Sivu 1/1

Iskarien vaihdosta

Lähetetty: 27 Kesä 2012, 17:40
Kirjoittaja Teemue
Moi! Astrani on lähdössä pian etuiskareiden vaihtoon kysyttyäni tarjouspyyntöjä. Monessa vastauksessa eriteltiin arvioidut työnhinnat

1. iskunvaimentimet x euroa / kpl
2. asennustyö x euroa
3. mahdolliset lisätyöt erikseen

Onko odotettavissa pelkkiin etuiskareihin liittyen muita välttämättömiä toimenpiteitä jotka tuohon kolmoskohtaan pätisivät?

Re: Iskarien vaihdosta

Lähetetty: 27 Kesä 2012, 17:49
Kirjoittaja tursas
Mulla huomattiin, että toinen jousi oli poikki, molemmat vaihtoon ja vähän toista tolppaa piti hitsata iskareiden vaihdon lisäksi, loppusumma nousi 200 € arviosta (n. 200 - 300 €) yht. 567.90 € sis. alv... :D

Re: Iskarien vaihdosta

Lähetetty: 27 Kesä 2012, 18:02
Kirjoittaja _Jape_
Teemue kirjoitti: Onko odotettavissa pelkkiin etuiskareihin liittyen muita välttämättömiä toimenpiteitä jotka tuohon kolmoskohtaan pätisivät?
Usein.

Re: Iskarien vaihdosta

Lähetetty: 29 Kesä 2012, 01:26
Kirjoittaja Tuomas
Katkenneita jousia, väljiä koiranluita ja niveliä, paskoja ylätukia jne., onhan noita mahdollisia lisäkulunkeja vaikka kuinka. Kannattaa siis varautua henkisesti ja taloudellisesti hiukan arviota suurempaan laskuun.

Arviostahan ei saa poiketa ylöspäin kuin muistaakseni kymmenen prosenttia eli lisätöihin tarvitaan lupa, mutta jos siellä jotain feelua on niin eipä sitä ole mitään järkeä kasata rikkinäisillä osilla.

Re: Iskarien vaihdosta

Lähetetty: 02 Heinä 2012, 08:54
Kirjoittaja jusa_71
ja sitten kun auto on pajalla niin pidetään se puhelin auki ja kanssa vastataan siihen.
ei tarvitse sitten jälkeenpäin kitistä jos on tehty jotain muutakin samalla että saatu auto kuntoon.
aikapaljon tähän törmää ja tuloshan taas tiedetään :arque:

Re: Iskarien vaihdosta

Lähetetty: 17 Heinä 2012, 22:19
Kirjoittaja Altti450
Missäpäin ja mitä sanovat hinnaks? Kannattanee koiranluut vaihtaa samaan syssyyn, kun tolppia irrotellaan.