Sivu 1/1

Tottumuskysymys vai jotain vikaa Vectra B:ssä?

Lähetetty: 02 Huhti 2013, 14:00
Kirjoittaja shamrock
Meillä on perheessä Astra F farkku (joita mulla on ollut kuusi ennen tätä) ja Vectra B farkku joka hankittiin kesken talven kun yksi noista Astroista kohtasi Transitin keulan, on muuten helvetisti jämäkämpi kuin Astran :D Vectra oli just leimattu, eli ei ainakaan "pitäisi" olla isommin väljää missään. Tosin ostettu likkeestä eli se voi hyvinkin olla että leima on haettu kaverilta ja seuraavalla leimalla paljastuu mikä pommi on käsissä ... No, anyway. Mulla on toki perstuntuma Astraan jo vanhastaan, ja teen työtä autolla eli tulee ajettua talvellakin kelistä riippumatta helvetisti. Tuo Astra on sellainen jonka voin heittää mutkaan, sen vaan tietää tasan tarkkaan missä kohtaa nostaa kaasua ja kääntää ja minkä verran ja sen voi viedä vaikka nelipyöräsladissa läpi mutkan, ja se pysyy hanskassa koko ajan. Tuo Vectra on siihen verrattuna hemmetin "etäinen" tuntumaltaan. Se on hyvä ajaa, mutta mitään fiilistä siihen ei saa vaikka sillä ajaisi kuinka paljon. Ikäänkuin kaikki ennakoitavuus auton käytöksestä puuttuis, mistään ei tunne onko pinnassa pitoa vai ei ennekuin se on menetetty ... ja kuten edeltä voi ymmärtää, puhun nimenomaan talviajosta.

Ja sitten se kysymys ... Onko tuo B-Vecculi vaan yksinkertaisesti tuollainen tuntumaltaan, vai pitäskö lähteä etsimään vikaa jostakin? SItä on nyt kokeiltu kolmella rengassarjalla joista yksi on ollut mulla Astrassakin alla, joten renkaiden vaikutus on aikalailla poissuljettu.

Re: Tottumuskysymys vai jotain vikaa Vectra B:ssä?

Lähetetty: 02 Huhti 2013, 20:36
Kirjoittaja Juho M-P
Isompi ja painavampi auto ja erillisjousitetulla perällä. On ihan erituntoinen mitä jäykällä takapäällä oleva Astra F(tai G)

Re: Tottumuskysymys vai jotain vikaa Vectra B:ssä?

Lähetetty: 06 Huhti 2013, 10:17
Kirjoittaja cb600
Aurauskulmat vaikuttaa kovin paljon, omasta säädettiin ensin vaan edestä ja palasin bumerangina vaatimaan myös takapään säätöä, ja johan tuli parempi ajettava.
Ei siihen silti mitään tuntumaa tiehen saatu, kuten ei sitä saa mihinkään uudehkoon autoon.

Re: Tottumuskysymys vai jotain vikaa Vectra B:ssä?

Lähetetty: 06 Huhti 2013, 11:15
Kirjoittaja shamrock
Jotain tämän suuntaista epäilinkin ... jossakin vaiheessa tein hommia autoliikkeille ja tuli ajettua uusia autoja päivittäin, eritoten nykyiset Toyotat tuntuu siltä kuin pelaisi jollakin pleikkarilla ... ikinä en haluaisi itselleni tuollaista autoa. Enkä puhu sellaisesta "perstuntumasta" että jokainen kuoppa tms tuntuis, mutta auton korin liikkeet, ratin vaste ym. Monikin on kehunut F Astraa ajettavuudeltaan, itse voin paljoltikin pistää tottumuksen piikkiin sen että itse siitä tykkään, mutta ilmeisesti se vaan on ihan oikeasti hyvä auto ajaa. Toki tiedän senkin että saattais muuttaa tuota Vectraa paljonkin jos uusis joka ikisen puslan mitä alustasta löytyy, tekee ainakin Astralle ihmeitä. Mutta on Vecculissa jo sen verran isompi työmaa etten ole moiseen viitsinyt ryhtyä :)