Sivu 1/1
mikä kumi vanteelle? apuja tarvitaan.
Lähetetty: 29 Kesä 2012, 00:22
Kirjoittaja Buube
Oon ostamassa corsa b:hen 15tuumaiset 6½ leveet et42 vanteet ja haluisin tietää, että mikä olisin kapein kumi, minkä saa laittaa laillisesti. Edelliset vanteet oli 195/55r15 7" et38 ja raapi hitosti kun porukkaa kyydissä. Katoin vannetukun ja nettivanteen sivulta tota soveltuvuus taulukkoa niin 175/45 menisi? Mut sit taas mietin miks 50 profiilil pienin menevä ois 195 ja 55 profiililla pienin 185? Miks ei 50 profiililla kävis se 185? Asiantuntemusta kaivattais kun haluaisin sen ohuimman lailisen kumin, ettei varmasti raapisi kaariin!
Re: mikä kumi vanteelle? apuja tarvitaan.
Lähetetty: 29 Kesä 2012, 10:40
Kirjoittaja TJT
Mihin vanha rengastus raapi? Lähinnä että ottiko ulko- vai sisäreunasta kiinni.
Ota huomioon sellainen seikka, että 175/45 on jo kehämitaltaan huomattavasti pienempi kuin 195/55.
Pelkkä leveys ei muutu, vaan myös halkaisija ja näinollen myös matkamittarin ja nopeusmittarin näyttämä.
185/55 on jo sentin verran 195/55:ttä pienempi halkaisijaltaan, joten kovinkaan paljoa pienempää gummia en sinne alkaisi laittamaan.
Veikkaanpa, että jo tuo vanteen kaventuminen puolella tuumalla ja offsetin kasvaminen 4:llä millillä vaikuttaa jo niin paljon, ettei ainakaan ulkoreunasta raavi.
Täällä ihan hyvä apuväline noitten rengaskokojen vertailuun:
http://www.miata.net/garage/tirecalc.html
Re: mikä kumi vanteelle? apuja tarvitaan.
Lähetetty: 29 Kesä 2012, 15:12
Kirjoittaja Buube
Rengas raapi ulkoreunaa. Ja siis tässähän vakio renkaat on 13 tuumaiset niin eiks se olis parempi et pienempi halkaisia? Meneeks oikeesti 175/45 toho sillee hyvi vai onks se semmone hito venytetty?

Re: mikä kumi vanteelle? apuja tarvitaan.
Lähetetty: 29 Kesä 2012, 15:54
Kirjoittaja carmake
Buube kirjoitti:Rengas raapi ulkoreunaa. Ja siis tässähän vakio renkaat on 13 tuumaiset niin eiks se olis parempi et pienempi halkaisia? Meneeks oikeesti 175/45 toho sillee hyvi vai onks se semmone hito venytetty?

Kyllä mun mielestä tuolle vanteelle alle 195 leveä kumi alkaa näyttämään jo "omituiselta". 205 lienee kuitenkin normaalirengas mikä noin leveelle vanteelle laitetaan.
Re: mikä kumi vanteelle? apuja tarvitaan.
Lähetetty: 29 Kesä 2012, 15:59
Kirjoittaja Paska Omena

Tossa on vanne 7x15 ja kumi 175/50. Ei taida 6,5" vanteella kovinkaan suurta venytystä tulla
Ja esim.
täällä voit kattoa mikä koko olis lähimpänä oikeaa.
Re: mikä kumi vanteelle? apuja tarvitaan.
Lähetetty: 29 Kesä 2012, 18:17
Kirjoittaja carmake
Tuohan näyttää oikein hyvältä. Itellä oli semmonen kuva että olis jotenkin hassun näkönen mutta eipä ole enää.

Re: mikä kumi vanteelle? apuja tarvitaan.
Lähetetty: 29 Kesä 2012, 22:24
Kirjoittaja TJT
Buube kirjoitti:Rengas raapi ulkoreunaa. Ja siis tässähän vakio renkaat on 13 tuumaiset niin eiks se olis parempi et pienempi halkaisia? Meneeks oikeesti 175/45 toho sillee hyvi vai onks se semmone hito venytetty?

Siis eihän automaattisesti renkaan halkaisija kasva alkuperäiseen nähden vannetta kasvattamalla. Renkaan profiilisuhde yleensä pienenee vannekokoa kasvatettaessa.
Vertaile vaikka tuon linkittämäni työkalun avulla vakiorengaskokoa noihin mainitsemiisi vaihtoehtoihin, niin näet miten halkaisija muuttuu milläkin renkaalla.
Re: mikä kumi vanteelle? apuja tarvitaan.
Lähetetty: 30 Kesä 2012, 12:30
Kirjoittaja Tuomas
185 / 55 / 15 menee varmasti ja on muutenkin sopiva. Isoin vakiokoko on 185 / 60 / 14 ja tuo on alle millin isompi halkaisijaltaan. 42 mm offset tuo sen renkaan 7 mm ulommas kuin vakio 49 mm, mutta ei se seitsemästä millistä ole kiinni se sopiminen.