2012, 00:28
Kirjoittaja G.T.S
No jos ei ole tehdas uudet huulet niin alumiinihuulien kiillotukseen ja vahaamiseen suosittelen ihan Mothersin Billet polishia. Suojaa ja kiillottaa todella hyvin.
Re: Vanteiden vahaus
Lähetetty: 24 Huhti 2012, 00:35
Kirjoittaja hudu79
Mitäs kamaa uusiin vanteisiin kannattaisi sipaista pintaan?
Glymin kultasta löytyis hyllystä, mutta onko sen lääpiminen vanteisiin yks tyhjän kanssa?
Re: Vanteiden vahaus
Lähetetty: 24 Huhti 2012, 00:54
Kirjoittaja G.T.S
Collinitea mulle on suositeltu vanteisiin sellaiseksi kestosuojaksi. Myös tutut käyttää noita tuotteita samalla sit autojensa talvi vahana
Re: Vanteiden vahaus
Lähetetty: 24 Huhti 2012, 08:49
Kirjoittaja juzze
Ite vetasin Optimum Opti-coat 2.0 vanteiden pintaan. Kestää liuottimillaki viruutella vanteita eikä tarvi pelätä että se pinnote lähtee mihinkään. Kyseessä on siis pinnote joka tekee jonkinsortin kemiallisen sidoksen lakkapinnan kanssa ollen kovenpi kuin itse lakkapinta ja kemikaalin kestävyys sekä lämmön kesto on huippuluokkaa

Käytännössä ainetta ei silmämääräisesti edes juuri kulunut vannesarjaan joten tuo 2500e/litra hinta ei kovin paha edes ole

Kivana lisänä esim umpioiden kiillotuksen jälkeen kun sipasee tuota nii ei tarvi odottaa ja kauhistella että kellastuukohan nuo valot kun tuo tarjoaa uv-suojankin.
Joten tuota suosittelen!
Re: Vanteiden vahaus
Lähetetty: 26 Huhti 2012, 14:59
Kirjoittaja Jumitzu
Mulla vähäistä hapettumaa tjsp sontapisteitä, kiiltävähuuli jossa on pieniä uria.. miten saisin nuo todella hyviksi? Onko firmoja jotka fiksaa vanteita?
Jaha tuosta löysinki toisenmerkin foorumilta hyvät neuvot joten taidampa tuon tehdä tulevana vloppuna.. vaikkapa..
http://www.audiclub.fi/audifinns/showth ... p?t=111622
Re: Vanteiden vahaus
Lähetetty: 26 Huhti 2012, 23:59
Kirjoittaja iso.kunkku
Jumitzu kirjoitti:Mulla vähäistä hapettumaa tjsp sontapisteitä, kiiltävähuuli jossa on pieniä uria.. miten saisin nuo todella hyviksi? Onko firmoja jotka fiksaa vanteita?
Jaha tuosta löysinki toisenmerkin foorumilta hyvät neuvot joten taidampa tuon tehdä tulevana vloppuna.. vaikkapa..
http://www.audiclub.fi/audifinns/showth ... p?t=111622
Joo tosiaan kannattaa kemiallisesti ens nuo lakat taikoa hetulaan niin säästyy isolta työltä ku niitä ei tarvi hioa pois.