Sivu 1/2

Vectra 2.0 dti vm.2001 veto hukassa

Lähetetty: 05 Loka 2012, 12:43
Kirjoittaja loglift
Ostin tuossa hiljattain kyseisen härvelin ja aiempaan 2000 vuoden 2.0 dti vectraan verrattuna on tehoton kiihdyttäessä matalilla kierroksilla. Kierrosten ollessa n.2500 tulee "tehopiikki" ja kiihtyy ns. normaalisti. Tämä vaiva tuntuu olevan enemmänkin silloin, kun moottori on kylmä. (Kyseessä on siis Y20DTH). Kysyisinkin nyt viisaammilta, onko tämä normaalia vaiko ei..?

Re: Vectra 2.0 dti vm.2001 veto hukassa

Lähetetty: 05 Loka 2012, 13:28
Kirjoittaja Juho M-P
Ilmamassamittaria epäilisin. Vastaavaa on esiintynyt ennenkin. Saatko jostain lainaan et voisit kokeilla?

Re: Vectra 2.0 dti vm.2001 veto hukassa

Lähetetty: 05 Loka 2012, 13:43
Kirjoittaja loglift
Juho M-P kirjoitti:Ilmamassamittaria epäilisin. Vastaavaa on esiintynyt ennenkin. Saatko jostain lainaan et voisit kokeilla?
Vm.-99 dti 2.0 vectran ilmamassamittari löytyy, kait se käy tuohonkin?

Re: Vectra 2.0 dti vm.2001 veto hukassa

Lähetetty: 05 Loka 2012, 16:41
Kirjoittaja seero
EGR:n sotkema imusarja aiheutti itellä vastaavat oireet. egr:n tulppaus ja imusarjan kunnollinen puhdistus niin muuttu paljo tasasemmaksi veto.
ohjeet: http://ocf.fi/forum/viewtopic.php?f=19&t=147602

Re: Vectra 2.0 dti vm.2001 veto hukassa

Lähetetty: 05 Loka 2012, 17:40
Kirjoittaja Juho M-P
Totta muuten tuokin. Ja likainen MAP anturikin voi tehdä tuon.

Ja sopii se IMM.

Re: Vectra 2.0 dti vm.2001 veto hukassa

Lähetetty: 10 Loka 2012, 13:25
Kirjoittaja loglift
Katoin tuota EGR-venttiiliä, niin näytti olevan teipillä kasattu, elikkä halki näin ollen. Voisko se tehdä nämä em. käyntihäiriöt? EGR-venttiilin reiästä katoin, niin puhasta näytti olevan, liekkö ed. omistaja jo putsannut ja samalla särkenyt venttiilin, mene ja tiedä. Semmosen huomion tein tuossa vielä, että tasasella neljänkympin vauhilla auto "heijaa" ajettaessa. Mikähän siinä? Vai meneekö samaan piikkiin?

Re: Vectra 2.0 dti vm.2001 veto hukassa

Lähetetty: 10 Loka 2012, 13:30
Kirjoittaja jjvirtan
Kannattais vikakoodit lukea niin pääsis helpommin vian jäjille.Kyllä tuo vedon heijaus minusta viittaa johonkin vikaan,voi olla IMM tai joku muu anturi.

Meillä on muuten kanssa tollanen 2001 zafira 2.1 dti ja tuokin alkaa kulkea nyppäyksenomaisesti vasta 2500rpm jälkeen,jotenkin nuo vanhemmat vetää tasaisemmin ellei tuossakin jotain vikaa ole.

Re: Vectra 2.0 dti vm.2001 veto hukassa

Lähetetty: 10 Loka 2012, 13:48
Kirjoittaja loglift
jjvirtan kirjoitti:Kannattais vikakoodit lukea niin pääsis helpommin vian jäjille.Kyllä tuo vedon heijaus minusta viittaa johonkin vikaan,voi olla IMM tai joku muu anturi.
Tilasin jo op comin, mutta se on vielä jossakin maailmalla tulossa..

Re: Vectra 2.0 dti vm.2001 veto hukassa

Lähetetty: 11 Loka 2012, 15:47
Kirjoittaja loglift
Nyt ois lakkarissa egr-venttiili ja ilmamassamittari, että voi kokeilla korjaantuuko mikään asia vaihtamalla ne. Se ois huomisen rojekti se, samalla uusia jarruja. Sit juolahti vielä mieleeni yks (tyhmä?) kysymys, kun minun autossa ei pala tuo moottorinvikavalo, vaikka nämä ed. mainitut häiriöt aina vaivaavatkin, niin saako silti op comilla vikalistaa? Tosin edelleen odottelen op comia saapuvaksi..

Re: Vectra 2.0 dti vm.2001 veto hukassa

Lähetetty: 12 Loka 2012, 10:50
Kirjoittaja loglift
Vaihdoin egr-venttiilin ja ilmamassamittarin, ei muuta vaikutusta kuin, että 40km/h vauhdin heijaaminen hävisi, matalien kierrosten tehottomuus jäi ja edelleen tekee tehopiikin kierrosten ollessa 2500 kiihdyttäessä.

Auton huoltohistoriaa tutkittuani huomasin, että autoon on vaihdettu magneettiventtiili ja samalla turbon ahtopaineletkuja, voiko olla, että se asennus on mennyt pieleen ja nuo häiriöt johtus siitä? Vikavalo ei pala, joten saako testerillä mitään irti?

