Sivu 1/1

B2 Omegan dieselit

Lähetetty: 06 Touko 2012, 14:42
Kirjoittaja JoGo
Eli olisin hankkimassa tollasta B2-mallin diesel omegaa. Miten noissa nyt mee noi 2.5 litraset dieselkoneet, eli ilmeisesti vm.2000-2001(?) on saanut tuolla 96kw bmw:n dieselillä. Uudemmatko ovat sitten noita 110kw bemarin commonrail dieseleitä? Miten koneet erottaa helpoiten?

Kumpaako noita nyt kannattaa lähteä katsomaan,niin ja onko automaattivaihteisissa eroja noilla eri koneilla? Joskus olen kuullut että nuo 110kw ovat 5-vaihteisia automaatteja nuo vanhemmat 96kw versiot 4-vaihteisia?

Ja ylipäätään paljonko tuollaisesta menee vuodessa henkilöautona perusveroa/dieselveroa?

Ja etsinnässä siis tuollainen 2.5td Omega alta 300tkm ajettu farkku tai porrasperänen :wink:, eli tarjottakin saa..

Kiitoksia jo etukäteen!

-Joni

Re: B2 Omegan dieselit

Lähetetty: 06 Touko 2012, 16:42
Kirjoittaja ?!
Tuossa jotain juttuja-> http://www.opelclubfinland.fi/forum/vie ... &sk=t&sd=a

Itse ostaisin 2.5 dti(ja ostinkin) vaikka maksaa tuplat verrattuna 2.5td koneella olevaan.

Re: B2 Omegan dieselit

Lähetetty: 07 Touko 2012, 10:09
Kirjoittaja JoGo
?! kirjoitti:Tuossa jotain juttuja-> http://www.opelclubfinland.fi/forum/vie ... &sk=t&sd=a

Itse ostaisin 2.5 dti(ja ostinkin) vaikka maksaa tuplat verrattuna 2.5td koneella olevaan.
Joo tuon lukasinkin jo läpi, mitens onko sinulla tietoa noista automaattilaatikoista eli onko dti koneissa 5-vaihteinen ja td koneissa 4-vaihteinen?

Ja kyllä valinta taitaa kallistua tuohon dti koneeseen, ompahan kuitenkin uudempi tekniikka ainakin.. Ei vaan tahdo olla aivan älyttömästi noita suomessa myynnissä, eli taitaa saksan reissu tulla jos ja kun tuohon päädytään 8)

Re: B2 Omegan dieselit

Lähetetty: 07 Touko 2012, 16:27
Kirjoittaja ?!
Invavaihteistona dtiin perässä on sama gm tekele kuin vanhemmissa 530d/525d penareissa.

Re: B2 Omegan dieselit

Lähetetty: 08 Touko 2012, 11:21
Kirjoittaja JoGo
?! kirjoitti:Invavaihteistona dtiin perässä on sama gm tekele kuin vanhemmissa 530d/525d penareissa.
Eli 5-vaihdetta vai :D , ei oo toi bimmereiden tekniikkapuoli oikein hallussa :roll:

Mut mut. tälläsia topikkeja löysin:
http://www.opelclubfinland.fi/forum/vie ... ti#p941421
http://www.opelclubfinland.fi/forum/vie ... i#p1919156
http://www.opelclubfinland.fi/forum/vie ... i#p1070340

Eli nähtävästi ainakin 2002-> etiäpäin pitäs dti koneisissa olla 5-vaihdetta automaattilaatikossakin..

Mitens muuten tiedätkö "?!" , onko noissa dti omegoissa kaikissa jo kitkalukkoa perässä vai voiko esim. saksan mallit vielä olla ilman lukkoa :banghead: ja käykö perät sitten esim dt-koneisista omegoista mikäli ei ole :D