Ja sit lopuks vielä, että sijaitseeko se map-anturi painekotelossa? Vaiko missä? Ja entäs, missä se ykk-anturi on?

Re: Vectra 2.0 dti vm.2001 veto hukassa

Lähetetty: 12 Loka 2012, 11:30
Kirjoittaja Teuwo
MAP on imusarjan kuskinpuoleisen päädyn lähellä sarjan ylemmän puolikkaan yläpinnalla. Kiinni yhdellä ruuvilla ja yksi kaksinapainen töpseli.

YKK anturi on lähellä kytkinkopan rajapintaa lohkon jäähdyttimen puoleisella kyljellä, suht lähellä kampikammion keskiviivaa.

Aivan helposti voi esim. IMM pehmetä siten että se ei anna vikakoodia, tai ainankaan polta valoa ja silti antaa liian pientä signaalia.

Kokeile sitä OPCOMia odotellessa liikkuuko hukkaportin tanko vapaasti moottorin ollessa sammuksissa ja vetääko alipaine sen napakasti kiinni moottorin käydessä.
Hukkis voi jumitella ja näin ollen jos se ei mene kiinni asti ei rollikaan herää alhaalta kuten pitäisi, 2500rpm on selvästi liian myöhään.

Jo ahtopaineletkut vuotaa sen kyllä kuulee suhinasta ja eroittaa savutuksesta.

Re: Vectra 2.0 dti vm.2001 veto hukassa

Lähetetty: 12 Loka 2012, 11:44
Kirjoittaja loglift
Teuwo kirjoitti: Kokeile sitä OPCOMia odotellessa liikkuuko hukkaportin tanko vapaasti moottorin ollessa sammuksissa ja vetääko alipaine sen napakasti kiinni moottorin käydessä.
Hukkis voi jumitella ja näin ollen jos se ei mene kiinni asti ei rollikaan herää alhaalta kuten pitäisi, 2500rpm on selvästi liian myöhään.

Jo ahtopaineletkut vuotaa sen kyllä kuulee suhinasta ja eroittaa savutuksesta.
Hukkaportin olen testannut, että se liikkuu ja toimii kyllä. Tähän autoon on kyllä vaihdettu ko. osia, että voiko tangon säätö olla pielessä? Kuinka sen saa tarkistettua? Onko se ykk-anturi sama kuin kierroslukuanturi? joka on syylärin puolella suodattimen alla?

Re: Vectra 2.0 dti vm.2001 veto hukassa

Lähetetty: 12 Loka 2012, 12:12
Kirjoittaja loglift
Putsasin MAP-anturin. Oli töhnässä. Kävin koeajolla, niin nyt 2000rpm nykäsee vähän ja 2500rpm kohdalla tehopiikki on lievempi. Eli taitaa mennä MAP-anturi vaihtoon.

Re: Vectra 2.0 dti vm.2001 veto hukassa

Lähetetty: 12 Loka 2012, 14:21
Kirjoittaja Teuwo
YKK-anturi ja kierrosanturi on synonyymit toisilleen, jos se on basana jenkakello ei sano mitään. Auto kyllä sinällään voi käydä jotenkin.

Kiertokulma-anturi on sitten pumpun sisällä ja jos se hajoaa vehje tuskin lähtee käyntiin.

Polttoaineen syöttö on pääperiaatteeltaan paineohjattu, eli MAP perässä, MAF (eli IMM suomeksi) tietoa käytetään EGR ja savutuskarttojen hallinnoimiseen.
Jälkimmäinen kyllä tehokkaasti estää kunnolliset vedot jos immu antaa liian matalaa signaalia sisään menevään ilman määrään nähden.

Ei siinä hukkiksen tangossa ole juuri mitään säätämistä, kun se vedetään alipaineella kiinni.
Jos hukkis menee kiinni asti, se menee ja turbon pitäisi spoolata alhaalta aivan normaalisti. Lue lappu lattiassa 1500-1700 rpm tienoilla pitäisi jo olla ihan OK vetoja.
Vaikea nähdä että osienvaihto olisi saatu ryssittyä niin pahasti että kalvorasian isku ei riitä portin sulkemiseen ja se siis pysyy täysin kiinni hyvin lähelle täysiä paineita.
Tämä onkin alipaineohjatun hukkaportin yksi hyvä puoli, perinteiseen imusarjan ylipaineella ohjattuun nähden - se kun parantaa heräämistä pienillä moottorin kierroksilla, juuri edellä kuvatusta syystä.

Voit tietysti ottaa kellon tangon irti ja kokeilla meneekö läpän vipu pitemmälle kiinni päin tanko kiinni.

Veikkaus on että MAP on vaan paska/liian paskainen.

Re: Vectra 2.0 dti vm.2001 veto hukassa

Lähetetty: 12 Loka 2012, 15:39
Kirjoittaja petrisa
Missähän päin loglift vaikuttaa?

Sitä omaa op-commia odotellessa voisi autoa tutkia jonkun toisen avustamana.
Mikäli ei ole kiire tai hätä, niin sittenhän voi odotella. Ei kannata nyt kovasti osia enää vaihdella ennen testeritutkimuksia.